דוד ד'אור, ארכיון
צילום: תאגיד השידור הישראלי

דוד ד'אור לכאן רשת ב: אני חרד, אף פעם לא הייתה תקופה כזו

המוזיקאי והיוצר התראיין בתוכנית "חמישי עם יואב קרקובסקי" על הסינגל החדש ועל הרפורמה המשפטית • "כשרוצים לדבר אז בעצם הכול כמעט פתיר. צריך שיהיה רצון", אמר ד'אור
חמישי עם יואב קרקובסקי
17 במרץ 2023
16:49
עודכן ב 07:11

בסוף החודש שעבר שחרר הזמר והמוזיקאי דוד ד'אור סינגל חדש בשם "לא יכול בלעדייך" שהקליט וכתב עם הזמרת יסמין לוי. "אנחנו חברים טובים. אני מאוד אוהב אותה, אוהב את קולה, אוהב את המוזיקליות שלה, היא אישה מדהימה בעיניי וזה משהו שנראה לי אך טבעי מתוך החברות ליצור גם ביחד יצירות אומנות משותפות", אמר בריאיון בתוכנית "חמישי עם יואב קרקובסקי" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם דוד ד'אור בכאן רשת ב

ד'אור, סיפר בריאיון על תהליך היצירה של השיר, שנכתב בעברית ובספרדית. "היא אמרה לי פחות או יותר מה אומר הטקסט בספרדית, היא הלחינה את השיר ואני כותב שטקסט שמדבר עם הטקסט הזה, שמתחבר אליו, שבו כל אחד מאיתנ ומרגיש את האהבה מהזווית שלו", אמר בריאיון.

"זה שיר שבעצם מדבר על אהבה מאוד מורכבת", סיפר ד'אור. "כמו הרבה אהבות, יש בה גם קשיים, עוד דמות בסיפור ובסופו של דבר הוא מגיע למסקנה שאהבה מנצחת ו'אני לא יכול בלעדייך'. זאת אומרת, למרות הכול אני רוצה ומוכן להישאר איתך. אני בוחר באהבה".

"מי אני בלעדייך, מה אני בלעדייך - אני אומר לאשתי כל הזמן", אמר בריאיון. "אני גם עובד עם רעייתי פזית במשך הרבה שנים, ואני מרגיש שבאמת מי אני בלעדיה. כאילו, היא באמת החצי השני שלי. הדמות השלישית היא מתוך סיפור שסיפרה לי יסמין, על אהבה שלא התממשה. זה סיפור, לא סיפור עליי. כלומר זה לא אוטוביוגרפי".

בימים אלה עוסק ד'אור גם בציור. "גילית את עולם הציור וממש נשאבתי לתוכו. יש לי תערוכות, חזרתי לא מזמן מתערוכה שהייתה בגלריה הכי גדולה במיאמי". במקביל, עובד ד'אור על אלבום חדש - "שירת רבים 5". "פטריק סבג ואני התחלנו ב'שירת רבים 1' עוד לפני שהיה מקובל להשמיע ברדיו שירים מתוך המקורות היהודיים. בימים אלה ממש אנחנו עובדים על האלבום החמישי. אנחנו כל פעם בוחרים ניגונים ופיוטים שהם פחות מוכרים, מעבדים אותם ומביאים אותם לידי ביטוי בהקלטה".

"חשובה לי הזיקה ליהדות, אני מאוד אוהב המון דברים בשורשים שלנו", אמר ד'אור. "ולא פחות חשובה לי לדוגמה, זכויות הקהילה הלהט"בית ממש באותה מידה. עכשיו מה, אני צריך להיות במקום שאני אבחר בין האמונה שלי לבין החברים שלי? זה לא נכון, זה שני דברים שכן יכולים ללכת יחד. אבל קיצוניים יש בכל מקום. ביהדות שלנו יש דברים יפהפיים ומי שלא יודע אותה, לא מכיר אותה ולא למד אותה - יכול לשפוט אותה כמו שאתה יכול לשפוט כל דת".

"אני מגלה ביהדות יופי ומאיר את המקומות שיפים וחשובים וחכמים בעיניי", ציין ד'אור. "אני חושב שזה חשוב להתחבר לשורש, ובאותה מידה להיות ליברל ולקבל ולאהוב. אני מאמין בכל לבי שכולנו נולדנו בצלם, וכולנו שווים בפני אלוהים והאדם ואני לא רואה שום סתירה בנושא הזה".

הדברים של ד'אור, נאמרו בסופו של יום נוסף של הפגנות ושיבושים במחאה על הרפורמה במערכת המשפט, רפורמה שאמנים בולטים נמנעים מלהביע את דעתם עליה. "אני לא חושב שדעה שלי חשובה יותר משלך או של כל אדם אחר. לא ראיתי בוויכוחים פוליטיים שמישהו באמת מצליח לשכנע את האחר. אני בעיקר כואב את הקרע, מאוד כואב. יש לי חרדות, אני חי עוד מעט 60 שנה, ואף פעם לא הייתה תקופה כזו לדעתי וזה מפחיד אותי. אני מחפש את המאחד, אני חושב שאנחנו הרבה יותר מחוברים מאשר שונים. ושינוי כזה, תמיד אפשר לדבר ותמיד אפשר לפתור. השאלה אם יש רצון לפתור. במקומות מסוימים אני מרגיש שלא רוצים להקשיב. כשרוצים לדבר אז בעצם הכול כמעט פתיר. צריך שיהיה רצון. אם קיים רצון כזה, אצל הפוליטיקאים? אני לא יודע ואני לא בטוח, וזה מצער אותי".

"אני זוכר, מימים אחרים, שרוב האנשים שאני בחרתי בהם בעבר, כן דיברו על רפורמה משפטית שהיא לא הייתה כל כך שונה מהרפורמה הספציפית הזו. אולי פה יש עוד כמה הקצנות שצריך באמת לרכך אותן, אבל אני לא רואה משהו שאמור להוביל לתוצאה שכזו. זה לא איזה משהו חדש. כמעט כל נבחרי הציבור מימין ומשמאל דיברו על הצורך בשינוי בתקופה כזו או אחרת. אם השינוי קיצוני מידיי, זה בדיוק הזמן לבוא ולדבר עליו ולרכך אותו ולהגיע להסכמות. אבל מפה ועד ליצור שני מחנות ושני עמים - אני מבוהל מזה".