ועדת החינוך, התרבות והספורט בדיון על הטיית משחקים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות תחקיר זמן אמת: דיון מיוחד בכנסת על תופעת הטיית המשחקים בספורט

יו"ר הוועדה ח"כ יוסף טייב אמר בפתח הדיון: "תופעת ההימורים בספורט היא כמו סרטן שמתפשט, חייבים להקים יחידה במשטרה שתטפל בזה". מנכ"ל המועצה להסדר ההימורים התחייב: "הטוטו מוכן לממן את המאבק של המשטרה". ח"כ דוידסון: "הוצאתי שאילתא דחופה לשר בן גביר". יו"ר ההתאחדות צפוי להיפגש עם מפכ"ל המשטרה לדיון בנושא בשבוע הבא
ליאן וילדאו
25 בינואר 2023
15:53

ועדת החינוך, התרבות והספורט בראשות חבר הכנסת יוסף טייב התכנסה הבוקר (רביעי) לדיון על מכירה והטייה של משחקי ספורט, בעיקר בכדורגל. כינוס הוועדה הגיע לאחר פרסום תחקיר "זמן אמת", ששודר לפני כשבועיים בכאן 11, וכן בעקבות בקשה לדיון מהיר שהגישו במשותף חברי הכנסת סימון דוידסון, יבגני סובה ואריאל קלנר.

יו"ר הוועדה טייב אמר בפתח הדיון: "תופעת ההימורים הבלתי חוקיים בספורט היא כמו סרטן שמתפשט. לפי מה שפורסם, נראה שיש לזה השלכות רוחב גדולות יותר, של מימון משפחות פשע. זהו נושא רחב יותר מקבוצות ושחקנים נקודתיים ואפילו נוגע בביטחון המדינה. אם התחקירנים הגיעו לאותם מקומות – גם למשטרת ישראל זה יהיה קל להגיע ולחשוף אותם".

בתחקיר "זמן אמת" שנעשה על ידי רוני זינגר ואיתי עמיקם, נחשפו עדויות למקרים רבים של הטייה ומכירה של משחקים בכדורגל הישראלי. "החשיפה הגיעה אחרי עבודה של חמישה חודשים. גורמים סיפרו לנו בגוף ראשון איך קיבלו כסף תמורת הטיה או מכירת משחקי כדורגל", אמר זינגר. "אותם גורמים יודעים בדיוק איך משחק יסתיים עוד לפני שהחל. לא מדובר בשמועות. הדברים האלה יקרו גם בשבת הקרובה במגרשי הכדורגל. זה קורה גם בליגת העל ולא רק בליגות הנמוכות. בליגת הלאומית משלמים 40 אלף שקלים על קרן. זה שוחד".

צפו בתחקיר המלא מתוך העונה ה-6 של "זמן אמת"

במהלך הוועדה, נציגי המשטרה וההתאחדות החליפו ביניהם האשמות לגבי האחריות לטיפול בנושא. נציג חטיבת החקירות רפ"ק דרור לובן אמר: "המשטרה, כמשטרה, אינה מכירה את מה שמדובר כאן כתופעה. אנחנו עובדים עפ"י תלונות. במהלך 2019 ו-2021 קיבלנו שמונה עד עשר תלונות שהגיעו מההתאחדות לכדורגל, ששכרה חוקר פרטי. התלונות נבחנו ונסגרו ולא הוגש ערר על אף אחת מהן. בשנת 2022 בכלל לא הגיעו אלינו תיקים שכאלה".

מנכ"ל המועצה להסדר ההימורים בספורט, מאיר ברדוגו, הציג בדיון מחקר של הכנסת שנערך לפני פחות משנה ובו התגלה שהיקף ההימורים הבלתי חוקיים בספורט עומד על כ-20 מיליארד שקלים בשנה. זאת לעומת הכנסות ההימורים החוקיים שמגיעות לכשלושה מיליארד בלבד. ברדוגו דרש מהמשטרה תשובות ואמר: "הטוטו מוכן לממן יחידת משטרה במאבק בהימורים הלא חוקיים".

בריאיון שערך ח"כ דוידסון, אחד מיוזמי הדיון שגם נכח בוועדה, עם אסתי פרז וליאן וילדאו בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר כי בסוף הדיון דרש מההתאחדות שתצא להכרזה פומבית שהיא מכירה בתופעה ככזו שצריך לטפל בה. כמו כן, הוסיף: "דרשתי מהמשטרה שתפעיל את הגוף המודיעיני שיטפל בזה, והוצאתי שאילתא דחופה ליום שני לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, ולא אעזוב עד שתקום יחידת מודיעין לטיפול בהימורים בלתי חוקיים".