כלים חד פעמיים
צילום: גטי אימג'ס

בנק ישראל: המחיר על הכלים החד פעמיים עלה ב-70% יותר משנדרש

מבדיקה שנערכה עלה כי הקושי של האזרחים להעריך את ההעלאה הנגזרת מהמס, היא הגורם שאפשר לקמעונאים לגבות מחיר עודף
דנה ירקצי
27 בנובמבר 2022
12:24

בנק ישראל חשף היום (ראשון) כי מחיר הכלים החד פעמיים בפועל גבוה ב-70% מאשר השפעת המס הישירה, שהוטלה עליהם בחודש נובמבר 2021. בבדיקה שערך הבנק על השפעת הטלת המס על המחירים, התגלה כי הקמעונאים ניצלו לטובתם את המיסוי על הפלסטיק והעלו את המחירים מעבר למה שנדרש, כך שאם המס דרש העלאה של 13 שקלים על כל קילוגרם, בפועל הועלו 22 שקלים.

בממצאי ההבדיקה קבע בנק ישראל כי עליית המחיר מעל ומעבר לחובות המס, תומכת באפשרות שהשוק אינו פועל בתחרות משוכללת, בגלל מבנה צד ההיצע של השוק או משום שהמידע העומד לרשות הצרכנים אינו מלא. נראה שהקושי של הצרכנים לזהות את ההעלאה הנגזרת מהמס – נובע מכך שהוא נקבע על בסיס המשקל, שאותו קשה לצרכן להעריך – הקל על ההעלאה העודפת של המחיר.

המס על רכישת פלסטיק נכנס לתוקף כבר לפני שנה, אך הקולות בקרב חברי הממשלה המסתמנת קוראים להוריד אותו כחלק מהמאבק על יוקר המחיה. חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי ממפלגת ש"ס אמר בתחילת החודש בכאן 11 כי החלטת הממשלה הראשונה תהיה הורדת מס על מוצרי החד פעמי והשתייה המתוקה, והוסיף: "נוביל מימון של מיליארד שקלים מתקציב המדינה לטובת תלושי מזון למיעוטי יכולת בחברה".