נתניהו, דרעי וסמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו, לוין ובכירי הקואליציה הגיעו לתמוך בדרעי: "ביהמ"ש רמס את רצון העם"

ראש הממשלה: "לא אוותר על שירותיו של דרעי כשר" • גנץ תקף: "סוס טרויאני בלב מערכת הביטחון"; סמוטריץ' השיב: "כשמזיזים לאליטה את הגבינה קשה להם" • לפיד: "הצעתי לנשיא להקים ועדה נשיאותית לתיקון ושיפור מערכת המשפט"
יערה שפירא וזאב קם
23 בינואר 2023
14:29
עודכן ב 16:47

ישיבת הסיעה של ש"ס התקיימה היום (שני) ואליה הגיע יו"ר המפלגה אריה דרעי, זאת לאחר החלטת בג"ץ שלא לאפשר לו לכהן כשר ובכירי הקואליציה, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיעו לתמוך.

נתניהו אמר כי "אנחנו נתונים בשיטפון של תעמולה שקרית וכוזבת שהקו המרכזי שלה הוא קץ הדמוקרטיה. אבל, אנחנו באנו להציל את הדמוקרטיה". עוד טען נתניהו כי "איך מבטיחים שהמיעוט לא ישתלט על הרוב? באמצעות איזון בין הרשויות. האיזון הזה הופר במדינת ישראל בעשרות השנים האחרונות. אם אתם צופים בערוצי התעמולה הם לא יגידו לכם את זה. אנחנו לא נרתעים".

לבסוף סיכם נתניהו במשפט מרכזי שאולי מעיד על ההמשך כשאמר: "חוסר האיזון הזה הוביל לתוצאה קשה שאריה דרעי לא יכהן כרגע כשר. ואני אומר כרגע כי לא אוותר על שירותיו כשר".

(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
דרעי, התייחס בעצמו: "אני מתנצל על כך שאכזבנו את מי שחשב שראש הממשלה יעשה תרגיל ולא יפטר. הוא פיטר והקואליציה ממשיכה והכל יבוא על מקומו בשלום. אנחנו פועלים כחוק. אנחנו לא אנרכיה. לא ניתן למדינה ליפול לאנרכיסטים שצועקים שלא יקבלו את החוקים של הכנסת. או לפקידים שמדברים על נבצרות ועל הפיכה משטרית וכולם שותקים".

דרעי המשיך: "אף אחד לא הזהיר את רה"מ שהוא פועל בחוסר סבירות קיצוני כשמינה אותי. האם מישהו ניסה להכשיל אותו? אף אחד לא הזהיר אותו ולפתע עכשיו דנים האם פעל בחוסר סבירות. אולי מישהו רצה להכשיל אותו בכוונה".

לטענתו של דרעי: "אם אנחנו רוצים לשרת את הציבור שבחר בנו, עלינו לדאוג לכך שיחזירו בחזרה את הפתק של האנשים שבחרו. לא נשתוק ונדאג שהכוח יחזור לציבור הזה. אין לנו סיכוי שבשיטת מינוי השופטים הנוכחית מישהו מהשופטים יחשוב בסבירות שלנו. כי אנחנו הציבור הלא נאור. מי ידאג לציבור שלנו? שאף אחד לא יתבלבל. זו לא חולשה שגילינו. זה חוזק. אם מישהו חושב שיעשה הפיכה שלטונית בכל מיני החלטות שיפוטיות הוא ימצא מולו קואליציה מברזל שלא תתן לזה לקרות".

(צילום: ערוץ הכנסת)
מוקדם יותר, שר החינוך יואב קיש מהליכוד נשא דברים בפתח ישיבת סיעת ש"ס ואמר כי "ההחלטה הזו היא לא החלטה אישית נגד דרעי. כי אם דרעי היה הולך עם הממשלה שנקראת ממשלת השינוי הוא היה שר בכיר בה. ולכן זה עניין ערכי ולא אישי". בהמשך, הגיע לישיבת הסיעה בש"ס ראש הממשלה בנימין נתניהו והתיישב ליד דרעי.

גם שר האוצר סמוטריץ' הגיע לישיבת הסיעה של ש"ס והתייחס לפסילת דרעי שאמר: "יש כאן קואליציה הומוגנית של שותפים מכנה משותף מאוד רחב בתפיסות העולם הבסיסיות. ובגלל שהיא הומוגנית ונשענת על חברות אמיתית ולא אינטרסים, לכן הקואליציה תחזיק מעמד לפחות ארבע שנים. התחושה של כולנו היא שהמאבק של מערכת המשפט נגד השר דרעי היא מאבק נגד הקואליציה כולה".

שר המשפטים יריב לוין אמר כי "בדמוקרטיה מי שבוחר וקובע מי תהיה הממשלה ומי יהיו השרים וחברי הכנסת זה הציבור והעם. מקום שבו השופט קובע מי נאה בעיניו להיות שר, על פי אמות מידה שהוא ממציא, זה דבר שאפשר לקרוא בהרבה שמות אבל זה לא דמוקרטיה. שלטון השופט אינו שלטון החוק". יו"ר הכנסת, אמיר אוחנה, הוסיף כי "הרשות השופטת החליטה להתערב ולהסיג גבול ושמה למרמס את רצון העם". השר בן גביר הוסיף כי "אם אריה דרעי היה חובר לממשלת בנט ולפיד זה לא היה קורה. אם דרעי היה מחזיק בתפיסה המשפטית שמתאימה להם אז גם הפסיקה היתה אחרת".

(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

נתניהו: " נאבק בבנייה בלתי חוקית פלסטינית"

אחרי סיעת ש"ס, המשיך נתניהו לסיעת מפלגתו, הליכוד, ושם טען כי "אנחנו תומכים בהתיישבות והכפלנו את ההתיישבות. בשתי קאדנציות של הנשיא אובמה שהתנגד למאמצינו הרחבנו את ההתיישבות. לצערי בשנתיים האחרונות הממשלה הקודמת אפשרה השתוללות בנייה פלסטינית בלתי חוקית בשטחי C. הם לא עשו כלום והעלימו עין".

עוד המשיך ראש הממשלה ואמר: "אנחנו באנו לשלטון עם הבטחה לשנות את הכיוון והתחלנו, אבל לא מתקנים שנתיים ביומיים. יש התחלה והיא חשובה ולכן נאבק בבניה בלתי חוקית פלסטינית. זה לא אומר שנאפשר בניה בלתי חוקית ישראלית - הייתה הסכמה על זה של כל ראשי הקואליציה. אנחנו לא יכולים שאיש הישר בעיניו יעשה. יש לנו גם מקרה מיוחד של חאן אל אחמר. בנט אמר שהוא יפנה את זה ביום הראשון ומסתבר שלא". 

מיכאלי: "מוטרדת מהקולות שמשמיעים לפיד וגנץ"

יו"ר מפלגת העבודה וחברת הכנסת, מרב מיכאלי, אמרה בסיעתה כי "המפגינים לא באים להתפשר עם מי שמנסה להתנקש בדמוקרטיה, בשביל להתרפס מול נתניהו ולהציע לו הצעות חמודות. המפגינים לא רוצים ועדה בלתי תלויה או לשאת ולתת עם נאשם והם צודקים. להציע הצעות לנתניהו, גם דרך מתוןך, זה להכנע לו. אני מוטרדת מהקולות שמשמיעים לפיד וגנץ. אלה הקולות שמרפים את ידי המפגינים ועלולים לגרום להם להשאר בבית".

אחרי התייחסותה להפגנות, דיברה מיכאלי על ראש הממשלה ואמרה: "אתם אמורים לדעת איך זה עובד, אתם פעם נכנעתם לנתניהו ונתתם לו ממשלה. יאיר, בני. אין שום הדברות ושום מקום למשא ומתן. רק במאבק עיקש נציל את המדינה. בהתרפסות לא בונים מנהיגות".

לפיד: "להקים ועדה נשיאותית לתיקון מערכת המשפט"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר בפתח ישיבת הסיעה: "הצעתי לנשיא הרצוג להקים ועדה נשיאותית בלתי תלויה, שתגבש הצעה אמיתית, מאוזנת ושקולה, לתיקון ושיפור מערכת המשפט. הוא בוחן בימים אלה את הרעיון, מקווה שהוועדה אכן תוקם ותמנע את הקרע הנורא והרס הדמוקרטיה".

מלשכת נשיא המדינה נמסר בתגובה לדבריו של לפיד: "כחלק משיחות שמקיים נשיא המדינה בשבועות האחרונים במטרה למנוע משבר חוקתי היסטורי ולעצור את המשך הפילוג בעם, שוחח הנשיא גם עם ראש האופוזיציה ח״כ יאיר לפיד. נשיא המדינה ממשיך במאמצים בלתי פוסקים עם כלל הגורמים הרלוונטיים, במטרה ליצור דיאלוג ושיח רחב-היקף, קשוב ומכבד, בתקווה להגיע להבנות רחבות ככל שניתן".
(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

גנץ: "סמוטריץ' סוס טרויאני במערכת הביטחון"

יו"ר המחנה הממלכתי ושר הביטחון לשעבר, בני גנץ, התייחס היום בפתח ישיבות הסיעה לנושאי סדר היום ביניהם ההפגנות נגד הרפורמה המשפטית והמחלוקת סביב הקמת המאחזים ביהודה ושומרון. לדבריו, מדובר ב"דוגמית להשלכות החמורות של החדרת סוסים טרואיינים ללב ליבה של מערכת הביטחון". השר סמוטריץ' השיב "כשלאליטה מזיזים את הגבינה – קשה לה לקבל את זה". 

כאמור, גנץ פנה לנתניהו ואמר כי "מציע לנתניהו ולחברי הקואליציה לא לעצום עיניים ולא לאטום אוזניים", לאחר שציטט את דברי הסופר דויד גרוסמן מההפגנה האחרונה בשבת. "אני רואה את ההשפעה העצומה של הזעקה הציבורית וההפגנות, ואני מתחיל לשמוע קולות מקרב גורמים בקואליציה שרוצים להגיע להסכמות ולא רוצים 'לשפוך את הדמוקרטיה עם המים'", סיפר גנץ.

(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בהמשך תקף גנץ את שר האוצר המכהן כשר במשרד הביטחון, בצלאל סמוטריץ' ואמר כי "בסוף השבוע האחרון קיבלנו לראשונה גם דוגמית להשלכות החמורות של החדרת סוסים טרואיינים ללב ליבה של מערכת הביטחון. כפי שהזהרתי - לצה"ל חייב להיות מפקד אחד, ולמערכת הביטחון יש שר ממונה אחד. העובדה שהגענו למצב שניתנות הנחיות סותרות בנוגע לפעילות מבצעית שגרתית של פינוי מאחז – הן תמרור אזהרה לראש הממשלה ולשר הביטחון שהפוליטיקה חודרת עמוק לתהליכי קבלת ההחלטות".

גנץ המשיך במתקפה ואף פנה לראש הממשלה נתניהו. "אין ולא יכול להיות שר ביטחון ב', אין ולא יכול להיות מפעיל כוח אלטרנטיבי ביהודה ושומרון. אני קורא לראש הממשלה לעצור את הפארסה – ולקחת עכשיו מידי סמוטריץ' את כל הסמכויות ולהכפיפו לשר הביטחון באופן מלא, או לבטל לאלתר את מינויו כשר במשרד הביטחון. אני קורא לו להודיע לבן גביר שמג"ב איו"ש היה וישאר חלק מהכוח האורגני של פיקוד המרכז. לפני שנעמוד במבחן משמעותי שבו הסכמים קואליציוניים וצרכים פוליטיים, יפגעו במשימה המבצעית ויפגעו בביטחון אזרחי ישראל". 

סמוטריץ': "כשמזיזים לאליטה את הגבינה קשה להם"

בתגובה לדבריו של גנץ, השר בצלאל סמוטריץ' אמר בפתח ישיבת הסיעה:"שמעתי את בני גנץ מכנה אותי סוס טרויאני במערכת הביטחון. אני לא נבהל. תמיד כשמזיזים לאליטה את הגבינה קשה להם לקבל את זה. קשה לגנרל כמו גנץ שאנחנו נכנסים ליהודה ושומרון ומתערבים במה שהרבה שנים אותה אליטה חשבה שזה שלה. אופוזיציה לוחמת זה דבר טוב. על זה בנויה דמוקרטיה. מה שפחות אחראי זה שחלקים באופוזיציה הופכים לסוסים טרויאנים למדינה ועושים הכל כדי לפגוע בדירוג האשראי של ישראל ולהשמיץ אותה בזירה הבינלאומית. זה חסר אחריות. אל תשרפו את מדינת ישראל".

(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)