רוטמן בוועדה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

יועמ"שית הכנסת לרוטמן: אי אפשר לקדם את חוק היועמ"ש דרך ועדת החוקה

יו"ר הוועדה, ח"כ רוטמן, הודיע שיקדם אותו כהצעת חוק פרטית "לפנים משורת הדין"
יערה שפירא
25 בינואר 2023
15:55

היועצת המשפטית של הכנסת, שגית אפיק, אמרה ליו"ר ועדת חוקה, ח"כ שמחה רוטמן, כי לא ניתן חוקית לקדם את "חוק היועמ"ש" כהצעת חוק מטעם הוועדה. רוטמן הודיע לאחר מכן כי רק פסקת ההתגברות, שינוי שיטת בחירת השופטים וביטול עילת הסבירות יקודמו כהצעה מטעם הוועדה. החוק לפיצול תפקיד היועמ"ש יונח כהצעת חוק פרטית, אליה הוא ישקול לצרף את חוק "חוק היועמ"שים", שעוסק במינוי יועצים משפטיים למשרדי ממשלה במשרות אמון.

לדברי רוטמן במכתב ליועמ"שית, "כשלעצמי, אני בהחלט סבור כמוך, שהיועץ המשפטי לממשלה ותפקידו לא בהכרח משתלבים במארג החוקתי, אולם מאחר ועל פי עמדת בית המשפט העליון, שהוצגה גם במסמך ההכנה לדיון שהוכן מטעם הייעוץ המשפטי לוועדה, ליועץ המשפטי נוצר עם השנים מעמד גם במסורת החוקתית, סברתי ועודני סבור שחשוב להבהיר בחוק יסוד: הממשלה, העוסק בסמכויות הממשלה, שאין באותה 'מסורת חוקתית' שנוצרה על ידי בית המשפט "יש מאין", בכדי לכבול את שיקול דעתה של הממשלה".

"עם זאת", הוא המשיך, "אני סבור שתחת הכותרת 'ציון במשפט תיפדה', חשוב שהצדק לא רק ייעשה, אלא גם ייראה. חשוב לי לנהוג בדרך מקובלת שנסללה כבר בעבר, גם אם מדובר בעניין שבעיניי הוא הרבה לפנים משורת הדין".