ג'נין בזמן מבצע חומת מגן, 2002
צילום: יואב גוטרמן, לע"מ

נציג לוחמי "חומן מגן" לרמטכ"ל: "ישראל לא הגנה על חייליה מפני 'ג'נין ג'נין'"

נציג לוחמי הקרב בג'נין במבצע "חומת מגן" מתח ביקורת על רשויות השלטון והמשפט בישראל בפגישה עם הרמטכ"ל • בפגישה נכחו חיילי מילואים שהשתתפו בקרב הקשה ונציגי 23 המשפחות השכולות
כרמלה מנשה
21 בדצמבר 2022
19:15

הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי נפגש היום (רביעי) בלשכתו עם לוחמי הקרב בג'נין שהתרחש במבצע "חומת מגן" בשנת 2002. בפגישה נכחו אלופי המטה הכללי וסגן הרמטכ"ל אלוף אמיר ברעם, מח"טים, מג"דים, מ"פים וחיילי מילואים שהשתתפו בקרב הקשה שנימשך תשעה ימים במחנה הפליטים בג'נין.

בפגישה נכחו גם נציגי 23 המשפחות שבניהם נפלו בקרב. הרמטכ"ל זימן את הנוכחים לפגישה בהמשך לפסק הדין של בית המשפט העליון, שאסר את הקרנת הסרט "ג’נין ג’נין" בישראל והשית פיצויים של 175 אלף שקלים על במאי הסרט מוחמד בכרי.

נציג הלוחמים, עורך הדין ישראל כספי שלחם בקרב בג'נין, מתח ביקורת נוקבת במהלך המפגש על רשויות השלטון והמשפט בישראל. הוא טען כי מדינת ישראל, על כל ממשלותיה והיועצים המשפטיים ומערכת המשפט, לא הגנו על הלוחמים שהסרט תיאר כפושעי מלחמה ורוצחים. ״ישראל השתמטה מחובתה, לא הייתה מוכנה לעשות דבר, ובפועל לא נקפה אצבע בנושא ההגנה על חייליה, מפני סרט שהוקרן ברחבי הארץ", אמר עו"ד כספי בפגישה.

"לא רק שהמדינה לא פעלה ביוזמתה להגנתם", הוסיף עו"ד כספי. "גם כשבאנו החיילים ובני המשפחות השכולות לתבוע את עלבוננו, ביקשנו, דרשנו ותבענו מהמדינה להגן עלינו ולסייע לנו, להילחם במקומנו ואיתנו, לא זכינו כמעט לשום פעולה של הממשלה, שרי הממשלה ומשרדיה לטובתנו".

"היועצים המשפטיים של מדינת ישראל סירבו להגן עלינו בכל כוחם", אמר כספי בפגישה. "הם סירבו לתביעת הרמטכ"ל, צה"ל, הלוחמים והמשפחות השכולות להעמיד את בכרי לדין באשמת דיבה. היועץ המשפטי של מדינת ישראל לא פעל כמעט להגן עלינו בבית המשפט, בדיון שאליו הצטרף רק לאחר לחץ כבד במשך כמעט שנה".

"גם בתי המשפט הבכירים פסקו נגדנו הלוחמים ובעד בכרי", ציין עו"ד כספי. "הן המחוזי, הן בית המשפט העליון שפסק פעמים נגדנו החיילים. על אף שאמר שהסרט שקרי, זדוני ומעליל על החיילים, נתן את הניצחון לבכרי, לא פסק נגדו שהוציא דיבה, והתיר לו להמשיך להקרין אותו ולתאר את מדינת ישראל כמדינה פושעת, שלא ראוי שתהיה לגיטימציה לעצם קיומה".

"לא יתכן שביד אחת הממשלה, מערכת המשפט והשלטון ישלחו חיילים לקרב להילחם ולהגן על המדינה ואזרחיה, וביד השנייה יתירו למחבלים, בסיוע תושב ישראל שמשתף איתם פעולה, להקרין עליהם סרט שמתאר אותם כחיות אדם, רוצחים ונאצים", סיכם עו"ד כספי את דבריו.

הרמטכ"ל הודה והביע הערכה על המאבק הנחוש והבלתי מתפשר של הלוחמים במשך 20 שנה, ששבו וטענו לאורך כל השנים שהסרט מעליל עליהם עלילת דם. "אני מרגיש מחויבות עצומה כמי שלחם כתף אל כתף אתכם ב'חומת מגן', עשיתם דבר טוב ומשמעותי למדינת ישראל, אני מעריך זאת ומודה לכם", אמר כוכבי.

הרמטכ"ל המשיך ואמר: "חופש הביטוי אינו נותן לגיטימציה לחופש הביזוי כפי, שניסו לפגוע שמם הטוב של הלוחמים מהקרב בג׳נין באמצעות סרט שקרי ומסולף. החלטת בית המשפט לדחות את הערעור ואמירת השופט עמית כי הסרט ׳כולל שקרים ובדותות המהווים לשון הרע על חיילי צה"ל׳ מדברות בעד עצמן".