המפקד שחוסל

"מהנדס" שעסק בתחום הטילים: בכיר הג'יהאד שחוסל בסוריה

הג'יהאד האסלאמי טוען כי ישראל עומדת מאחורי חיסולו של הבכיר בפרברי דמשק. ברקע הדיווח, נתניהו בישיבת הממשלה: "מגיעים אל המחבלים ואל אדריכלי המחבלים בכל מקום"
רועי קייס ושמעון מיג'אן
19 במרץ 2023
10:20
עודכן ב 13:24

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי טוענת כי מפקד בארגון בשם עלי רמזי אל-אסווד חוסל הבוקר (ראשון) ביריות בפרברי דמשק. בהודעה נאמר כי "טביעות האצבע הן של האויב הציוני". עוד נטען בהודעה כי אל-אסווד, מהנדס בן כ-30, הצטרף לג'יהאד האסלאמי בסוריה בגיל צעיר.

ראש מרכז המעקב הסורי, ראמי עבד א-רחמן, התייחס להתנקשות בשיחה עם ערוץ אל-חדת' הסעודי, ואמר: "זו אינה פעולת החיסול הראשונה של בכירים בארגון הג'יהאד האסלאמי או של אנשי המיליציות הפרו איראניות בסוריה". הדובר, איש אופוזיציה סורית שמקום מושבו באנגליה, טען כי עצם פעילותו כבכיר בזרוע הצבאית של הארגון לא הייתה ידועה עד כה, וכי החיסול בדמשק מוכיח כי "המוסד" מצליח לעקוב אחר תנועות בכירים פרו-איראניים בסוריה, אלמונים ככל שיהיו, מה שמעורר פחד רב אצל אותם בכירים, שעד לא מכבר חשו כי הם חסינים מכל פגיעה.

מקורות פלסטיניים אמרו לערוץ אל-מיאדין הלבנוני שחקירת ההתנקשות בבכיר הזרוע הצבאית של הארגון, עלי אלאסווד, נמשכת ומשתתפים בחקירה יותר מגורם אחד. המקורות ציינו שלאלאסווד יש ניסיון רב בייצור טילים והוא "אחד המהנדסים החשובים בארגון בתחום הזה".

עבד א-רחמן הוסיף בשיחה עם ערוץ "אל-ערבייה", כי כמה אנשי הג'יהאד הצליחו להיחלץ מהחיסול בכפר סוסה שפרברי דמשק לפני חודש, והחיסול היום מוכיח את קיומה של פירצה ביטחונית גדולה אצל הג'יהאד האסלאמי, מה עוד שלא מדובר בחיסול ראשון של בכיר בארגון על אדמת סוריה. עבד א-רחמן, היושב באנגליה ומזוהה עם האופוזיציה הסורית, מעריך שתגובה, אם תגיע, לא תבוא משטח סוריה, אלא מעזה והגדה.

ברקע הדיווח, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בישיבת הממשלה: "כוחותינו פועלים מסביב לשעון כדי לבוא חשבון עם המחבלים ולסכל תשתיות טרור. עשרות מחבלים חוסלו בחודש האחרון, רבים אחרים נעצרו". 

 אל-אסווד

בד בבד, נציגים מישראל, הרשות הפלסטינית, ארצות הברית, ירדן ומצרים, החלו הבוקר את הדיונים בוועידה מדינית-ביטחונית בשארם א-שייח. רקטה ששוגרה מרצועת עזה אמש התפוצצה בשטח פתוח סמוך לגדר הגבול, לא היו נפגעים. התרעת צבע אדום הופעלה בנחל עוז.