מקסים בביצקי
צילום: כאן חדשות

סודות סגן ראש העיר: העבר של הבכיר בראשון לציון שנחשד בהברחת צעירה אוקראינית

לפני כחודש נעצר ונחקר סגן ראש עיריית ראשון לציון מקסים בביצקי, בחשד שסייע להבריח לישראל צעירה מאוקראינה. הערב היא סיפרה לראשונה לכתב כאן חדשות איך מצאה עצמה במאסר בגלל בביצקי, ומתברר שזאת כנראה לא הפעם היחידה שבה התערב לטובת מקורביו
דניאל אלעזר
01 בדצמבר 2022
22:12
עודכן ב 03 דצמבר 15:19

מקסים בביצקי, סגן ראש עיריית ראשון לציון, המחזיק בתיק הביטחון הוא אחד האנשים החזקים היום בעירייה בקדנציה של רז קינטסליך. בעברו היה בביצקי איש "ישראל ביתנו" והיה מי שסימן אותו כיורש של אביגדור ליברמן. מאז הוא הספיק להסתכסך איתו ובינתיים עבר לליכוד. במלחמת רוסיה-אוקראינה הוא היה אחד השגרירים המרכזיים של ישראל שניסו לתמוך ביהודים אוקראינים.

לפני כחודש חלה תפנית בחייו ובביצקי נעצר לחקירה בלהב 433. היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11 הוא התייצב בפעם הראשונה מול המצלמה והגיב לפרשה שעשויה לסבך אותו בעתיד. "אני יודע שלא ביצעתי שום עבירה", אמר בביצקי לכאן חדשות. "אני מאמין בחוקרים וסומך עליהם. מאוד בקרוב, תמתין בסבלנות, הכול יתברר".

התחקיר של דניאל אלעזר, מתוך חדשות הערב בכאן 11

בקבוצת טלגרם שפורסמה הערב בפעם הראשונה, איתר בביצקי את קארינה. צעירה שבסך הכל ביררה כמה זמן היא יכולה להישאר בארץ וסיימה בכלא. "הוא אמר לי שלפני כן הוא עזר לבחורה אחרת, והיא הצליחה לעבור בדיקת דרכונים בלי בעיות", אמרה לכאן חדשות.

כתב כאן חדשות הצליח לשוחח איתה, על אף החקירה המתנהלת גם בימים אלה. בפעם הראשונה היא חשפה איך בביצקי הדריך אותה על פי החשד לרמות את הרשויות כך שיאפשרו לה שהות ממושכת בישראל. "הוא הציע לעשות לי הזמנה, ולמה עצרו אותי? בגלל שההזמנה הזאת הייתה מזויפת. זאת אומרת הוא הדריך אותי להגיד כאילו אני עובדת כטלפנית בבוצ'ה שבאוקראינה, ושאני כאילו מגיעה לארץ להשתלמות בנושא מערכות מעקבי וידיאו. הוא שיכנע אותי שהכול יהיה בסדר. שעתיים לפני הטיסה עוד התקשרתי אליו, אולי בכל זאת אני אסע כתיירת, והוא אמר 'לא, לא, תיסעי עם ההזמנה שלי, ככה יהיו לך יותר סיכויים להיכנס".

קארינה לבסוף השתכנעה. בביצקי הגיע במיוחד לאסוף אותה מנתב"ג. "כשהגעתי לנמל התעופה בארץ, כתבתי לו שיש פה תור ארוך, והוא ענה לי: 'חכי, אני אדבר עם חבר שלי ויכניסו אותך בלי להמתין בתור'. בערך אחרי רבע שעה באמת הזמינו אותי והתחילו לחקור אותי בחקירה קשה. כבר בשאלה השישית התחלתי להתבלבל כי אני לא באמת טלפנית ועצרו אותי ואמרו לי שזה עניין פלילי".

עוד לפני שנעצרה, קארינה סיפרה ששילמה לבביצקי 500 דולר, אבל לאחר מכן חזרה בה. לפי גרסתה ייתכן שדווקא מניע אחר עמד מאחורי הרצון לעזור. "עוד לפני שהגעתי לארץ הוא הציע לי להישאר אצלו בבית כשאגיע, הוא יהיה בעבודה, הדירה תהיה ריקה ואני אוכל לישון. אולי זו הייתה זימה גברית, כי ברור שאף אחד לא יעזור סתם ככה. אולי באמת היו לו תוכניות לגביי, זאת בעיה שלו. אבל אם הייתה לי אפשרות כזאת הייתי שואלת אותו למה הוא שם אותי במצב הזה. כשישבתי במעצר, כל הזמן שאלתי את עצמי איך יכול להיות שבן אדם שחי כל כל הרבה שנים בישראל לא יודע שהמעשה הזה פלילי".

בבציקי חזר על כך שהוא מנוע להתייחס לחקירה, אלא שלצד הפרשה הזאת שעליה הוא עשוי יהיה לשלם בכתב אישום, היו מקרים נוספים שבהם התערב במקום שלכאורה היה מצוי בניגוד עניינים. בשנת 2019 נערך מצעד הווטרנים, יום הניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. לא מעט אמנים וחברות היו רוצים להשתתף בהפקתו האמונותית, גם בשל התשלום שיקבלו וגם בשל המוניטין שיצברו.

בביצקי דחף שחברו איליה אקסלרוד, בעל חברת ההפקות "קמנדה פרודקשנס", הוא שיפיק את האירוע מבחינה אומנותית, ולא דאג להצהיר על ניגוד עניינים. בביצקי התערב והשתמש בסמכויותיו גם במקרים שלא נגעו באופן ישיר לתיק שבו הוא מחזיק.

בשכונת נחלת יהודה החל סכסוך שכנים, על רקע מצוקת חנייה במקום. זאב, ד"ר בוטוקס, אולי לא יודע. אבל אשתו ממש במקרה היא אחייניתו של עובדת בכירה בחברה לביטחון, הכפופה למקסים בביצקי. הוא טרח להגיע בעצמו, בניסיון לשכנע את השכנה לרדת מהעץ. כשהשכנה לא הסכימה לוותר, בביצקי ניסה לאיים עליה במרומז שמצבה רק יחמיר.

והיה עוד סיפור שבו שמו של בביצקי עלה כמי שעזר לאחד ופגע באחר. אלא שבמקרה של הבניין ברחוב אלקלעי, החברה לביטחון - שעובדת בצמוד עם בביצקי, עשתה פעולה שטרם נראתה קודם. בבניין שבו גרה עד לפני כמה שנים בתו של איציק מאליק, היה גם מחסן שאותו קיבלה עם רכישת הדירה. עם השנים עזבה את הבית והמחסן נותר בחזקתה, אף שאינו משויך לשום דייר בטאבו.

בשלב מסוים החל סכסוך בין איציק לחלק מן השכנים. הם טענו שהוא מאיים עליהם, גונב להם חשמל ומים ורצו לסלק אותו בכל מחיר, אז נעשתה גם הפנייה האישית לבביצקי. הפתרון היצירתי של החברה לביטחון הגיע גם לשער האחורי של העיתון ולשמחתם של תושבי השכונה, במקום נפתחה נקודת פיקוח עירונית.

אז מה בעצם הבעיה? המחסן עומד נטוש כבר שנתיים, יש תהיות לגבי חוקיות השכירות עם דיירי הבניין ובעיקר שוב השאלה - האם כל אחד היה זוכה ליחס וי-איי-פי אם לא התערבותו של בביצקי?

נציג ציבור שפותר בעיות ביעילות או שריף שמכופף קצת את החוקים, בביצקי ימשיך בינתיים לכהן בתפקיד בכיר בעירייה, לפחות עד הבחירות בשנה הבאה

מהחברה העירונית נמסר בתגובה: "החברה העירונית פעלה באופן ראוי, נכון ומתאים לנהלים. באשר להיכרות המוקדמת של חבר המועצה בביצקי, לחברה העירונית לא הייתה כל ידיעה בדבר ההיכרות של חבר המועצה עם הספק, אם הייתה כזו, מפני שלא יודענו על כך בשום שלב".

מהחברה לביטחון וסדר ציבורי נמסר בתגובה: "פעילות הפקחים של החברה בוצעה ברשות ובסמכות של רוב דיירי הבניין, קרי מחזיקי הנכס, במטרה להרחיק גורם שניסה בכוח, תוך שימוש באלימות ומעשי חבלה, להשתלט על נכס לא לו. פעילות החברה נעשתה כחוק, תוך הגדלת ראש לסייע לתושבים, וכל ניסיון להציג מצג אחר הינו דיווח שאין בו כל אמת. צר לנו שכאן 11 הופך שופר לגורם שביצע ניסיון להשתלטות עוינת על רכושם של אזרחים תמימים".