מל"ט איראני באוקראינה
צילום: אי-פי

פוטין: הסיכוי למלחמה גרעינית בעולם גובר

דיווח בגרמניה: רוסיה הזמינה מאות מל"טים וטילים נוספים מאיראן
דב גיל-הר ועמיחי שטיין
07 בדצמבר 2022
09:13
עודכן ב 17:24

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום (רביעי) כי הסיכוי למלחמה גרעינית בעולם גובר. רוסיה הזמינה מאות מל"טים וטילים נוספים מאיראן לצורך המלחמה באוקראינה, כך פורסם בסוכנות הידיעות הגרמנית DPA. לפי הפרסום, גורמים דיפלומטיים במטה האו"ם אמרו כי האיראנים טרם העבירו את אמצעי הלחימה לידי הרוסים, אבל "הם בהחלט נמצאים בספרי ההזמנות". בכך מקווה מוסקווה להתגבר על המחסור החריף בתחמושת ואמצעי תקיפה.

בתחילת נובמבר דווח בעיתון סקיי ניוז כי רוסיה העבירה באוגוסט 140 מיליון אירו במזומן ונשק מערבי לידי איראן בתמורה למל"טים. לפי הדיווח, גורם מדיני אמר שהנשק היה חלק ממשלוח של ציוד צבאי של בריטניה וארצות הברית המיועד לצבא האוקראיני ש"נפל לידיים רוסיות". המקור אמר שהנשק הועבר למשמרות המהפכה, שם רצו ללמוד על הטכנולוגיה המערבית ואולי להעתיק אותה. כמה ימים קודם לכן, שר החוץ האיראני הודה לראשונה שאיראן העבירה מל"טים לרוסיה כמה חודשים לפני שפלשה לאוקראינה.

בכיר אוקראיני טען השבוע שהסיבה לכך שהרוסים אינם משתמשים בימים אלה במל"טים איראניים היא שהם מתקשים לתפקד בקור, בשעה שבקייב הטמפרטורות נעות בין 1- ל-2- מעלות. באוגוסט גורמים באוקראינה אמרו לכאן חדשות כי הם מעריכים שבעוד חודש עד חודש וחצי טילים איראנים יועברו לידי רוסיה ויוצבו בשטחי לחימה, בסמוך לגבול עם אוקראינה. ההערכה היא ש-2,400 המלט"ים שכבר הועברו לרוסיה הם רק ההזמנה הראשונה וצפויות עוד רבות.

אמש דווח בניו יורק טיימס כי לא רק רוסיה מבצעת תקיפות מל"טים נגד יריבתה, ושגם אוקראינה ביצעה שתי מתקפות מל"טים נגד רוסיה. לפי הדיווח, המתקפות כוונו לעבר שטחים בעומק רוסיה, כשבלפחות אחת מהן השתתפו גם כוחות מיוחדים אוקראיניים. לפי הדיווח, הכוחות פעלו מאות קילומטרים מהגבול והכווינו את המל"טים ליעדם.