צילום: אי-פי
לאופרד 2

אחרי גרמניה: גם ביידן הודיע שארה"ב תשלח טנקים לאוקראינה

האמריקנים יספקו למדינה המופגזת 31 טנקים מסוג "אברמס M1", הגרמנים יעבירו בשלב הראשון 14 טנקים ויאפשרו למדינות נוספות להעביר טנקים מסוג לאופרד 2 • שגריר רוסיה תקף: "החלטה מאוד מסוכנת המעמידה את העימות ברף חדש"
שחר אלהרל, נתן גוטמן ורם ברנדס
25 בינואר 2023
14:22
עודכן ב 19:15

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע הערב (רביעי) כי ארצו תשלח לאוקראינה 31 טנקים מסוג "אברמס M1" כדי "לעזור לה להגן על אדמתה". לדברי ביידן, "אין כל איום התקפי על רוסיה. אם הכוחות הרוסיים יחזרו לרוסיה - המלחמה תסתיים היום". הנשיא האמריקני הוסיף כי ארצות הברית תנצל את הזמן הרב שייקח לטנקים להגיע לשדה הקרב כדי לוודא שאוקראינה מוכנה לתפעל אותם ולשלב אותם בלחימה ובהגנה שלה. ביידן אף הודיע כי האוקראנים מתכוננים למתקפת נגד משמעותית. בכירים אוקראינים הביעו לאחרונה רצון להחזיר באמצעות כוח צבאי את חצי האי קרים.

מוקדם יותר היום הודיעה גרמניה כי תספק לאוקראיני טנקים מתקדמים מדגם "ליאופרד 2" ותאפשר למדינות שיש להן טנקים מדגם זה להעבירם גם. אימון הכוחות האוקראיניים יחל בגרמניה בקרוב, והמדינה תספק לוגיסטיקה, תחמושת ותחזוקה. דובר הממשלה בברלין אמר כי בשלב הראשון יועברו לאוקראינה 14 טנקים מהמלאי של גרמניה. ביידן הודה לקנצלר גרמניה אולף שולץ על אספקת הטנקים הגרמניים ואמר כי הוא "יוביל את האספקה גם משאר מדינות אירופה של שני גדודי טנקים לאוקראינה".

הבוקר דווח בתקשורת המקומית בפורטוגל ובספרד על נכונות להעביר טנקי לאופרד 2 לאוקראינה, בהינתן אישור גרמני. בתוך כך מסרו מקורות בארצות הברית כי וושינגטון צפויה לספק לאוקראינה טנקים מדגם אברמס.

 ליאופרד 2 (צילום: אי-פי)

שגרירות רוסיה בגרמניה בתגובה להחלטה הגרמנית: "זו החלטה מאוד מסוכנת המעמידה את העימות ברף חדש. גרמניה, כמו בנות בריתה אינן מעוניינות בפתרון דיפלומטי של המשבר האוקראיני - פניהן להסלמה". 

בתוך כך, יועצו של הנשיא זלנסקי, מיכאיל פודוליאק, איים כי ערים מרכזיות ברוסיה ייכנסו בקרוב למעגל האש. לדבריו, "המשך ההסלמה יכול להוביל לכך שייפגעו גם תושבים בערים הגדולות ברוסיה כמו מוסקווה וסנט פטרסבורג". לאחרונה דווח כי רוסיה הציבה מערכות הגנה אוויריות באזור מוסקווה וסמוך לאחד מבתי ההארחה של הנשיא פוטין.