גילה אלמגור, היום
צילום: כאן חדשות

גילה אלמגור-אגמון לכאן חדשות: מהימים הנוראים ביותר שאני זוכרת

כלת פרס ישראל התייחסה בריאיון למחאה על הרפורמה המשפטית • "הנשיא רוצה בטובת המדינה והעם; לוין ורוטמן בריצת אמוק", אמרה לכאן חדשות | צפו בריאיון
שני נחשוני
16 במרץ 2023
12:42
עודכן ב 17:20

כלת פרס ישראל, גילה אלמגור-אגמון, שנאמה הבוקר (חמישי) בעצרת המחאה ברחבת ספרית בית אריאלה בתל אביב נגד הרפורמה המשפטית, הביעה היום לראשונה את עמדתה בנושא בשיחה עם כאן חדשות. "הימים האלה הם הימים הנוראים ביותר שאני זוכרת כאזרחית, כילידת הארץ, כבת לעם היהודי-הישראלי", אמרה בריאיון לשני נחשוני, בזמן עצרת המחאה.

"הארץ הזו שתתה את דם בנינו, ילדינו, חברינו, הורינו, אבותנו. גם אבא שלי נרצח בידי צלף ערבי כשהיה בן 25, ארבעה חודשים לפני שנולדתי. לא חונכתי לשנאה או לנקמה, אלא להיפך", אמרה אלמגור-אגמון בריאיון. "תמיד חשבתי שדי, הגיע הזמן שילדים יבואו לעולם בתחושה של חופש. נולדתי פה, לאושרי. אף אחד מעולם לא רדף אותי. פתאום אני מתחילה להרגיש נרדפת, כי אני חושבת אחרת, כי אני קוראת לקואליציה שתשב ותדבר".

"אני לא אחת שיושבת בבית ושומרת על הלשון שלי", המשיכה. "אני מרגישה שאני עדיין בדמוקרטיה ויכולה להגיד את מה שעל לבי ועל מצפוני. אוי לנו שגם יסתמו את הפיות ומשטרת המחשבות תשתלט עלינו. הרי זה פלא, זה נס, המדינה הזאת. נס גדול, באמת. מה הם רוצים? מה זה החוקים הדרקוניים האלה? אתם מאמינים בהם? אז שבו ותדברו. אז הם בזים לנשיא המדינה וליועצת המשפטית לממשלה. מה זה, ילדים קטנים? תקשיבו. שבו ותדברו. אולי אז תבוא השפיות והמחשבה הטובה. זה שכרון כוח של מנצחים נלוזים".

אלמגור-אגמון, התייחסה גם למתווה הפשרה שהציג אמש נשיא המדינה יצחק הרצוג. "מתווה הנשיא זה צעד שאפשר לדון בו, בהחלט. חובה להתייחס אליו", אמרה. "הנשיא לא שמאלני, הנשיא הוא נשיא של כולם. הוא אדם חושב ואדם עם מצפון, הוא רוצה בטובת המדינה והעם הזה. הוא לא נגד שום דבר, הוא בעד. אבל יש פה שני אנשים, לוין ורוטמן, שהם בריצת אמוק. חכו רגע".

"אפשר להתווכח, היו פה מאבקים אידאולוגיים, שנים", סיכמה אלמגור-אגמון. "היה שמאל, היה ימין. עכשיו אין כבר. יש ימין מלא-מלא, יש מרכז. מה אכפת לי איך קוראים לזה? יש אנשים שחושבים אחרת, אנשים שרוצים מדינה שפויה עם כבוד לכל אדם. מדינה של כל אזרחיה. להט"בים, ערבים, יהודים. מי שרוצה לחיות במדינה הזאת, המטורפת, הקשה - שיבוא. אבל לא, עוצרים".

בתקופה האחרונה החלו להתבטא אומנים בולטים מתעשיית הבידור בעניין המחאה על הרפורמה המשפטית. שלשום התייחסה הזמרת דנה אינטרנשיונל למפגינים וביקשה לחזק את ידיהם. "ישראל ארץ דמוקרטית לעד. אני רוצה לחזק מכאן את המפגינים שיוצאים כל שבוע, עושים עבודה נפלאה ומראים לעולם שאנחנו ארץ של אור ולא ארץ חשוכה. יישר כח המפגינים".