מנהיג התשתית ושני מעורבים

כך פעל חמאס בעזה להעברת כסף ונשק ביהודה ושומרון

ארגון הטרור התחזה לעסקים לגיטימיים וגייס צעירים מיו"ש לביצוע המשימות • בראש התשתית עמד מחבל חמאס ששוחרר בעסקת שליט וגורש לעזה • בתגובה ישללו אישורי כניסה של כ-230 פועלים מעזה, קרובי משפחה של הפעילים
איתי בלומנטל
25 בינואר 2023
13:00

כוחות הביטחון חשפו שיטה בה הפעילו פעילי חמאס מעזה צעירים פלסטינים ביהודה ושומרון, כדי לסייע בביצוע פיגועים, גם ללא ידיעתם - כך הותר היום (רביעי) לפרסום. הפעילים התחזו לעסקים לגיטימיים וגייסו צעירים בשכר, אותם שלחו למשימות שכללו העברת כספים ונשק מבלי שהשליחים מודעים לכך. בתגובה, מערכת הביטחון תשלול אישורי כניסה של כ-230 פועלים מעזה, קרובי משפחתם של המעורבים בפרשה.

‏‎הפעילות נוהלה על ידי פעילי "מטה הגדה", גוף של חמאס בעזה, המנוהל על ידי מגורשי עסקת שליט. כחלק מהשיטה, הפעילים התחזו לחברות עסקיות וגייסו דרך רשתות החברתיות פלסטינים מיהודה ושומרון לעבודה בשכר. הם שלחו אותם למגוון משימות, דוגמת העברת כספים המיועדים לרכישת נשקים לפיגוע והעברת חבילות ארוזות, שבתוכם נשק או תחמושת.


פרופיל פייסבוק פיקטיבי בו השתמש חמאס

בראש תשתית הטרור עמד פרח חאמד, בן 46 מסילואד, שגורש לעזה במסגרת עסקת שליט. כחלק מהפרשה נעצרו עשרות תושבים שהיו בקשר עם פעילי חמאס בעזה - כאשר חלקם כלל לא ידע כי הוא מעורב בפעילות שתכליתה ביצוע פיגועים.

‏גורם ביטחוני בכיר מסר: "‎פעולותיהם של חמאס וארגוני הטרור האחרים ברצועת עזה יביאו לצמצום כמות אישורי הכניסה של סוחרים ופועלים מעזה לישראל. בתוך כך, במקרה הנ"ל, מערכת הביטחון תשלול אישורי כניסה של כ-230 פועלים עזתים שעובדים בישראל - קרובי משפחה של המעורבים באכוונת טרור".

עבד ב"חברת משלוחים" והעביר נשק לפיגוע

בשב"כ פירטו על כמה מקרים בהם פעלה תשתית הטרור. בין השאר, בחודש יולי קיבל סלאם זיד, בן ה-27 ממחנה הפליטים ג'לזון, פניה מפרופיל פייסבוק לא מוכר בשם "חאלד טאלב". בה הצעה לעבוד בחברת משלוחים טורקית. בתחילה התבקש להעביר כסף בין אזורים שונים ביהודה ושומרון תוך שהוא לא מודע לכך שמדובר בכספים השייכים לחמאס.

חקירות השב"כ העלו כי חלק מהכסף, הגיע לאותם מגויסים באמצעות סוחרים במטבעות דיגיטליים ששוטו גם הם על ידי אנשי חמאס.

בשלב השני, כאשר המשימות הפכו לחשודות יותר, הציג "חאלד טאלב" את עצמו כמי שעובד עבור אנשיו של בכיר הפתח מחמד דחלאן. הוא שלח את סלאם לרכוש אמצעי לחימה ובכלל זה שלושה רובי M-16, רובה מסוג M4, שני אקדחים ותחמושת. לטובת רכישת הנשקים - נעזר סלאם בבן דודו - שגם הוא לא היה מודע לכך שהוא מנוצל ע"י אנשי חמאס.

באחת הרכישות, התבקש סלאם להעביר שני אקדחים שרכש לגורם בכפר חווארה. סלאם נסע לנקודת המפגש והעביר את האקדחים לידי האחים מחמד ומחמוד ע'אזי. לאחר מספר שבועות, ביצעו האחים אמצעות האקדחים פיגוע ירי מרכב חולף לעבר רכבי ישראלים שנסעו על כביש 60 בסמוך לכפר חווארה.

נשק במקום משלוחי בשמים

מוחמד יזן ג'אבר, בן 21 מא-ראם שבמזרח ירושלים, השיב למודעה בפייסבוק לפיה דרושים עובדים למסעדה. אדם בשם "אבו עלאא" פנה אליו בצ'אט וציין כי הוא זקוק לשליח שיעביר קופסאות של בשמים ברחבי יהודה ושומרון תמורת תשלום. בחודש אוגוסט, החל ג'אבר ברכישה ובהעברה של נשק שאותם העבירו לפעילי חמאס שנעצרו.

‏‎רכישת הנשק עבור התשתית הצריכה כסף מזומן רב. לשם השגתו, שיטו המגורשים בתושבים ביהודה ושומרון העוסקים בסחר במטבעות דיגיטליים. מגורשי החמאס מעזה פנו בזהויות בדויות לרוכשי מטבעות דיגיטליים, מכרו להם מטבעות וירטואליים. את הכסף המזומן עבור הרכישה אספו באמצעות שליחים, אשר שוטו גם הם והעבירו את הכסף לתחנה הבאה בשרשרת.