בנייה בהתנחלויות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חשיפת כאן חדשות: מנגנון אישור הבנייה בהתנחלויות הועבר לסמוטריץ'

מעורבות ראש הממשלה הנכנס נתניהו באישורי הבנייה בשטחים תצומצם. הסיכום בין הליכוד לציונות הדתית מהווה שינוי של החלטת ממשלה בת למעלה מ-25 שנה
כרמל דנגור
23 בדצמבר 2022
19:56
עודכן ב 17:17

הליכוד והציונות הדתית סיכמו על שינוי המנגנון המאשר בנייה בהתנחלויות - כך שמעורבות ראש הממשלה בו תצומצם באופן דרמטי, והשליטה בו בפועל תעבור לידי סמוטריץ'. כך פורסם לראשונה אתמול (שישי) ב"חדשות שישי" בכאן 11.

כבר למעלה מ-25 שנה שכל בנייה בהתנחלויות צריכה לקבל את אישור הדרג המדיני - כלומר, ראש הממשלה ושר הביטחון - לפחות 4 פעמים ולפעמים אפילו יותר. בשל הרגישות המדינית, כל שלב במעלה הדרך - כל התקדמות, כל דיון - צריך לקבל אישור נפרד. זאת הסיבה המרכזית לכך שתכניות בנייה ביהודה ושומרון יכולות להיות מעוכבות שנים על גבי שנים. הדרג המדיני יכול לדחות אותן שוב ושוב.

בתוך כך, הערב פורסם כי הליכוד והציונות הדתית סיכמו לשנות את המנגנון הזה. נתניהו, כראש הממשלה, יאשר בעצם רק את השלב הראשון. מדובר בשלב שנקרא "הרשאה לתכנון": איפה מתכננים לבנות, וכמה יחידות דיור. 

במקרים מסוימים, בבנייה עירונית בלבד (למשל בערים: אריאל, מודיעין עילית, ביתר עילית, מעלה אדומים) נתניהו יאשר גם את השלב האחרון - שנקרא "אישור שיווק". המשמעות היא שאישורם של כל השלבים בדרך עובר דה פקטו לידיים של סמוטריץ'.

מטרת השינוי היא "לנרמל" את אישורי הבנייה בהתנחלויות ולקרב אותו למצב בישראל, בתוך גבולות הקו הירוק - שם כמובן ראש הממשלה ושר הביטחון לא נדרשים לאשר כל שלב בכל תכנית בנייה.  

הסיכום עצמו מנוסח עכשיו בצורה מעורפלת  בהסכמים הקואליציוניים, אבל המטרה היא בסופו של דבר לעגן אותו בהחלטת ממשלה - למעשה, שינוי של החלטת ממשלה 150, שקיימת כבר למעלה מ-25 שנה. כמו כל שינוי שקשור ביהודה ושומרון בהסכמים הקואלציוניים, גם כאן יפעל סמוטריץ' בתיאום עם ראש הממשלה נתניהו.