סיכול הברחת סמים בגבול מצרים

בצה"ל מגדירים את הנגב כחזית מבצעית: "בעיה לאומית"

בצה"ל רואים בפשיעה במגזר הבדואי והיעדר המשילות כחזית, ופועלים בהתאם לסיכול חממות סמים, תפיסת סמים ונשק. עם זאת, בצבא מודים כי נכשלו בהגנה על בסיס שדה תימן, בו נרשמו כמה פריצות בשנים האחרונות
אסף פוזיילוב
27 בנובמבר 2022
18:13

בשנים האחרונות, צה"ל מתמודד עם הפשיעה הגוברת בנגב, עם הברחות בגבול מצרים ואף פריצות לבסיסים. בצבא הופקו לקחים באשר לפשיעה בקרב המגזר הבדואי ואף הגדירו אותה "כבעיה לאומית", שבבסיסה היעדר שייכות למדינת ישראל. בעקבות כך, בצה"ל הגדירו את פנים הנגב כאחת מן החזיתות המבצעיות של הצבא, בנוסף לגבול ירדן ועזה. כעת, נפתחה פלגה שלישית של יחידת המסתערבים בדרום, כזו שמתמחה לטיפול בעבריינות במגזר הבדואי.

במסגרת המלחמה של צה"ל בהתגברות התופעות, בשבוע הקרוב יסתיים מבצע להשמדת חממות סמים בנגב. כפי שפורסם בכאן דרום, היעד היה השמדה של כאלפיים חממות סמים, אך בפועל הושמדו כשבע מאות. בכשלושה שבועות, נתפסו 6.5 טון סמים, כך מסרו גורמים בצה"ל. הפער, כך נמסר, הגיע בעקבות פענוח מודיעין של חממות ישנות כחדשות, וכן מהשמדה של חממות לאחר תחילת המבצע. לצד זאת, נתפסה גם מערה, ובה נמצאו קפסולות של סמי מסיבות.

בצה"ל מודים כי נכשלו בהגנה על בסיס שדה תימן, לשם פרצו 5 פעמים בחמש שנים והפעם האחרונה הייתה לפני כחודש. בשנה הקרובה עתיד לקום חפ"ק מודיעיני המשותף לצה"ל ולמשטרה, בניסיון למנוע מראש פריצות לבסיסים. החפ"ק יכלול האזנות לעבריינים תושבי הנגב ואיסוף מודיעין. זאת, לפי מודל הפועל בהצלחה וקיים בשנה האחרונה במטרה לסכל הברחות, והצליח לחזות 85% מהן. 

בשנה האחרונה הוקם חמ"ל משותף לצה"ל ולמשטרה. כל יום בשעה 14:00 מעביר החמ"ל הערכה על ההברחות הקרובות, זאת, לפי שקלול סטטיסטי וסימנים מעידים. בשנה האחרונה סוכלו 440 ניסיונות הברחה, לעומת 180 בשנה שעברה. במאות מבצעי סיכולי ההברחה, נתפסו רק כעשרה מבריחים. לאחר שנים שבמסגרתן לא הציגו פתרונות משמעותיים להברחות הסמים וגידול הסמים בשטחי האש - בצה"ל שינו גישה.

כרגע, רק 60% מגבול מצרים וירדן מצולמים, היעד הוא שעד סוף השנה הבאה יהיו 85% מצולמים. בכל חודש, נרשמים 50 ניסיוניות הברחה שמצליחים הלוחמים לתת להם מענה. כמו כן, מתחילת השנה נתפסו סמים בשווי 135 מיליון שקלים, ונשקים בשווי 10 מיליון.