המטס בירושלים

מסר לאיראן: ישראל וארה"ב פתחו בתרגיל צבאי משותף

התרגיל - "המשמעותי ביותר בין המדינות עד כה", במסגרתו נצפה מטס חריג בשמי ירושלים וצפויה תנועה של כוחות ביטחות ברחבי הארץ
איתי בלומנטל ועמיחי שטיין
23 בינואר 2023
18:00

ישראל וארה"ב פתחו היום (שני) בתרגיל הצבאי המשותף המשמעותי ביותר ביניהן. גורם אמריקני בכיר מסר כי המסר של התרגיל הוא שהמלחמה באוקראינה והאיום הסיני לא גורמים לארה"ב להתעלם מהאיום האיראני, והוסיף: מדובר בתרגיל הגדול המשמעותי ביותר בין ישראל לארה"ב. גורם אמריקני נוסף אמר כי "איראן תראה את עוצמת התרגיל וגודלו ותבין מה שתי המדינות שלנו מסוגלות לעשות", ובסוכנות רויטרס כינו את התרגיל "המשמעותי ביותר עד כה".


במסגרת התרגיל הופתעו תושבי ירושלים ממטס חריג של מסוקים שטסו נמוך והרעידו בתים בבירה בשעות הצהריים. המטס נעשה ללא עדכון מקדים של הציבור. פיקוד המרכז האמריקני עידכן כי בתרגיל השתתפו מעל 140 כלי טיס: מטוסי קרב F35, F15 ,F16 ,F18 מטוסי הרקולס, מסוקי אפצ'י וכלים ימיים נוספים, וכן מפציצי B52 בעלי יכולות גרעיניות.

מדובר צה"ל נמסר: תרגיל ״אלוני בזלת״ החל יחד עם פיקוד המרכז של צבא ארה״ב. בתרגיל יבקרו מפקדים בכירים מפיקוד המרכז בצבא ארה״ב. מדובר בנדבך נוסף המחזק את דרכי הפעולה הרב זרועים והבינלאומיים בין הצבאות, להתמודדות עם מגוון איומים באזור. בשל התרגיל תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון ברחבי הארץ וישמעו הדי פיצוצים באזור הדרום.