טטיאנה פטיץ, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

דוגמנית העל טטיאנה פטיץ הלכה לעולמה בגיל 56

פטיץ מתה בתום התמודדות עם סרטן השד, הניחה אחריה בן - הדוגמן ג'ונה ג'ונסון • אנה וינטור: "הייתה סמל לשיק אירופאי" • סינדי קרופורד: "הייתה רגישה ואדיבה, מי יכול לשכוח את העיניים האלה" • כריסטי טרלינגטון: "הייתה עבורי התגלמות התחכום והסגנון האירופאים"
אלון פרוכטר
12 בינואר 2023
16:02

דוגמנית העל הגרמנייה טטיאנה פטיץ הלכה לעולמה אתמול (רביעי) בגיל 56, כך פרסם לפנות בוקר מגזין האופנה "ווג". בהודעה שמסרה למגזין "פיפל" האמריקני, מסרה הסוכנת של פטיץ, קורין ניקולאס, כי פטיץ מתה בתום התמודדות עם סרטן השד. "היא הניחה אחריה בן, אחות והורים", הוסיפה הסוכנת. "כולנו המומים. היא הייתה נפש רחומה, אדיבה ונדיבה, תומכת נלהבת בזכויות בעלי חיים".

פטיץ (במרכז למעלה) בקאבר האייקוני של "ווג" האמריקני, ינואר 1990 (צילום: פטר לינדברג)

פטיץ, אחת מ"דוגמניות העל המקוריות", עלתה לתהילה בסוף שנות ה-90 לצד סינדי קרופורד, נעמי קמפבל, לינדה אוונג'ליסטה וכריסטי טרלינגטון כשכבשו יחד את שערי מגזיני האופנה המובילים. חמש הדוגמניות הופיעו יחד בשער גיליון ינואר 1990 של מגזין "ווג" האמריקני, אותו צילם פטר לינדברג, שבישר את עליית עידן ה"סופר מודלס". בעקבות השער כיכבו יחד בקמפיין של בית האופנה ורסאצ'ה ובקליפ המיתולוגי Freedom! '90 של הזמר ג'ורג' מייקל.

לאורך הקריירה שלה, דיגמנה פטיץ למותגי האופנה המובילים שאנל, דונה קארן וויויאן ווסטווד ואף צעדה בתצוגת האופנה האחרונה של ווסטווד בשבוע האופנה של מילאנו בשנת 2019. בנה של פטיץ, ג'ונה ג'ונסון בן ה-18, הלך בדרכה של אמו ופיתח אף הוא בשנים האחרונות קריירת דוגמנות. בריאיון שהעניקה בשנה שעברה למגזין "ווג", אמרה פטיץ כי בנה הוא מקור האושר שלה.

מאז היוודע דבר מותה, ספדו לפטיץ השמות הגדולים בעולם האופנה. "טטיאנה הייתה סמל לשיק אירופאי, שילוב בין רומי שניידר למוניקה ויטי", ספדה לה אנה וינטור, העורכת הראשית של מגזין "ווג" האמריקני. "בניגוד לקולגות שלה, היא הייתה יותר מסתורית, יותר בוגרת ויותר בלתי ניתנת להשגה. זה היה סוד הקסם שלה".

"היינו כמו תינוקות יחד בתעשיית האופנה ואני מרגישה שגדלנו יחד", ספדה לה דוגמנית העל האמריקנית סינדי קרופורד בפוסט באינסטגרם. "היינו יחד בכל כך הרבה צילומים ותצוגות אופנה. היא הייתה רגישה, אדיבה, סקרנית ומי יכול לשכוח את העיניים החודרות שלה. אהבתה לבעלי חיים ולטבע הייתה מדבקת".

View this post on Instagram

A post shared by Cindy Crawford (@cindycrawford)

"טטיאנה הייתה עבורי התגלמות התחכום והסגנון האירופאים", כתבה דוגמנית העל האמריקנית כריסטי טרלינגטון. "היא הייתה מלאת חזון, זוהרת, מתוחכמת וחמה. למדתי דרכה איך אישה בינלאומית מתנהגת וזזה בעולם בזמן אמת. לא אשכח אותך לעולם ותהיי בלבי לנצח".

View this post on Instagram

A post shared by Christy Turlington (@cturlington)

"היא הייתה חברה מקורית בחבורת 'דוגמניות העל', קשה לעכל שמישהי כל כך צעירה עזבה אותנו", ספדה לה דוגמנית העל הדוגמניה קלאודיה שיפר. "היה נהדר לעבוד איתה - כל כך מיושבת ועדיין בולטת כל כך".

View this post on Instagram

A post shared by Claudia Schiffer (@claudiaschiffer)

"הייתה לך נפש אלוהית - מבפנים ומבחוץ", ספדה לה הדוגמנית הדנית הלנה כריסטנסן. "תמיד חיננית ורגועה עם עינים מחייכות ונפלאות כל כך. אהבתי להיות לידך, תמיד צחקנו הרבה. אני אסירת תודה ששמרנו על קשר עד הסוף. אני מקווה שאת רוכבת על סוס על כרי דשא אינסופיים, עם החיוך הנפלא שלח כשרוח נושבת בשיערך".

View this post on Instagram

A post shared by Helena (@helenachristensen)