מחלקת קורונה בשערי צדק
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"אין הצדקה רפואית": הדרישה לבטל את חוק סמכויות הקורונה

באיגוד רופאי בריאות הציבור מבקשים לבטל את החוק שאיפשר לממשלה לקבוע מדיניות • הממשלה מבקשת להאריך את החוק בשנה וטיוטת החוק הוגשה לכנסת
קטי דור
30 בינואר 2023
20:41

איגוד רופאי בריאות הציבור פנה היום (שני) למשרד הבריאות וליו"ר הצוות לטיפול במגפות בבקשה לבטל את חוק סמכויות הקורונה. לדבריהם, החוק פגע באמון הציבור ואין לכך הצדקה בריאותית כעת. זאת אחרי שהממשלה החליטה אתמול להאריך את טיוטת החוק בשנה.

במכתב ששלח לראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, וליו"ר הצוות לטיפול במגיפות, ד"ר בועז לב, ביקש איגוד הרופאים, שלא להאריך את החוק, משום שלדבריהם הנגיף פחות אלים, רוב האוכלוסייה חלתה או חוסנה וקיימים טיפולים וחיסונים נגדו. בעוד שבועיים היה אמור לפוג תוקפו של חוק הסמכויות, שאיפשר לממשלה לקבל החלטות שנוגעות לבריאות הציבור באופן פרקטי ולא מסורבל בזמן המגפה. בין ההחלטות שהתקבלו במסגרתו - סגרים, תו ירוק ובדיקות קורונה בנמל התעופה.

אתמול החליטה הממשלה להאריך את טיוטת החוק עד פברואר שנה הבאה. החוק הונח על שולחן הכנסת כדי שיעבור לקריאה ראשונה. רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית יצאו נגד הארכת החוק, כיוון שפעילות המגפה התמתנה.

ממטה ההסברה למאבק בקורונה נמסר: "בניגוד לנטען, מדובר בחוק מסגרת, המהווה מסגרת משפטית בלבד. על מנת להטיל מגבלות, נדרשת הכרזה על מצב בריאותי מיוחד או מצב חירום, על בסיס חוות דעת אפידימיולוגית, לאחר אישור הן של הממשלה והן של הכנסת".