סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מה סמוטריץ' תכנן לעשות כשר אוצר לפני הבחירות?

נתניהו ויו"ר הציונות הדתית הצליחו להגיע להסכם קואליציוני - וסמוטריץ' ימונה לשר אוצר ברוטציה. בחודש יולי, אי שם לפני יום הבוחר, הוא שוחח עם שאול אמסטרדמסקי והסביר לו את גישתו הכלכלית - אז מה שר האוצר המיועד אמר שהוא מתכנן לעשות כדי להילחם ביוקר המחיה לפני כחצי שנה?
שאול אמסטרדמסקי
02 בדצמבר 2022
13:42

עוד לפני הבחירות היה ברור שיו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' לוטש עיניים אל תפקיד שר האוצר. אתמול (חמישי) הגיעו יו"ר הליכוד בנימין נתניהו וסמוטריץ' להסכם קואליציוני - והוא אכן הצליח לקבל לידיו, אומנם ברוטציה, את המשרד הנחשק. בחודש יולי, אי שם לפני יום הבוחר, סמוטריץ' שוחח עם שאול אמסטרדמסקי בתוכנית "ישראל בוחרת" בכאן 11 ובכאן חדשות בדיגיטל והסביר לו את גישתו הכלכלית - אז מה שר האוצר המיועד אמר שהוא מתכנן לעשות כדי להילחם ביוקר המחיה לפני כחצי שנה?

בחודש יולי אמר יו"ר הציונות הדתית שלדעתו השיקום של הכלכלה הישראלית מתחיל בהפחתת מיסים: "צריך לבטל, למשל, את המס על החד הפעמי ועל השתייה המתוקה שבכלל הוא היה הזיה. זה לא היה נכון בעיתוי שבו אתה נכנס לאינפלציה". "הדבר הכי גרוע שממשלה יכולה לעשות כשהולכים לגל התייקרויות גדול - זה בעצמה להיות תורמת לאותו גל", הוסיף.

בנוסף אמר סמוטריץ' שבתפיסה שלו צריך לצמצם ככל הניתן את המעורבות הממשלתית ולבטל את הפיקוח על המחירים. עם זאת, חידד: "הפיקוח הוא כן כלי הכרחי בעולם שהוא לא תחרותי. כשנהיה בעולם תחרותי אמיתי, בכל שרשרת הייצור, פיקוח מחירים הוא מיותר לחלוטין. צריך לזהות את האוכלוסיות הספציפיות שצריכות את הסיוע ולתת אותו רק להן".