שר החוץ של פינלנד
צילום: איי פי

פינלנד: שוקלים הצטרפות לנאט"ו בנפרד משוודיה

שר החוץ הפיני אותת על שינוי כיוון לנוכח המשבר שפרץ בין טורקיה לשוודיה
אלכס נירנבורג
24 בינואר 2023
10:28

"פינלנד צריכה לשקול הגשת הצעה עצמאית לכניסה לנאט"ו בנפרד משוודיה", כך הצהיר שר החוץ של פינלנד פקה האוויסטו. שתי המדינות הסקנדינביות החליטו להפר מדיניות ארוכת שנים של נייטרליות ולהצטרף לברית הצבאית המערבית מתוך חשש מהתנהלות של משטר פוטין ברוסיה. הרוב המוחלט של מדינות נאט"ו הביע תמיכה נלהבת לכניסת שתי המדינות לברית – חוץ מטורקיה. רג'פ טאיפ ארדואן העלה שורה של דרישות בפני שוודיה ופינלנד שרובן עסקו בעמדת שתי המדינות כלפי המחתרת הכורדית ויחס כלפי גולים כורדים בסטוקהולם והלסינקי.

בסוך השבוע שעבר הגיעו יחסי שוודיה וטורקיה לנקודת רתיחה – זאת לאחר שפעיל שוודי -דני שרף קוראן בהפגנה מול שגרירות טורקיה בסטוקהולם. לאחר מכן נשרפו דגלי שוודיה בהפגנה מול שגרירות המדינה באנקרה ונשיא טורקיה ארדואן הודיע כי לסטוקהולם אין מה לבנות על תמיכת ארצו להצטרפות לנאט"ו. הדבר מהווה מכה קשה למהלך שכן להשלמתו נדרשת תמיכה של כל חברי הברית. אחת ההערכות גורסת כי התנהלות ארדואן נובעת מהבחירות שייערכו בארצו במאי הקרוב ולמעשה מדובר בניסיון לצבור נקודות בקמפיין אותו הוא מנהל.

עם זאת, במצב שנוצר בפינלנד בוחנים דרכים חלופיות להצטרפות לברית. לדברי שר החוץ האוויסטו: "האפשרות הטובה ביותר מבחינת הביטחון הלאומי הפיני היא להצטרף לנאט"ו יחד עם שוודיה. עם זאת, לאור המצב ייתכן שנצטרך להגיש בקשת הצטרפות נפרדת מזו של שוודיה. זאת בהנחה שההצטרפות של שוודיה תידחה לעוד פרק זמן משמעותי".