-

10 ימי כלא לחייל שאמר: "בן גביר יעשה פה סדר"

החייל קילל פעילי שמאל בחברון, בעוד לוחם אחר הכה אחד מהם. יו"ר עוצמה יהודית הגיב: "זו חציית קו אדום, הענישה מרפה את ידי החיילים"
איתי בלומנטל ורועי שרון
29 בנובמבר 2022
07:46
עודכן ב 09:49

התקרית האלימה בחברון: לוחם גבעתי שאמר לפעילי שמאל "עוד מעט בן גביר יעשה פה סדר, אכלתם אותה", נשפט אמש (שני) לעשרה ימים בכלא צבאי. באותו אירוע תועד לוחם אחר תוקף ומכה פעיל שמאל בשבוע שעבר בחברון. 

אביו של החייל שנשלח לכלא אמר הבוקר: "שלחתי את הבן שלי להיות קרבי, להיות לוחם למען עם ישראל. הילד מסר את עצמו בשביל התפקיד. לצערנו הגיעו אליו אנרכיסטים שקיללו וביזו אותו. ירקו עליו, צילמו אותו. הובילו אותו לומר אמירות פוליטיות. יכול להיות שהוא לא היה צריך להגיד 'בן גביר יעשה סדר', אבל בשביל זה לשלוח אותו לעשרה ימים? מצפה מהמפקדים שלו לתת לו גב ולחזק אותו". 

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר הגיב לעונשו של החייל ומסר: "זו חציית קו אדום. המסר בענישה מרפה את ידי החיילים ולא מחזק אותם במאבק מול הטרור. גם בזה הגיע הזמן לעשות פה סדר ולתת גב לחיילים הגיבורים שלנו". 

אחרי האירוע, שני הלוחמים הושעו וצה"ל פתח בתחקיר. עונשו של הלוחם שהכה טרם נקבע מאחר ומתנהלת נגדו במקביל חקירת מצ"ח. הלוחמים טענו בפני מפקדם שהפעילים התגרו בהם ואמרו כי בדיעבד היו נוהגים אחרת.

אביו של אחד מהלוחמים הגיב ואמר כי "אנרכיסטים באו להפריע להם במהלך עבודת הקודש שלהם בשמירה על האזרחים". לדבריו, "הם באו, הפריעו והציקו להם, את זה לא רואים בסרטונים. מה שפורסם הוא פרסום חלקי. הבן שלי מספר שהציקו להם, ירקו עליהם, קיללו אותם, הובילו אותם לאמירות פוליטיות, צילמו אותם. ממש הכריחו אותם להגיע לכדי אמירות פוליטיות למרות שזה לא תפקידם. התחושה של החיילים היא קשה שבמקום להתמודד עם האויב הם צריכים להתעסק עם יהודים שבאים להפריע להם במשימתם".

מה שקורה בחברון | האזינו להסכת "עוד יום" עם יואב קרקובסקי

בתוך חודש הושעו מפעילות מבצעית שישה לוחמים מגדוד צבר בחטיבת גבעתי בעקבות אירועי אלימות פיזית וקללות שבהם היו מעורבים בחברון, בה מוצב הגדוד בימים אלה. שבוע קודם לכן הושעה לוחם נוסף מהגדוד, שקילל פעיל "שוברים שתיקה" ואמר לו: "הלוואי ותקבל סרטן בכל הגוף, נאו-נאצי, אוטו-אנטישמי" וקללות נוספות. לפני כחודש, הושעו מפקד מחלקה ושני לוחמים שהיו מעורבים באירוע אלים נגד קצין במנגוני הביטחון של הרשות הפלסטינית.