זירת ההתרסקות

14 הרוגים בהתרסקות מסוק באזור גן ילדים בקייב - בהם שר הפנים האוקראיני

נוסף לדניס מונסטירסקי, נמנים בין ההרוגים סגנו יבגן ינין, בכיר נוסף במשרד הפנים וכן ילד. 29 בני אדם נוספים נפצעו בהתרסקות ופונו לקבלת טיפול רפואי, בהם 16 ילדים
מיכל רשף ודב גיל-הר
18 בינואר 2023
10:23
עודכן ב 11:11

לפחות 14 בני אדם נהרגו היום (רביעי) בהתרסקות מסוק סמוך לגן ילדים בעיר ברובארי שבמחוז קייב, בהם שר הפנים האוקראיני דניס מונסטירסקי, סגנו יבגן ינין, בכיר נוסף במשרד הפנים וכן ילד. על פי הודעת המשטרה המקומית, תשעה מההרוגים היו על המסוק. 29 בני אדם נוספים נפצעו בהתרסקות ופונו לקבלת טיפול רפואי, בהם 16 ילדים.

נשיא אוקראינה זלנסקי מסר אחרי האירוע: "הנחיתי את שירות הביטחון של אוקראינה, בשיתוף עם המשטרה הלאומית של אוקראינה וגורמים מוסמכים אחרים, לברר את כל הנסיבות של מה שקרה. כל השירותים פועלים בזירת האסון". 

בתוך כך, שגריר ישראל באוקראינה מיכאל ברודצקי אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "זה כנראה נגרם מתאונה, מסוק שהתרסק על גן ילדים. כתוצאה מההתרסקות נהרג שר הפנים וסגנו, מזכיר המשרד ווד כמה בכירים. השר היה ידיד אמיתי של ישראל, הוא גם עזר בכל מה שקשור לאומן, זה נורא טרגי". 

האזינו לריאיון המלא | כאן רשת ב

דובר חיל האוויר האוקראיני יורי יגנט התייחס לחקירה ואמר: "ועדה מיוחדת בה יהיו חברים מומחים שונים בתחום התעופה תחקור את האירועים. זה ייקח יותר מיום-יומיים. חקירה של אירועים מהסוג הזה לוקחת זמן". יש לציין כי כלי התקשורת האוקראינים פרסמו תיעוד בו נראה המסוק שכביכול התרסק כשהוא נע במהירות.

על פי חיל האוויר האוקראיני המסוק שהתרסק היה במשימה מטעם המשרד הלאומי לאירועים מיוחדים. לא נמסר מה הייתה המטרה של המסוק שהתרסק. השר דניס מונסטירסקי נכנס לתפקידו לפני כשנה וחצי בקיץ 2021. הוא נחשב לאדם שקול המקובל על הנשיא ולדימיר זלנסקי.

ממשרד הפנים האוקראיני נמסר כי נבדק אם הסיבה להתרסקות היא חבלה מכוונת, תקלה במסוק או הפרה של כללי הבטיחות. החקירה נמשכת.

רבה של אוקראינה, הרב משה ראובן אסמן, מסר בתגובה לטרגדיה: "הלב נשבר למשמע הבשורה הקשה של התרסקות המסוק על גן ילדים, בו נספו ידידי שר הפנים דניס מונסטירסקי וסגנו חברי היקר יבגני ינין, שעמדו תמיד לצד הקהילה היהודית במדינה וסייעו לישראלים רבים בנסיעה לאומן, מחשבותי ותפילותי עם משפחות ההרוגים".

סגן שר הפנים (שלישי מימין) בבית הכנסת המרכזי 'ברוצקי' של הרב הראשי.

ממשרדו של נשיא צרפת, מקרון, נמסר: ”נעצב ממותו הטראגי של שר-הפנים האוקראיני דני מונאטירסקי. מחשבות לכל הקורבנות של האירוע הנורא הזה שהתרחש בסמוך לגן-ילדים, לילדים ולמשפחות. צרפת מציעה את תנחומיה לחבריה האוקראיניים".

ר"מ בלגיה, דה-קרו, מסר: "תנחומים למשפחות שר-הפנים מונאסטירסקי וכל שאר הקורבנות שאיבדו את חייהם בהתרסקות המסוק בקרבת קייב. הטירוף הגדול ביותר של מלחמה הוא החיים שנאבדו ונשברו. לכן נמשיך לתמוך באוקראינה, כדי שהאוקראיניים יוכלו לחיות שוב בשלום".

בהכנת הידיעה השתתפו אלכס נירנבורג ורם ברנדס