הרב יצחק יוסף ואייל קרים
נועם ריבקין פנטון ויונתן זינדל, פלאש 90

הרבצ"ר לשעבר: "מה לראשון לציון ולרב הצבאי?"

חשיפת כאן חדשות | ישראל וייס לכאן רשת ב, על מהפכת הרב הצבאי: "פוליטיזציה של הצבא" • ח"כ רוטמן: "צה"ל לקח כיוון ערכי בעייתי בהרבה תחומים"
יערה שפירא
25 בדצמבר 2022
09:16

הרב הצבאי הראשי לשעבר, ישראל וייס, התייחס הבוקר (ראשון) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, לחשיפת כאן חדשות על המהפכה במינוי הרב הצבאי הראשי. "המהלך יביא לפוליטיזציה של הצבא ולפגיעה בעצמאותו של הרב הצבאי הראשי", אמר הרב וייס בריאיון ליערה שפירא.

וייס תהה מה לרב הספרדי הראשי ולצה"ל: "האם הוא שירת בצבא? האם הילדים שלו משרתים בצבא? האם הרב הצבאי הראשי, המייצג את כלל החיילים, צריך להיות כפוף למישהו המזוהה פוליטית?" הוא הדגיש כי בשירותו הצבאי נהנה מעצמאות מוחלטת והיה כפוף מבחינה מצפונית והלכתית "רק לבורא עולם".

חבר הכנסת שמחה רוטמן מהציונות הדתית אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "צה"ל לקח כיוון ערכי מאוד בעייתי בהרבה תחומים. אנחנו רואים את הרבנים שיוצאים נגד מה שקורה בצה"ל, והשיח הזה דורש תיקון. השאלה אם הרב יאותר לצורכי הצבא נטו או שהוא ישמש גם דמות תורנית".

האזינו לראיון המלא עם חבר הכנסת שמחה רוטמן 

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט מתח ביקורת על הכוונה להפקיע מידי הרמטכ"ל ושר הביטחון את מינויו של הרב הצבאי הראשי. איזנקוט אמר כי צעדים כאלה פוגעים בצה"ל כצבא העם ממלכתי ואחיד. הוא הדגיש כי אסור להפוך את צה"ל לקלף מיקוח במשא ומתן הקואליציוני. 

בחדשות שישי בכאן 11 פורסם כי בהסכמים הקואליציוניים בין הציונות דתית לליכוד נקבע שיעבור ״חוק חיזוק מעמד הרב הצבאי הראשי הקובע את מעמדו, דרך מינוי ועצמאותו ההלכתית של הרבצ״ר״. על פי החקיקה, הרב הצבאי הראשי ימונה על ידי הרב הראשי הספרדי, ולא כפי שהיה מקובל עד כה - על ידי הרמטכ"ל.