-

"פוגע בכל הצבא": לוחמים שהורשעו בהתעללות בפלסטינים מדברים לראשונה

לוחמי נצח יהודה, שהתעללו במחבל שרצח את חבריהם והורשעו – מדברים לראשונה בתחקיר זמן אמת • אחרי שפתחו בגיוס המונים לממן את נזקי התביעה האזרחית, הם חשים הפקרות מצד המדינה: "לא היו צריכים לשלוח דווקא אותנו"
זמן אמת
26 בדצמבר 2022
17:14
עודכן ב 27 דצמבר 22:50

לוחמי גדוד "נצח יהודה" החרדי שהורשעו לאחר שהתעללו בשני עצירים פלסטינים, החלו במסע גיוס גספים למימון ייצוגם המשפטי. בשל תביעת נזיקין שהוגשה נגדם ונגד המדינה על ידי העצירים הפלסטינים שהורשעו בסיוע לטרור. זאת לאחר שהמדינה הבהירה להם כי האחריות על הנזקים שייגרמו מהתביעה תושת עליהם, אלא אם ישלמו לה 20,000 שקלים כל אחד. בתחקיר "זמן אמת" של אבי עמית שישודר היום (שלישי) בכאן 11 מדברים הלוחמים לראשונה.

האירוע התרחש כשלושה שבועות לאחר פיגוע הירי בגבעת אסף שבבנימין, שבו ירה המחבל עאסם ברגותי למוות בשני חבריהם של הלוחמים ששירתו אף הם בגדוד "נצח יהודה". בפיגוע נפלו סמ"ר יובל מור יוסף מאשקלון וסמל יוסף (יוסי) כהן מבית שמש. שהיו במקום במשימת אבטחה.

ב-7 בינואר 2019 נעצר ברגותי, שהיה מעורב גם בפיגועים נוספים, על ידי כוחות הימ"מ בעת שהסתתר בביתו של סייען. הלוחמים שזה עתה איבדו את חבריהם, הם אלה שנשלחו ללוות למעצר את הסייען ואת בנו שסייע אף הוא למחבל.

תיעוד: לוחמי נצח יהודה שהורשעו בהתעללות מכים עצורים פלסטינים

"החיכוך עם אוכלוסייה אזרחית לא בריא לנצח יהודה": הדרישות לפירוק הגדוד

בדרך לחקירה, כשעברו ליד מקום הפיגוע בגבעת אסף הם החלו להכות ולהשפיל את העצורים שהיו כפותים ומכוסי עיניים. הם הכו את העצורים באגרופים ובעיטות ואף על ידי מכות מחפצים חדים וגרמו להם לחבלות קשות. בנוסף הם תיעדו את המעשים באמצעות הטלפון הסלולרי של אחד מהם. בשלב מסוים אף הסירו את הכיסוי מעיניו של הבן כדי שיראה איך הם מכים את אביו.

בחקירת מצ"ח, שהקלטות ממנה ייחשפו בתחקיר "זמן אמת", הכחישו תחילה הלוחמים כי הכו את העצורים. רק לאחר שהבינו שהתיעוד הגיע לידי החוקרים הם הודו. חמישה מהם הועמדו לדין ושלושה הורשעו בהתעללות בנסיבות מחמירות ונשלחו לכלא.

בריאיון ראשון ובלעדי ל"זמן אמת" מסבירים הלוחמים את הנסיבות: "הגענו לאותו אזור של הפיגוע, לגבעת אסף, והכל חזר בהילוך איטי. אתה רואה את אותה תחנה, את הכדורים של הנשק שירו בחברים שלנו עוד מחוררים בתחנה, ואתה אומר – 'זה אשכרה האנשים שהרגו את החברים שלנו'".

לוחם אחר הוסיף: "הכל עלה למעלה, כל הרגשות. לא היינו צריכים להיות שם, לא היו צריכים לשלוח דווקא אותנו". הלוחם שצילם את האירוע הסביר: "מי שרואה את זה מהצד ולא מכיר את הסיפור - אז זה נראה רע, זה נראה כאילו סתם התפרענו, אבל זה לא המצב. במצב הנפשי שלי – זה לא משהו שהיה לי את שיקול הדעת להגיד אם זה נכון או לא נכון. היינו בהצפה של חודש שלם של טראומות, של ספירת גופות של חברים שלנו".

לאחרונה ביקשו הלוחמים מנשיא המדינה למחוק את האישום הפלילי שלהם. אולם הנשיא בינתיים מתמהמה להשיב לבקשה. כעת, כשהמדינה הודיעה להם כי אם לא ישלמו 20,000 שקלים כל אחד על ייצוגם במסגרת התביעה האזרחית, הם יישאו בכל הנזקים, הם יוצאים בקמפיין לגיוס המונים כדי להשיג את הכסף וטוענים שהופקרו על ידי המדינה: "לא נתפס לי שבמדינה שלי – מחבלים שפגעו בי ורצחו את החברים שלי הגישו נגדי תביעה, זה פוגע בכל הצבא", אומר אחד מהלוחמים.

לוחם אחר הוסיף: "איך אני יכול לבוא להורים שלא תמכו בגיוס שלי ולהגיד – 'זוכרים שלא רציתם שאתגייס ובכל זאת התגייסתי? אני צריך עכשיו 20 אלף שקלים כי בפעילות מבצעית אותם מחבלים עם כתב אישום שעכשיו בכלא - תובעים אותי'. זו בדיחה".

עורך דינם שלומי ציפורי שמייצג מקרים נוספים בגדוד מוסיף: "מדינת ישראל שלחה אותם למשימה הזו ולכן כשהם טעו המדינה הטילה עליהם עונשים, אבל זה נראה לי מוגזם שמדינת ישראל שולחת אותם עכשיו לייצג את עצמם מול הפלסטינים ולקחת עורכי דין אזרחיים ולשלם פיצוי לפלסטינים, אני מכיר שני תקדימים כאלה ושניהם בנצח יהודה. לעודד גיוס של חרדים לגדוד - זה בטח לא מעודד".