-
צילום: תאגיד השידור הישראלי; גטי אימג'ס; קובי גדעו

בסימן מהפיכה נשית: אירועי התרבות הגדולים של 2022 - בישראל

הזמרות שכבשו את מצעדי הפזמונים • הצמד המצליח שהודיע על פירוק • הופעות הפיצוי של עומר אדם, האכזבה בטורינו - וגם: ענקי התרבות שהלכו לעולמם • סיכום השנה - החלק השני
אלון פרוכטר
29 בדצמבר 2022
19:53
עודכן ב 31 דצמבר 14:52

אחרי שאתמול סיכמנו את אירועי התרבות הגדולים של 2022 מעבר לים, היום נחזור אל האירועים הגדולים שעברה תעשיית הבידור המקומית, כאן בישראל, בשנה החולפת.

האזינו לפינה המיוחדת - מתוך "הבוקר הזה" בכאן רשת ב

כמדי שנה, חודש דצמבר היה רווי בסיכומי נתוני ההשמעות של מדיה פורסט ואקו"ם. הפעם הנתונים (בגדול) היו דומים וחד משמעיים. השיר המושמע ביותר בישראל היה "לך לישון" של הזמרת הצעירה אנה זק. ולא רק היא, בניגוד לשנים קודמות חלה עלייה משמעותית בהשמעה של זמרות, בין היתר כמבצעות יחידות כמו נונו ונועה קירל, או כאלו שהיו שותפות בהקלטה כמו אלה לי או אגם בוחבוט.

בקיץ האחרון הגיע לסיומו אחד משיתופי הפעולה הבולטים של השנים האחרונות. סטטיק ובן אל תבורי, אחד הצמדים המצליחים במוזיקה הישראלית הודיעו על פרידה אחרי שלא הכול היה כבר טודו בום. "החלטנו שנינו שהגיע הזמן של כל אחד מאיתנו לצעוד בדרך משלו", כתבו בהודעה משותפת, משאירים אחריהם עשרות להיטים – וממשיכים עם הפנים קדימה, כל אחד בדרכו המקצועית.

גם הזמר עומר אדם עלה השנה לכותרות, ולא בהכרח בנסיבות אליהן הוא רגיל. בחודש יולי עלה אדם על הבמה בפארק הירקון ולאכזבת הקהל ירד ממנה כעבור 58 דקות בלבד. בעקבות ההד הציבורי שנוצר, הוא קיים שתי הופעות פיצוי בראשון לציון ובשבוע שעבר הוציא שיר חדש שעונה לכל השאלות שאנחנו היינו שמחים לשאול אותו. אז אולי הוא לא מתראיין - אבל לפחות הוא שר.

תעשיית המוזיקה איבדה השנה גם כמה מענקי התרבות הגדולים שידעה. בחודש ינואר הלך לעולמו בגיל 83 המשורר והפזמונאי יורם טהרלב, מניח אחריו קרוב לאלף שירים שכתב. בחודש אוגוסט ישראל נפרדה מהיוצר, המוזיקאי והמאסטרו צביקה פיק, שהפזמונים שלו הקפיצו כל בית בישראל בעשורים האחרונים.

הלוויה הצנועה של פיק, הקבר הצנוע עוד יותר וכל ענייני הצוואה ימשיכו להעסיק אותנו עוד שנים רבות. ובתחילת החודש נפטר יצחק קלפטר, גיבור הגיטרה שחתום על כמה מנכסי צאן הברזל הגדולים של הרוק הישראלי.

ובמעבר חד. בחודש מאי האחרון נשלח הזמר מיכאל בן דוד לייצג את ישראל באירוויזיון בטורינו. אלא שלמרבה הצער, למרות הופעה מצויינת של מיכאל, לראשונה זה שמונה שנים ישראל לא העפילה לשלב הגמר.

לפני חמישה חודשים בחרה ועדה מיוחדת שהקים תאגיד השידור הציבורי בזמרת נועה קירל לייצג את ישראל בתחרות. בשיאה של שנה מוצלחת במיוחד קירל, בקיץ האחרון עלתה על במת פארק הירקון מול קהל של 30 אלף איש.

במוצאי השבת הקרובה תוכלו לצפות בהופעה בכאן 11 מייד לאחר "חדשות השבת". ומכאן נקדים ונאחל בהצלחה לפנתרה שלנו בליברפול.

השתתפו בהכנת הידיעה: דורית אסרף-מזרחי ושני נחשוני