מחאת המילואימניקים

חיילי מילואים מסרבים להתייצב: "כל אחד צריך לפעול לפי צו מצפונו"

מילואמניקים במערך המ"מ ומיחידות הסייבר של אמ"ן, שב"כ והמוסד מפסיקים מהיום את התנדבותם על רקע הבאת חוק הנבצרות לקריאה שנייה ושלישית היום. סרן א': "ההבדל בין לשרת בצבא של פוטין ולשרת בצה"ל הולך להימחק"
כרמלה מנשה ורועי שרון
19 במרץ 2023
07:37
עודכן ב 11:17

מאות מאנשי המילואים במערך המבצעים המיוחדים ובמערך הסייבר ההתקפי לא מתייצבים מהיום (ראשון) לשירות התנדבותי. כך דווח בתוכנית הבוקר עם אריה גולן.  זאת ברקע הבאת חוק הנבצרות לכנסת היום לקריאה שנייה ושלישית.

בנוסף, 180 אנשי צוות אוויר במילואים, שכוללים כ-50 בקרים וכ-40 מפעילי כלי טיס מאויישים מרחוק הודיעו בסוף השבוע ביחידותיהם כי לא יתייצבו לאימונים בשבוע הקרוב. כך למשל, כתב אחד מהם למפקדו: "לא אוכל לבוא בחמישי, מתייצב בכנסת להיאבק על הדמוקרטיה". אחר כתב: "בעקבות הערכת מצב עם עצמי, ובעיקר אחרי ביטול מוחלט ומזלזל של מתווה הנשיא על ידי הקואליציה הדורסנית, החלטתי שהגזרה המסוכנת לעם ישראל בשבוע הקרוב היא גזרת הכנסת ושם אפעל. לא אהיה זמין השבוע למילואים". עוד הודיע מפגין נוסף: "בשבוע הבא אני בכנסת על חשבון ימי מילואים, סדרי העדיפות שלי השתנו. שבוע קריטי, כל אחד צריך לפעול לפי צו מצפונו".

רב סרן במילואים א' ממערך המבצעים המיוחדים, שהודיע כי לא יתייצב למילואים אמר היום בריאיון לסדר יום בכאן רשת ב: "אנחנו הופכים מאזרחים לנתינים. יריב לוין ושמחה רוטמן מוזמנים להשתתף במבצעים ולשלוח את ילדיהם להגן על דיקטטורה. אנחנו פסע מאישור החוקים הנוראיים, ברגע שהם עולים לקריאה שנייה ושלישית בוועדה המליאה זה כבר טקס. כשזה יעבור יהיה מאוחר מדי, רוצים להשפיע לפני נקודת האל חזור".

סרן במילואים א' ממערך המבצעים של אמ"ן קרא היום להפסיק להתנדב "עד שניסיון ההפיכה הזה יעבור מהעולם. ההבדל בין לשרת בצבא של פוטין ולשרת בצה"ל הולך להימחק". סרן א' הוסיף כי מטרת החקיקה היא ביטול כל מגבלות הכוח על השלטון וזאת ההגדרה של דיקטטורה.

מנגד, אלוף במיל' גרשון הכהן התייחס לסירוב המילואמיניקים להתייצב בריאיון לתוכנית סדר יום בכאן רשת ב ואמר: "אי אפשר שהשירות יהיה על תנאי. בתוך משפחה לא מביאים משטרה כשרוצים שמישהו יעשה משהו שבמחלוקת. ההתמסרות לשירות מעל החוק. בעיניי ובעיני עוד מאות אלפי אנשים לעקור יישוב גרוע פי כמה משינוי משטרי - וצייתנו".

רס"ן ר' מהיחידה למבצעים מיוחדים: "אין לנו חוזה עם דיקטטור, לא נפעל באלימות - נגן על הדמוקרטיה בנשמתינו וגופינו". בריאיון לכאן חדשות שבוע שעבר אמר המפקד א': "יש קו אדום שלא חוצים. אם מישהו רוצה להקים לעצמו דיקטטורה שיחפש חיילים אחרים שמוכנים לשמור על הישות הזו".

הודעת אנשי המילואים ממשיכה את קו המחאה של מערך המילואים ביחידות המובחרות, שהודיעו שיתקשו לשרת אם הרפורמה המשפטית תצא לדרך. גם טייסי טייסת 69 התריעו שלא יתייצבו לאימונים. בנוסף, מפקד שייטת 13 זימן בשבוע שעבר את קציני המילואים לשיחה ואמר להם: "אל תכניסו פוליטיקה לצבא, אני יודע שברגע שתקבלו צו 8 או שתיקראו למבצע כולכם תגיעו, כאלה אנחנו".

חוק הנבצרות קובע כי ניתן יהיה להכריז על ראש ממשלה נבצר רק ברוב של 90 חברי כנסת. לפי החוק, בית המשפט העליון יהיה מנוע מלעסוק בבקשות להכרזה על נבצרות.