-
צילום: אי-פי

הוועידה הישראלית-אוקראינית שתכעיס את מוסקבה

בשבוע הבא יקיימו שתי המדינות ועידה שתדון בשיקום אוקראינה לאחר המלחמה • משרד החוץ יעביר כ-20 גנרטורים לאוקראינה, בגלל המתקפות מצד רוסיה שפוגעות באספקת החשמל
עמיחי שטיין
05 בדצמבר 2022
07:35

בשבוע הבא תיערך ועידה ישראלית-אוקראינית שתעסוק בשיקום אוקראינה, ביום שאחרי הקרבות, כך פורסם היום (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בוועידה ישתתפו בכירים אוקראינים בהם שר ההגנה האוקראיני, ושרים נוספים מממשלת אוקראינה – וגם גורמים רשמיים ישראלים שטרם ברור מי הם יהיו, בגלל סוגיית הרכבת הממשלה. בגלל הלחימה, הוועידה תתקיים בוורשה. 

השגריר באוקראינה מיכאל ברודסקי אמר על כך לכאן חדשות: "הוועידה הזאת היא פלטפורמה בה בפעם ראשונה נדבר איך ישראל יכולה לסייע לשקם את אוקראינה אחרי המלחמה. איזה ידע, איזה טכנולוגיה ואיזה ניסיון וסיוע אפשר להעביר. שאוקראינה כמו ישראל תצליח לפרוח כמדינה שחיה ברקע איום ביטחוני". 

סביר מאוד להניח שבמוסקבה לא יאהבו את המפגש הפומבי בין הגורמים הרשמיים האוקראינים והישראלים – גם אם המפגש יעסוק אך ורק בפן הכלכלי של המלחמה.

במקביל דווח כי משרד החוץ יעביר כ-20 גנרטורים לאוקראינה, בגלל המתקפות מצד רוסיה שפוגעות באספקת החשמל. מדובר על חלק מהסיוע שאנשי מש"ב, סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל, העבירו ויעבירו לאוקראינים. על כך אמר ברודסקי: "מדובר בסיוע בסך עשרות מיליוני דולרים שהועבר בשנה האחרונה - מבית חולים שדה ועד אמבולנסים ממוגני ירי, ותרופות מים ומזון".

בריאיון לכאן חדשות התייחס השגריר גם לדרישה האוקראינית מישראל להעביר להם נשק - וגם לביקורת הפומבית של קייב על ישראל בנושא: "אנחנו מבינים שהם במלחמה קשה ואכזרית והם מנסים לשרוד - זה מובן. מה שלא מובן שהם ממשיכים לבקש סיוע ביטחוני ובמקביל להצביע נגדנו באו"ם. זלנסקי אחרי נצחון נתניהו בבחירות ביקש לפתוח דף חדש, ורגע אחרי הייתה הצבעה באו"ם בנוגע לבית המשפט הפלילי הבינלאומי נגד ישראל והם הצביעו נגדנו. אם אתה רוצה לפתוח דף חדש אתה לא פותח אותו בהצבעה נגד ישראל".

ברקע, אמש דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בימים האחרונים התקיימו מגעים בין ישראל לרוסיה בקרב גורמים בכירים. מטרת השיחה הייתה, בין השאר, לוודא כי ישראל לא תפריע להעברת אמצעי הגנה אוויריים שרוסיה מוציאה משטח סוריה לאזור החזית האוקראינית.