מחבלי חמאס ברצועת עזה
צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90

התוכנית של חמאס לחטיפת חיילים לעזה

פרסום ראשון: על רקע פרסום קלטת השבי של אברה מנגיסטו, לארגון הטרור יש תוכנית חלופית כדי להשיג קלף מיקוח חזק לטובת חילופי שבויים
אליאור לוי
17 בינואר 2023
19:52
עודכן ב 20:10

אתמול פרסם חמאס תיעוד של אברה מנגיסטו בשבי בעזה, צעד שביטא תסכול מהקיפאון במשא ומתן לעסקת שבויים מול ישראל. לאחר פרסום הסרטון אישר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו את האותנטיות של הסרטון. הערב דווח בכאן חדשות כי לארגון הטרור ישנה תוכנית חילופית שגיבש ואמורה להדיר שינה מעיני מערכת הביטחון בישראל.


חמאס הגיע למסקנה שאין בידיו קלפים שיובילו לעסקת חילופי שבויים עם ישראל בתנאים שהוא שואף אליהם. לפי התוכנית, הזרוע הצבאית של חמאס הגבירה את מאמציה לייצר תכנית אופרטיבית לחטיפת חיילים בגבול רצועת עזה.

מאחורי הדחיפה של התוכנית להוציא אל הפועל מבצע חטיפה עומדים שני גורמים בהנהגת הארגון: מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה וסגנו סאלח אל-עארורי, שיושבים כיום בחו"ל. תכנית המבצע של חמאס היא לבצע פיגוע חטיפה במהלך צבאי יזום ומפתיע, ולא בימי הסלמה שבהם המערכת הצבאית בישראל דרוכה.

חמאס מוכן לקבל על עצמו את ההשלכות של חטיפת חייל על רצועת עזה – גם אם הן יהיו הרסניות, ובלבד שיהיה בידיו קלף מיקוח חזק של חיילים חטופים חיים לטובת עסקת חילופי שבויים, שדומה בהיקפיה לעסקת שליט.