תקיפת מל"ט איראן
צילום: רויטרס

הכוננות בישראל מחשש לנקמה איראנית - והיעדים

"וול סטריט ג'ורנל" מדווח: המתקן שנפגע פעל באתר לייצור כלי נשק מתקדמים • בישראל נערכים לנקמה של איראן בעקבות התקיפה במתקן הצבאי שמיוחסת לישראל. בין התרחישים: טילים או מל"טים שישוגרו מתימן או מסוריה
איתי בלומנטל ורועי שרון
30 בינואר 2023
13:04
עודכן ב 23:13

במערכת הביטחון דנים ביממה האחרונה על התזמון שבו האיראנים ינקמו, כשעל הכוונת: תיירים, אנשי עסקים, בכירים ישראלים בחו"ל ושגרירויות. כך דווח הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. בין התרחישים שמהם חוששים בישראל: טילים או מל"טים שישוגרו מתימן או מסוריה.

הערב דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי המתקן שנפגע פעל באתר לייצור כלי נשק מתקדמים. גורמים ששוחחו עם העיתון אמרו כי המתקפה הייתה מוצלחת אף שהאיראנים דיווחו על נזק מועט.

הנקמה שאליה נערכים - בעקבות התקיפה שמיוחסת לישראל באיספהאן. מוקדם יותר היום, איים בכיר איראני ואמר לאל-ג'זירה כי "ישראל יודעת שהיא תיענה בתגובה על תקיפת האתר הרחק מהרעש וההצהרות הרבות".

עוד אמר הבכיר האיראני: "יש מי שמשחק באש ואין לנו ספק כי הוא יהיה הראשון להישרף אם יחליט להבעיר מלחמה אזורית". לדבריו, האינדיקציות מראות שישראל מעורבת בתקיפת המתקן ויש להמשיך לחקור את הנושא. הוא הוסיף שההערכה היא שהמל"טים שוגרו מתוך איראן בקרבת המקום שהותקף. לטענתו, התקיפה לא הייתה מוצלחת בניגוד למה שמנסים לטעון וזאת הסיבה שארצות הברית מתנערת ממעורבות בה. 

הבוקר נטען בדיווח בניו יורק טיימס כי המוסד הוא שביצע את תקיפת הרחפנים באיספהאן שבאיראן. זאת בהמשך לדיווח בוול סטריט ג׳ורנל, לפיו ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפעולה. בדיווח נטען כי ארצות הברית לא לקחה חלק בפעולה בשום צורה.

בתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב פורסם כי ראש המוסד דדי ברנע השתתף בישיבת הקבינט שנערכה באותה שעה ויצא ממנה קצת לפני השעה 22:00, שבה דווח על התקיפה. ברנע לא חזר לדיון בהמשך. בכיר איראני לאל ג'זירה: נגיב לתקיפה – "הרחק מהרעש וההצהרות".

לפי אותו דיווח בניו יורק טיימס טרם ברור למה משמש המתקן באספהאן, וגם לא ידוע עד כמה ניזוק, אך יש לציין שהעיר מהווה מרכז מחקר, פיתוח וייצור של טילים ארוכי-טווח. גורמים אמריקנים שדיברו עם העיתון סבורים שהפעולה הישראלית לכאורה באיספהאן יצאה אל הפועל בשל חששות לביטחונה, ולא מטעמים אחרים, דוגמת סיכול פוטנציאל ייצוא הטילים האיראנים לרוסיה.