קווארצחליה
צילום: אי-פי

מראדונה, הגרסה הגאורגית: הקיצוני שמשגע את נאפולי

עתידות - לא ירחק היום שבו כל שדר שמכבד את עצמו יצטרך לשנן את שמו של חוויצ'ה קוורצחליה, שמחירו זינק ב-44 מיליון יורו תוך חודשים
אלכס נירנבורג, פרשנות
30 בדצמבר 2022
09:12

אם אתם לא אוהדים שרופים של הליגה האיטלקית או של נאפולי (ולא של ימי מראדונה וקארקה), סביר להניח שעדיין לא שמעתם את שמו של חוויצ'ה קוורצחליה. אבל בקצב הזה, לא ירחק היום שבו כל שדר כדורגל אירופי שמכבד את עצמו יצטרך לשנן היטב איך בדיוק את שמו של הקיצוני הגאורגי בן ה-21.

 קוורצחליה (צילום: אי-פי)

אם קוורצחליה יהפוך בסופו של דבר לשם גדול בכדורגל העולמי, הסיפור שיועבר מאב לבנו ביציעים יישמע בערך כך: כבר בגיל צעיר בליגות הנוער של גאורגיה קוורצחליה עלה על הכוונת של סקאוטים רוסים – וכך הגיע הבסופו של דבר למדינת הענק השכנה. תחילה ללוקמוטיב, מוסקווה ולאחר מכן, ב-2019, חתם על חוזה לחמש שנים ברובין קאזאן. כעבור שנה נבחר לשחקן הצעיר המבטיח בליגה הרוסית, וכאן כבר שמו של קוורצחליה נכנס לפנקסים של קבוצות בסדר הגודל הבינוני באירופה. אבל הקבוצה הטטרית שלו סרבה לשחרר אותו.

בשלב הזה, הגיאו-פוליטיקה התערבה – רוסיה פלשה לאוקראינה ואופ"א הודיעה שהיא מאפשרת לכל שחקן זר להשתחרר מהחוזה שלו ברוסיה בלי כל סנקציה. קוורצחליה קפץ על המציאה, עזב לדינאמו באטומי הגאורגית, כשברקע כבר מרחף המעבר המסתמן לנאפולי אותה מאמן לוצ'אנו ספאלטי, שניהל מערכת יחסים של אהבה-שנאה עם הכדורגל הרוסי בתקופה בה אימן בזנטי, סנט פטרסבורג.

על פי הערכות, מחירו של קוורצחליה זינק בתוך חודשים בעוד 44 מיליון אירו

נאפולי של הקיץ האחרון היה מועדון בבנייה מחודשת. הכוכבים שסחבו את הפורטנופיי על גבם עזבו, כשבחלק הקדמי נאפולי נפרדה מדריס מרטנס (שעבר לגלאטסראיי) ולורנצו אינסינייה (טורונטו הקנדית). גם העזיבה של האיש שעשה סדר בהגנה חאלידו קאליבלי (לצ'לסי) לא הוסיפה שקט למערכת. עם הגעתו של קוורצחליה, האופטימיים ביותר קיוו שיצליח להיכנס לנעליים של דריס מרטנס. איש לא העלה על דעתו שבתוך זמן קצר יהיו כאלו שישווה אותו לאיש שלנצח יישאר מספר 1 של נאפולי – דייגו ארמנדו מראדונה.

מאז אוגוסט קוורצחליה שותף ב-17 משחקים של נאפולי בכל המסגרות, כבש שמונה שערים ובישל שמונה נוספים. העובדה שנאפולי מובילה כעת את הטבלה האיטלקית עם פער מבטיח של 8 נקודות ממילאן השנואה, רק העצימה את האגדה הגאורגית המתהווה. איש לא משווה יותר את קוורצחליה למרטנס – מעכשיו הוא "קוואראדונה". על פי הערכות, מחירו של קוורצחליה זינק בתוך חודשים בעוד 44 מיליון אירו. אבל לאיש בנאפולי אין כוונה למכור אותו בשלב זה.

כאן הסיפור מגיע להצטלבות דרכים  או שקוורצחליה יהפוך לכוכב על שיככב על מסכים בכל בית בעולם, או, לחלופין, שייעלם כאפיזודה חולפת (כמו עדנאן ינוזאי ואחרים). מה שבטוח, המשיך יבוא.