הסוף לענישה קולקטיבית. אוהדי בית"ר ירושלים
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

מהפכה בכדורגל הישראלי: המנהלת וההתאחדות יקפיאו את הענישה הקולקטיבית

בית הדין של ההתאחדות לכדורגל נוהג להשית עונשים כגון משחקי רדיוס ללא קהל וסגירת יציעים בשל עבירה על החוק של אוהדים מעטים • הדבר גורם להתמרמרות רבה בקרב קהל אוהדי הכדורגל • יו"ר המנהלת ארז כלפון ויו"ר ההתאחדות שינו זוארץ הצהירו כי בכוונתם להפסיק את מדיניות הענישה הקולקטיבית
יואב בורוביץ'
25 בינואר 2023
15:03

יו"ר ההתאחדות שינו זוארץ ויו"ר מנהלת הליגות ארז כלפון הצהירו היום (רביעי) כי הם מתכוונים לבטל את הענישה הקולקטיבית עד סוף העונה, בנאומם בכנס בבית הספר למשפטים במסלול האקדמי המכללה למנהל בנושא דו״ח הוועדה לבחינת הרפורמה במאבק בהתפרעויות במשחקי הכדורגל בישראל.

 במשך עשורים נוהג בית הדין של ההתאחדות לכדורגל להשית עונשים קולקטיבים משמעותיים כגון משחקי רדיוס ללא קהל וסגירת יציעים בשל עבירה על החוק של אוהדים מעטים. הדבר גורם להתמרמרות רבה בקרב קהל אוהדי הכדורגל ולאחרונה גם שר התרבות והספורט הנכנס, מיקי זוהר, הצהיר כי הוא נגד ענישה קולקטיבית ושהוא ינסה להביא לסיומה.

"אני מצהיר כאן על כוונתי להוביל בתוך פרק זמן קצר יחד עם חברי וחברותי להנהלת ההתאחדות לכדורגל תיקון הוראת שעה להמשך עונת 2022/2023 שיקפיא את הענישה הקולקטיבית", אמר יו"ר ההתאחדות שינו זוארץ. "העמדה הזאת היתה חלק מהמצע שלי בבחירות לראשות ההתאחדות שהתקיימו לפני פחות מחודש ואני מבקש עתה להפוך את המחשבה למעשה ברור לי כי המהלך הזה לבדו לא יספיק. ברור לי כי יש מי שיראו בו תבוסתני אל מול האלימות הגואה. ובכן, יש רגעים בחיים, וזה נשמע מוזר ביחס למי שעומד בראש ענף הכדורגל, בהם איני מחפש ניצחון" הוסיף.

 לדבריו של זוארץ, "הקפאת הענישה הקולקטיבית, למעט נסיבות חריגות במיוחד, לא תאפשר יצירת ואקום או עמידה בחיבוק ידיים. היא לא מגיעה ממקום של חולשה, אלא דווקא ממקום של כוח. סל העונשים הקבוע בתקנון החי והנושם, המשתנה תדירות, מאפשר להפקיד בידי הדיינים עונשים של הפחתת נקודות, הגדלה משמעותית של הקנסות כנהוג במדינות אחרות ובאופ"א וסנקציות אחרות כחלופה לענישה קולקטיבית".

יו"ר ההתאחדות לכדורגל שינו זוארת (צילום: באדיבות ההתאחדות לכדורגל)

"קראו את שפתיי, איני יכול להיות ברור יותר: אנו מוציאים היום כרטיס אדום לענישה הקולקטיבית", אמר יו"ר מנהלת הליגות ארז כלפון והוסיף כי "המנהלת פעלה להכשרת התנאים למלחמה ממוקדת במתפרעים באמצעות הרחקות, קנסות ומצלמות, סנקציות שיחליפו את הענישה הקולקטיבית. חלק מהשינויים כבר עברו וחלקם מצויים כרגע בסיום הליכי החקיקה מה שיתן לרשויות החוק יותר כלים לטיפול במתפרעים. מכאן – יש לצאת לדרך חדשה, והאמירה החשובה ביותר המשתקפת בדו"ח הוועדה ומהווה תנאי מפתח לכל שינוי היא הפסקת ענישת הקהל באמצעות עונשי רדיוס ומשחקים ללא קהל".

בבית"ר ירושלים ברכו על ההכרזה: "אנו מברכים על הצהרותיהם של יו"ר ההתאחדות לכדורגל, שינו זוארץ, ויו"ר מינהלת הליגה, ארז כלפון, לפיהם אין מקום לענישה הקולקטיבית ומקווים כי רוח הדברים תגיע גם לדיון בערעור שיתקיים היום בעניין העונש שספג המועדון.  אנו מצרפים בזאת מכתב של אוהד בית"ר, יעקב סלע, אשר כתב בשם כלל אוהדי בית"ר על הענישה הקולקטיבית ואף פירט על אירוע אישי כואב. המכתב יוגש היום גם לדיין הנכבד במסגרת הדיון בערעור".

גם שר התרבות והספורט, מיקי זוהר, בירך ומסר: "אני מברך את יו״ר ההתאחדות לכדורגל שינו זוארץ, על החלטתו להקפאת הענישה הקולקטיבית במגרשי הספורט. זה צעד ראשון לכדורגל טוב יותר, לאוהדים טובים יותר ולמשחקים טובים יותר". כזכור, ביום שישי האחרון פנה השר זוהר ליו״ר ההתאחדות שינו זוארץ בבקשה לבחון מחדש את הענישה הקולקטיבית.