סמוטריץ' ונתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בחתימת נתניהו: חוק האפליה נכנס להסכמים הקואליציוניים

נתניהו מינה את גלנט לשר הביטחון ואת קיש לחינוך - וכל הפרטים על העימות עם אמסלם • "חוק בן גביר" עבר בקריאה שנייה ושלישית • בין קווי היסוד של הממשלה שתושבע מחר: הקפאת מחירי החשמל ופסקת ההתגברות
מיכאל שמש וזאב קם
28 בדצמבר 2022
07:34
עודכן ב 16:22

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו הודיע היום (רביעי) על מינויים של יואב גלנט לשר הביטחון, חיים כץ לשר התיירות ויואב קיש לשר החינוך והשר המקשר בין הממשלה לכנסת. את יואל אדלשטיין מינה נתניהו ליו"ר ועדת חוץ וביטחון בכנסת.

ההתפתחויות האחרונות מציפות את המתחים בליכוד, שבעקבותיהם הגיעה ישיבת הסיעה היום לטונים צורמים. חברי הכנסת דודי אמסלם ודוד ביטן התפרצו בצעקות כלפי חבר הכנסת יואב קיש ואמרו לו: "מי אתה? אתה חושב שפה זו הוועדה המסדרת? שב בשקט". קיש ענה מצידו: "אגיד מה שאני רוצה". בהמשך צעק ח"כ אמסלם על נתניהו: "אתה לא תפריע לי, תן לי לדבר. אתה והוא (ח"כ יריב לוין) לא תעשו מה שאתם רוצים".

כפי שנחשף בכאן חדשות, חוק האפליה נכנס להסכמים הקואליציוניים, שנחתמו היום סופית. לפי הכתוב בהסכם, "כדי לתקן את העיוות בסטטוס קוו שנעשה לאחרונה, יתוקן חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, כך  שתעוגן האפשרות בקיום אירועי תרבות או לימודים של דתיים וחרדים, תוך התחשבות באמונותיהם ובצרכיהם הדתיים - לרבות הפרדה מגדרית. בתנאים אלה הפרדה לא תיחשב אפליה אסורה".

הבוקר עבר בקריאה שנייה ושלישית התיקון לחוק פקודת המשטרה, הידוע גם כ"חוק בן גביר". מהותו של התיקון היא העברת סמכויות נוספות לשר לביטחון פנים והתווית מדיניות המשטרה, מה שכולל בין היתר הגדרת סדרי עדיפויות, תוכניות עבודה וסמכויות בענייני תקציב.

סוכם: שכר החיילים יעלה ב-20%

נוסף לחוק האפליה, קווי היסוד של הממשלה הנכנסת מתחילים להיחשף. בין השאר, שכר החיילים צפוי לעלות ב-20%, תוכנית "ממדים ללימודים" תעלה למימון של 100% ותקודם העדפת יוצאי צבא בפקולטות כמו משפטים ורפואה באוניברסיטאות.

עוד סוכם על הקפאת מחירי החשמל והארנונה בשנת 2023, וביטול המס על החד-פעמי. בנוסף, כל הסיעות התחייבו לתמוך בפסקת ההתגברות, וסוכם שמשרת היועץ המשפטי במשרדי הממשלה תהיה משרת אמון. מלבד זאת, הוחלט על חינוך חינם לגיל הרך והחזרת המשלחות לפולין.

הקואליציה החדשה תגדיל את היישוב היהודי בחברון ותשלול אזרחות למחבלים ישראלים

גם ההסכמים הקואליציוניים עם הציונות הדתית ממשיכים להיחשף. בין היתר, דווח ביומן הבוקר בכאן רשת ב כי כחלק מההסכמים, הקואליציה הבאה מקדמת את חיזוק היישוב היהודי בחברון ואת שלילת האזרחות ממחבלים ערבים-ישראלים. הלילה חתמו נציגי יהדות התורה על הסכם קואליציוני משותף של דגל התורה ואגודת ישראל מול הליכוד.

על פי הסעיף בהסכם עם הציונות הדתית שנוגע לשלילת האזרחות ממחבלים ישראלים, ניתן יהיה לעשות זאת למחבל שהורשע ולגרשו לאחר מכן מהארץ. מדובר בהצעת חוק שכבר הוגשה על ידי חברי הכנסת אורית סטרוק ואבי דיכטר, ולפיה אם המחבל הוא בעל תעודת זהות כחולה ומקבל מהרשות הפלסטינית תגמול על ביצוע פיגוע וישיבה בכלא בישראל, ניתן יהיה לשלול את אזרחותו או תושבותו ולגרשו מישראל לשטחי הרשות.

הצעת החוק עלתה בעבר להצבעה כמה פעמים ובכל פעם היא לא אושרה בכנסת. הפעם היא מהווה חלק מההסכם הקואליציוני, לצד החוק שמאפשר לגזור עונש מוות על מחבלים פלסטינים.

בסעיף נוסף בהסכם שנחתם עם הציונות הדתית, הקואליציה מתחייבת להגדיל ולהרחיב את היישוב היהודי בחברון. זאת, לצד סעיפים כלליים שעוסקים בחיזוק ההתיישבות ביהודה ושומרון באופן רחב יותר. הסיבה להכנסת סעיף ספציפי שעוסק ביישוב היהודי בעיר האבות קשורה לכך שחברון עלתה לכותרות בתקופה האחרונה לאחר נוכחות מוגברת של פעילי שמאל שבאו להפגין נגד היישוב היהודי בעיר ולאחר העימות המצולם עם שוטרי מג"ב, שהסתיים בהכאה של אחד הפעילים וזכה לתשומת לב ציבורית רבה. הסעיף נועד להשיב לדרישות שעלו מהצד השמאלי לפנות את חברון.

חלוקת התיקים - לקראת השבעת הממשלה

מלבד ההסכמים עם הסיעות השונות, נתניהו המשיך בסבב חלוקת התיקים במפלגתו לקראת השבעת הממשלה מחר בבוקר. הליכוד תצביע היום על מינוי אמיר אוחנה ליושב ראש הכנסת - אירועי שעשוי להיות פתח למריבות במפלגה.

אתמול פורסם בכאן חדשות על שורת מינויים נוספים המסתמנים בקרב חברי הליכוד. אל משרד המשפטים צפוי להיכנס חבר הכנסת יריב לוין וישראל כ"ץ מיועד לרוטציה במשרד החוץ. מינוי ראשון שנסגר הוא תפקיד ראש המל"ל, אליו ייכנס השר לשעבר צחי הנגבי.

עוד דווח אתמול כי נתניהו הציע לחבר הכנסת אמסלם להיות שר כלכלה מורחב או שר האנרגיה והתשתיות, לאחר שלא קיבל את התפקידים אליהם שאף - יושב ראש הכנסת או שר המשפטים. אמסלם סירב ואמר: "אהיה חבר כנסת מהמניין, זה מחיר הנאמנות".