בית החולים אסותא ראשון לציון

מחדל ההפריה: ביהמ"ש דן בבקשת 6 זוגות לבדיקה גנטית

שישה זוגות שטופלו באסותא ביקשו לבדוק קשר גנטי בינם לתינוקת סופיה שנולדה לפני כחודש וחצי • גורמים בדיון בראשל"צ: בית המשפט לא ייעתר לבקשה בשלב זה
נוב ראובני
04 בדצמבר 2022
16:45

בבית משפט השלום בראשון לציון נערך היום (ראשון) דיון בבקשתם של חמישה זוגות שהקפיאו עוברים במכון ההפריות בבית החולים אסותא ראשון לציון. הם בין 22 הזוגות להם הודיעה אסותא כי ייתכן וקיים קשר בינם לבין העוברית במחדל ההפריה. הבקשה הנוספת היא של אם יחידנית שאינה במעגל המטופלים שסומנו על ידי בית החולים. 

אותם זוגות דורשים לערוך בדיקות גנטיות לבירור קשר גנטי בינם לבין התינוקת סופיה שעמדה במרכז סערת מחדל ההפריה ונולדה לפני כחודש וחצי. הדיון נערך בדלתיים סגורות והגיעו אליו עורכי הדין בלבד.

גורמים בדיון מעריכים כי בית המשפט לא יעתר בשלב זה לבקשות שהוגשו וידרוש השלמת מסמכים מהמבקשים ומבית החולים, שכן גם 22 המטופלות שסומנו על ידי בית החולים כבעלות סבירות להיות קשורים למקרה - מוגדרות בסבירות נמוכה. לפי הגורם מסתמן כי ייערך דיון נוסף. 

עורכת הדין שירה פרידן, ממשרד כספי סרור ושו״ת המייצגת יחד עם משרדו של עו״ד שמואל מורן את מטופלי ומטופלות אסותא המבקשים בדיקה גנטית סירבו למסור פרטים מתוך הדיון שנערך בדלתיים סגורות, אך מסרו כי ״ביהמ״ש כבר בסיבוב הקודם אמר שאם הזוג הקודם שעמד על הפרק - ישלל כזוג ההורים הגנטיים, אזי יהייה צורך לבדוק מטופלות נוספות. אנחנו היום פה בשם מטופלות נוספות שעברו טיפולי פריון מפרכים כדי להביא חיים לעולם. רק הכללים המשפטיים יקבעו. אנחנו סומכים על ביהמ״ש שכפי שיישם אותם ופסק נכון בסיבוב הקודם - כך גם במקרה הזה יפסוק נכון ויאפשר את הבדיקות הגנטיות״.

לאחרונה שוחררה התינוקת סופיה מבית החולים שיבא, שם עברה ניתוח לב. עורכי דינם של האישה היולדת ובן זוגה צפויים להתנגד לבקשות לערוך בדיקות גנטיות.

עוד לפני שנולדה סופיה נערכו דיונים בבקשה דומה, ובהם הוחלט לקיים את את הבדיקה הגנטית חרף התנגדות האישה ההרה ובן זוגה. בהחלטתם התייחסו השופטים הן לזכויותה של התינוקת לדעת את מקורותיה הגנטיים, הן לזכותם של ההורים הביולוגיים האפשריים לברר את הקשר שלהם אליה, והן לאינטרס הציבורי. הבדיקה שבוצעה טרם הלידה מצאה כי ההורים שלגביהם עלה חשד הם אינם הוריה הביולוגיים של סופיה, ובאסותא סימנו לאחר מכן 22 זוגות מטופלים אחרים שייתכן וקיים קשר בינם לבינה.

כחלק מהפרשה, לאחר שימוע שנערך לבית מהחולים ולאור ליקויים בטיחותיים שנמצאו - הורה משרד הבריאות על צמצום של מחזורי הטיפול ביחידת ההפריות ב-50%. במשרד הבהירו במסיבת עיתונאים שערכו בעקבות השימוע כי טרם ידוע מה מקור התקלה שהביאה לכך שלרחמה של האישה הוכנסה עוברית שאינה שלה.