גולדקנופף וגפני
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בכיר במפלגות החרדיות: נוותר על פסקת ההתגברות - בתמורה לחוק גיוס נוח

רוטמן צפוי להציג השבוע גרסה מרוככת של החוק שנוגע להרכב הוועדה לבחירת שופטים ולחוק הנוגע למניעת הביקורת השיפוטית על חוקי יסוד • נתניהו לוחץ להגיע לפשרה, אך לוין מסרב ודורש להעביר את החוק שישנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ללא שינויים
סולימאן מסוודה ויערה שפירא
18 במרץ 2023
21:46

בכיר במפלגות החרדיות אמר במהלך סוף השבוע כי הם מוכנים לוותר על פסקת ההתגברות ברוב של 61 חברי כנסת בתמורה לחוק גיוס נוח. כך דווח הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. במקביל, צפוי יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן להציג נוסח מרוכך של חלקה הראשון של הרפורמה, הנוגע להרכב הוועדה לבחירת שופטים ולמניעת ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד.

השינוי בגישה של המפלגות החרדיות נובע מדוחק הזמן בממשלה, שם מבינים שרבים מהחוקים ייפלו עד סוף מושב הכנסת, בעוד כשבועיים. הם מבינים שפסקת ההתגברות קשה להעברה, ומוכנים לחקיקה שלה ברוב של 65 חברי כנסת.

לפי המתווה שרוטמן צפוי להציג, הקואליציה תוכל למנות ברוב רגיל את המינויים הראשונים בלבד בוועדה לבחירת שופטים, ולאחר מכן תדרש לרוב מיוחס, שיחייב אותה לשתף פעולה עם חברי כנסת נוספים. בנוגע לחוקי היסוד - הם ייצטרכו לעבור בארבע קריאות, כשהאחרונה תעבור בכנסת הבאה או ברוב גדול בכנסת הנוכחית. בנוסף, יש כוונה לשריין מפני ביקורת שיפוטית את כל חוקי היסוד הקיימים היום, ולחוקק זאת כך שכדי לשנותם ייצטרכו רוב מיוחס בכנסת.

בקואליציה שואפים להעביר עד סוף המושב, בעוד כשבועיים, את שני החוקים הללו ולכן יחלו בשבוע הבא דיונים מרתוניים בוועדת החוקה. במקביל, גורמים המעורבים במשא ומתן מסרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ על מנת להגיע לפשרה, אך שר המשפטים יריב לוין עדיין מסרב ודורש לאשר את החוק שישנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ללא שינויים.