חיסון קורונה של פייזר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד הבריאות מסר לביהמ"ש: ההסכם עם פייזר נעלם

רק לאחר פניית כאן חדשות עם מסמכי העתירה, ההסכם בעניין חיסוני הקורונה, שבכלל לא היה ברור שנחתם, אותר והוגש. המשרד בתגובה: "המענה הראשוני לבית המשפט לא היה צריך להימסר"
נוב ראובני
15 בדצמבר 2022
21:19

משרד הבריאות טען בפני בית המשפט שלא הצליח לאתר את ההסכם החתום עם חברת פייזר בעניין שיתוף המידע האפידמיולוגי על חיסוני הקורונה, ואף הצהיר שלא הצליח לברר אם ההסכם בכלל נחתם. רק לאחר פניית כאן חדשות, ההסכם החתום אותר והוגש לבית המשפט. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11.


במסגרת עתירה שמתנהלת בימים אלה בבית המשפט המחוזי בירושלים ומסמכיה הגיעו לידי כאן חדשות, משרד הבריאות הודה כי על אף שנערכו חיפושים נרחבים, לא אותר ההסכם שנחתם עם חברת פייזר בעניין חיסוני הקורונה. "לא מצאנו הסכם חתום", טענה נציגת משרד הבריאות. "חיפשנו בכל המקומות הרלוונטיים, לרבות לשכת המנכ"ל והלשכה המשפטית. חיפשנו במקום בו צריכים להיות הסכמים".

ההסכם המדובר הוא הסכם שיתוף הפעולה בראיות אפידמיולוגיות עם חברת פייזר, שאמור להסדיר את שיתוף המידע בעניין חיסוני הקורונה בין מדינת ישראל לחברת פייזר. ההסכם פורסם לציבור בחודש ינואר 2021, כשחלקים נרחבים ממנו מושחרים. בהסכם שפורסם הושאר מקום לחתימתם של מנכ"ל משרד הבריאות דאז חזי לוי ושל גורם נוסף מחברת פייזר ששמו הושחר - אך חתימותיהם אינן מופיעות בו.

בעתירה המדוברת, שהוגשה בעקבות אי מענה לבקשת חופש מידע שהגישה עמותת "ערנות לזכויות אדם", העמותה ניסתה לברר את מידת האותנטיות של המסמך שפורסם לציבור ואם הוא נחתם על ידי הממונים או לא.

בתשובת משרד הבריאות לבית המשפט נטען כי הוא כלל לא יודע להשיב אם ההסכם נחתם. "נערך בירור מקיף מול גורמים רבים במשרד הבריאות לבירור השאלה אם ההסכם נחתם או אם לאו", כתבה נציגת משרד הבריאות במסמך הבהרות שנמסר לבית המשפט. "בשל חילופי הממשלה והגורמים הרלוונטיים במשרד, לא עלה בידי המשרד לאתר האם נחתם ההסכם או לא".

לאחר שמסמכי העתירה הגיעו לידי כאן חדשות, נעשתה פנייה למשרד הבריאות, שבעקבותיה איתרו במשרד בתוך פחות מיממה את ההסכם החתום והגישו אותו לבית המשפט. עדיין לא ברור מדוע טען תחילה המשרד את הטענות הנ"ל בפני בית המשפט.

משרד הבריאות בתגובה: "במשרד מבקשים להדגיש כי הסכם שיתוף פעולה בראיות אפידמיולוגיות נחתם במקור מול חברת פייזר, קיים במשרד והעתקו החתום הועבר לבית המשפט. המענה הראשוני, שניתן לבית המשפט, לא היה צריך להימסר כפי שהוא, ועל כך אנו מצרים".