יאיר לפיד
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נקמת הקואליציה: כך "סיכסכו" בליכוד בין המחנה הממלכתי ליש עתיד

בליכוד ניסו לפלג בין מפלגות האופוזיציה ו"לנקום" על חלוקת הוועדות בכנסת ה-24 • הליכוד ערכה מו"מ עם כל אחת מסיעות האופוזיציה בנפרד אך איחדה את יש עתיד עם רע"מ • סיעת המחנה הממלכתי קיבלה יותר תפקידים וספגה ביקורות מיש עתיד
זאב קם ויערה שפירא
02 בינואר 2023
14:22

נקמה של הקואליציה ביש עתיד: בליכוד ניהלו מו"מ עם כל אחת מהמפלגות בנפרד במטרה ל"סכסך" בין מפלגות האופוזיציה ולנקום על חלוקת הוועדות בכנסת ה-24. בהצעת לחלוקת ועדות הכנסת, הליכוד איחדו את יש עתיד עם רע"מ, וכך חולקו מעט תפקידים בוועדות לחברי הסיעה ואילו סיעות האופוזיציה השונות קיבלו יותר תפקידים. 

ועדות הכנסת השונות יוקמו לכל המוקדם ביום רביעי וייתכן שאף בשבוע הבא, בשל חוסר הסכמה בין הקואליציה והאופוזיציה וגם חוסר הסכמה בתוך האופוזיציה על חלוקת הוועדות מוביל לכך שהיום לא יוקמו ועדת הכנסת השונות.

שר החינוך יואב קיש, יו"ר הוועדה המסדרת היוצא, הודיע לאופוזיציה שהם יזכו בדיוק לאותו יחס שהם נתנו בקדנציה הקודמת לאופוזיציה ולאותו מספר חברים בוועדות השונות שהם הקצו לאופוזיציה הקודמת.


יחס גורר יחס. שר החינוך יואב קיש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בדיוק כמו בסיפור מינוי סגני יו"ר הכנסת, הליכוד סגר על חלוקת המקומות בוועדות עם סיעת המחנה הממלכתי, בניסיון לייצר שוב טריז בין סיעות האופוזיציה.

בנוסף, בליכוד החליטו על רוטציות בראשות הוועדות שמיועדות לאופוזיציה שיתחלקו בין כל סיעות האופוזיציה (בוועדת ביקורת המדינה, ועדת המדע, ועדת קידום מעמד האישה, ועדת עלייה וקליטה). כלומר, כל ראשות ועדה של האופוזיציה תעבור במהלך הקדנציה בין כמה מפלגות.

בעקבות ההצעה של חלוקת הוועדות והמו"מ בין הליכוד למחנה הממלכתי, ביש עתיד היה כעס על חלוקת תפקידי הוועדות באופוזיציה ומפנים אצבע מאשימה למחנה הממלכתי. לטענת בכירים ביש עתיד, אלקין ניהל משא ומתן נפרד עם הליכוד על תפקידי מפלגתו, והשיג למחנה הממלכתי תפקידים משמעותיים יותר ביחס לאלה של יש עתיד.

גנץ עצמו התייחס בישיבת הסיעה לביקורת מצד יש עתיד: "נמשיך לפעול בתיאום וככל שאפשר ונדרש בשביל להיאבק כאופוזיציה בקווים משותפים. זה לא מבטל את האינטרסים של סיעות האופוזיציה השונות. למיטב ידיעתי ארבע מפלגות מהאופוזיציה ניהלו משא ומתן עם הליכוד. אני חושב שאנחנו עושים בסך הכל בסדר גמור, אני מתכוון לכך שיש לשמור על כושר ההתבטאות שלנו מעבר להתנהלות שלנו בצורה הכי מכובדת שאפשר. בואו לא נשכח שמעבר לזה שאנחנו יריבים פוליטים, אנחנו מנהיגים ציבוריים. שאנחנו צווחים צווחות גדולות - לא נראה לי שהציבור מתרשם מהיכולת המנהיגותית שלנו".