בית החולים רמב"ם בחיפה
צילום: משה שי, פלאש 90

החשוד בהטרדה מינית: פרופ' מוע'יר ח'מאיסי מרמב"ם

תלונה הוגשה נגד מנהל המחלקה בבי"ח רמב"ם, שמואשם בהטרדה של מתמחה
חן ביאר ונוב ראובני
25 בינואר 2023
16:38

בנציבות שירות המדינה בוחנים תלונה שהוגשה נגד פרופ' מוע'יר ח'מאיסי, מנהל מחלקה פנימית ד בביה"ח רמב״ם בחיפה, כך הותר היום (רביעי) לפרסום. ח'מאיסי הושעה מתפקידו עד לסיום בירור התלונה.

העבירות המיוחסות לפרופ' ח'מאיסי התרחשו לכאורה, במהלך שיחה בין המתמחה למנהל המחלקה בחדרו באפריל 2020, כפי שמתואר בכתב התלונה: ״במהלך השיחה, הנאשם קם מכיסאו, נעל את דלת החדר, רחץ את ידיו במים וסבון, ניגש אל א' מאחורה בעודה יושבת בכיסא, הרים לה את השיער עם יד אחת ואת ידו השנייה הכניס מתחת לבגדיה אל תוך החזייה וליטף את שדה במשך כדקה. כל זאת, בניגוד לרצונה, ללא הסכמתה ולשם גירויו המיני של הנאשם. בתגובה, א' אמרה לנאשם: 'תפסיק בבקשה, זה לא נעים לי, מה קרה'.

הנאשם לא שעה לבקשתה של א' וחיכך את הלחיים שלו עם הלחיים שלה, תוך ש-א' מבקשת ממנו שוב שיפסיק והזיזה את הראש שלה ממנו הצדה. כל זאת, בניגוד לרצונה וללא הסכמתה, ולשם גירוי המיני של הנאשם. בהמשך, הנאשם ביקש מ- א' שתעמוד והיא סירבה, תוך שאמרה לו: 'לא מבינה מה קורה פה'.

בהמשך, הנאשם התיישב על ספה בחדר ואיים על א' בפגיעה שלא כדין בפרנסתה, כדי להניע אותה לקיים עמו מגע בעל אופי מיני כשאמר לה: 'אם את רוצה התמחות בפנימית ד' את צריכה להיות איתי'. בהמשך, סימן לה עם השפתיים נשיקה ואמר לה: 'בואי, תני לי נשיקה', תוך שהוא מסמן לה לבוא להתיישב לידו. בתגובה, א' ביקשה מהנאשם שיפתח את הדלת שנעל, הוא קם מהספה, פתח ו-א' רצה החוצה".

במסגרת השימוע שנערך ךח'מאיסי הוא הכחיש את המיוחס לו וטען שהמתלוננת הגישה נגדו תלונה כוזבת ממניעים פסולים. עם זאת, כאמור, הוא הושעה מתפקידו עד תום בירור התלנה נגדו.

מנציבות שירות המדינה נמסר: בעקבות תלונה של סטז'רית, שבהמשך הפכה למתמחה, נפתחה נגד הרופא חקירת משמעת בחשד לביצוע מעשים מגונים והטרדה מינית.

לאחר שתיק החקירה נבחן הוגשה כנגדו תובענה משמעתית לבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, במסגרתו יוחסו לו ביצוע עבירות של מעשים מגונים במתלוננת, לרבות איום כי היא עלולה לאבד את מקום ההתמחות, תוך שאמר לה שאם היא רוצה התמחות במחלקה שהוא עומד בראשה "היא צריכה להיות איתו".

לאור חומרת האישומים, הורה נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ, על השעייתו של הרופא עד לתום ההליכים המשמעתיים כנגדו. זאת, לאחר שנערך לרופא שימוע באגף המשמעת. בהחלטתו הדגיש נציב שירות המדינה את חומרת המעשים בהם מואשם הרופא נוכח אופיים, מהותם, ביצועם לכאורה במסגרת העבודה וכלפי מתמחה הכפופה לו ואף תוך איום כי היא עלולה לאבד את מקום ההתמחות.

מבית החולים רמב"ם נמסר: בעקבות תלונה על הטרדה מינית של איש צוות בכיר בבית החולים נציבות שירות המדינה פתחה בחקירה והחליטה על הגשת קובלנה נגד הבכיר ולהשעות אותו עד תום ההליך. בית החולים חרט על דגלו אתוס של קוד אתי גבוה בהתנהלות הבין אישית ומגנה כל סטייה ממנו וממתין לתוצאות ההליך המשמעתי.