דניאל רובין

בחירות העורכים - כאן 88 | 24.1.2023

עדכון אחרון - 24.1.2023
כאן 88
25 בינואר 2023
14:32

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

אבי בללי – החרב

יש רגע אחד בשיר החדש של אבי בללי שמספר את הסיפור כולו. זה קורה אחרי שתי דקות ועשרים שניות של מוזיקה, 140 שניות שבהן בללי מפגיש אותנו במגע ישיר עם הכאב החוזר והבלתי נמנע של החיים, מספר אותו בעושר ובחמלה על גבי פירוק אקורדים בגיטרה אקוסטית, מכת בייס דראם רפיטטיבית וחשמלית שמנוגנת ברוורס ומוסיפה שריטות קטנות שתופסות את האוזן בסוף כל תיבה, מוסיפות לאפלוליות של הטקסט וטוענות אותו במשמעות נוספת. ואז, אחרי ארבע פעמים שבללי חוזר על השורה "כולנו כפופים, כולנו כנועים למה ילד יום", כמו הייתה מנטרה על אפסיות האדם מול גורלו, מגיעה השתתקות קצרה. שתי פעימות לב ומיד אחריהן התפוצצות מוזיקלית עמוסה וסוחפת. זהו רגע קתרטי, אנרגטי ועשיר, שמכיל בתוכו גם את התשובה של בללי לתוגה שעולה מהטקסט שהוא כתב כאן: ההכרה בחוסר האונים שלנו, ההשלמה עם העדר השליטה - היא שמאפשרת לקבל את הקיים, ליהנות ממנו, ליצור ולהאזין. לקראת גיל 60 ולקראת אלבום הסולו השביעי שלו, מוכיח שוב בללי, מנהיג להקת "נקמת הטרקטור" ואחד האמנים האקלקטיים שמסתובבים במחוזותינו, שכוחו היצירתי לא נסוג ולו בסנטימטר אחד. "החרב", הוא אחד מתוך שמונה שירים שכתב והלחין בללי לאלבומו החדש "המהגר".

דניאל רובין - הרגע הזה

בזמן שהעולם קפא, מגפה עולמית עוררה סיוטים ברחבי העולם ונראה היה שהסוף קרב - דניאל רובין התאהבה. נשמע כמו פתיח של סרט או קצת כמו הרגע הזה בסוף "מועדון קרב", שבו אדוארד נורטון והלנה בונהם קרטר מחזיקים ידיים מול הזגוגית כשבחוץ העולם חרב. זה מה שקרה לדניאל רובין והמוזיקאי ניר שלמה בימי הסגר הראשון, הם עברו לגור יחד והחזיקו ידיים מול הזגוגית. מהרגע הזה נולד "הרגע הזה", שיר על נקודת הזמן שבה הלב מתרחב מהדברים הפשוטים, שלפעמים אנחנו לוקחים כמובן מאליו. רובין כאמור כתבה, הלחינה ומבצעת אבל קרדיט גדול מגיע גם ליוגב גלוסמן (iogi), שהפיק וניגן על כל הכלים, כולל סולו גיטרה נהדר שמעלה נשכחות.

Boygenius - Emily I’m Sorry

בשנת 2018, שלוש סינגר-סונגרייטריות אמריקאיות נכנסו יחד לאולפן כאמניות סולו שמתכננות להוציא שיר אחד משותף, ויצאו מהאולפן עם אלבום וכסופרגרופ חדש - Boygenius. מאז כל אחת מהן הפכה לקול ייחודי ואהוב באינדי; ג'וליאן בייקר, הלב של הלהקה, הוציאה שירים שמדגישים את היכולת הווקאלית שלה והופיעה איתם על במות ענק. לוסי דייקיס, המוח של ההרכב, כתבה טקסטים מבריקים שהפכו אותה ליוצרת מוערכת עם קהל אדוק (כדי להבין למה, צריך רק לשמוע את השיר Night Shift). והנשמה של הלהקה, פיבי בריג'רס? היא הפכה לגיבורה הרשמית של האינדי-פופ כשהוציאה ב-2020 את האלבום Punisher שזכה למעמד קאלט, ואחריו שיתפה פעולה עם שמות כמו טיילור סוויפט, דה נשיונל, ואפילו פול מקרטני. מאז, יחד ובנפרד - הן הפכו לאייקונים אלטרנטיביים עם גדודי מעריצים צעירים. בכל ראיון של אחת מהן, היא נשאלה מתי Boygenius יתאחדו. והנה הגיע הרגע. חמש שנים מאז אותו אלבום, השלישייה שהרולינג סטון הכתיר בתור "הסופגרופ הכי מרגש בעולם", הוציאה דוגמית של שלושה שירים. השיר Emily I'm Sorry, בהובלת ברידג'רס, משלב בין מלודיה מלנכולית ואופיינית, לסיפור אהבה שמתחיל בעדינות ומתגלה בהדרגה כתאונת דרכים שמחכה לקרות. הגיבורה של השיר מרגישה שהיא הולכת ומאבדת שליטה על ההגה, על מי שהיא, במערכת יחסים שאולי יש בה צד הרסני, אבל היא גם בלתי נמנעת. עם השירים החדשים שצברו מיליוני האזנות תוך שבוע - ההגדרה שלהן כ"קולו של דור", קלישאתית ככל שתהיה, מרגישה בעצמה בלתי נמנעת.

The Backseat Lovers - Growing/Dying

לפני עשור וקצת, הרבה גבות הורמו על "תרבות האינטסנט", מונח שהתייחס אז בעיקר לעלייתם של מוזיקאים להצלחה בין לילה דרך תכניות ריאליטי. היום, כששירים של אמנים אלמונים הופכים בין לילה ללהיטי ענק בינלאומיים בעזרת סרטונים של 15 שניות, תרבות האינסטנט ההיא, של הריאליטי, מרגישה כבר כמו הדרך הארוכה להצלחה. המציאות שבה כולם יכולים להכיר מוזיקה חדשה בלי תיווך ברשתות החבריות, היא אמנם מתנה גדולה גם למוזיקאים וגם לחובבי מוזיקה, אבל לפעמים היא גם מעוררת געגוע לאיך שעשו את זה פעם. ולשמחתנו יש עוד לא מעט מוזיקאים שמאמינים גם בדרך הארוכה. כאלה בדיוק הם ה-Backseat Lovers, רביעיית חברים מיוטה, עם קהל מעריצים אדוק שנבנה לאורך זמן. מהשמעות ברדיו קולג'ים, דרך עקומת שיפור מרשימה, ושיוף של סאונד אמריקאי שנסמך על הפיקסיז פינת Guided By Voices - אוהבי המושב האחורי מפיחים בנו תקווה מוזיקלית מרגשת. השיר החדש Growing\dying, לקוח מתוך אלבומם השני שיצא באוקטובר האחרון. אלבום סבלני, שמתפתח לאט. כזה שאולי יהיה קשה למצוא בו 15 שניות לטיקטוק, אבל הגיטרות המרושלות וכתיבת השירים המהודקת, גם יקשו לשחרר ממנו את האוזניים.


פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il

(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

למדור בחירות העורכים