דור ה־Y כועס על ההורים שלו שבחרו בטראמפ. הוא טועה

תוצאות הבחירות בארה״ב העירו את השד הבין־דורי. עיון מעמיק בנתוני ההצבעה מעיד שלא בהכרח המבוגרים הם שתקעו את הצעירים עם טראמפ, אלא הצעירים בעצמם, בכך שלא הלכו להצביע.
צליל אברהם
16 בנובמבר 2016
13:02

המפה הזאת היא הדבר הכי ויראלי כרגע בארצות הברית.

גרף הצבעות דור ה-Y

היא מראה, לכאורה, איך היו נראות תוצאות הבחירות בארצות הברית אם רק דור ה־Y, כלומר רק בני 34-18, היו מצביעים: 504 אלקטורים לקלינטון, 23 לטראמפ. הדבר הזה חורך עכשיו את הרשתות החברתיות כמו אש בשדה קוצים. מי שמשתף כמו אומר בעצם: "אלה המבוגרים שבחרו בשביל הצעירים, ובחרו רע, ועכשיו הצעירים הם שישלמו את המחיר על הגאוותנות והבדלנות של דור ההורים שלהם".
הרבה מפות בסגנון הזה הסתובבו ברשת בשבועות שקדמו לבחירות. מתברר שאם רק נשים היו מצביעות אז הילרי קלינטון היתה לוקחת את הבחירות, ושבקרב גברים או מצביעים לבנים המפה אדומה לגמרי. שמענו הרבה פעמים את הביטוי "שתי אמריקות". המפה שלמעלה, זו שמציגה איך היו נראות התוצאות לו רק הצעירים היו מצביעים, מראה שהבחירות האלו התנהלו לא רק על שסע מגדרי, גזעי, וכלכלי בחברה האמריקאית - אלא גם סביב השסע הבין־דורי. המבוגרים דפקו את הצעירים במשכורות נמוכות ובהתמחויות ארוכות ובהלוואות סטודנטים מפלצתיות, ועכשיו הם גם שמו להם את טראמפ על הראש.


רק שהפעם זה כנראה לא לגמרי נכון. הנה הסיבות לכך שהצעירים לא ממש יכולים להאשים עכשיו את המבוגרים בצרות שלהם.

סנדרס בסלפי עם תומכת
תומכת צעירה מצלמת סלפי עם המועמד ברני סנדרס בעצרת בחירות במיניאפוליס, מינסוטה ב־29 בפברואר, 2016 (צילום: איי־פי)


הצעירים אינם מוכנים להתפשר


דור ה־Y הצביע לשמאל בשתי מערכות הבחירת האחרונות בארצות הברית. בקלות אפשר היה לקרוא לו "דור של שמאלנים", או לכל הפחות אנשים עם דעות יותר ליברליות ומתקדמות מאשר ההורים שלהם. חשבו למשל על האמירה של הנשיא הנבחר טראמפ על כך שהוא יכול "לתפוס לנשים בכוס" אם הוא רוצה. סליחה על השפה, אבל הוא זה שאמר את זה. תגידו את זה לחבורה של בני 60 והם יצחקו; תשמיעו את זה בחדר מלא צעירים, ולא מעט אנשים יקומו וייצאו במחאה.
60% מדור ה־Y בארה"ב הצביעו ב־2012 לברק אובמה, שיעור גבוה יותר מכל שכבה דורית אחרת, נתון שמעיד על כך שהם פחות גזענים מהדורות שלפניהם; בניגוד לכל האתוס הקפיטליסטי האמריקאי, הצעירים בארה״ב מרגישים ממש בנוח עם מלים כמו מדיניות רווחה וסוציאליזם, שפעם היו הס מלהזכיר מבחינה פוליטית. במחקר של מכון PEW אפשר לראות את ההשתייכות המפלגתית של דור ה־Y באמריקה לפי שנים. ב־2014 יותר ממחצית מהם הגדירו את עצמם כשייכים למחנה הדמוקרטי.

גרף 2

למעשה, דור ה־Y האמריקאי כל כך שמאלני, שהוא זה שדחף את ברני סנדרס בפרמייריז המפלגה הדמוקרטית עד שלב מאוחר באופן לא הגיוני, על אף שמדובר במועמד יהודי סוציאליסט אנטי־ממסדי שנראה כמו קומוניסט מזדקן, וכשהצעירים האלה לא קיבל את סנדרס, הם כבר לא רצה שום דבר אחר.


עכשיו, אתם יודעים איך זה קורה: אלה אותם טיפוסים שבבחירות בישראל יגידו, למשל, שאין הבדל בין העבודה לליכוד, כי שתיהן משכפלות את מוקדי הכוח או משהו כזה. או אלה שחושבים שלהיות צמחוני זה יותר גרוע מלאכול בשר, כי צמחונים יודעים כמה סבל גורמות תעשיות החלב והביצים ובכל זאת זורמים עם זה. או האנשים האלה שיגידו לכם שצריך שיהיה גרוע, ממש־ממש גרוע, לפני ובשביל שדברים ישתפרו. האנשים האלה רוצים הכל או כלום.
העניין הוא שכנראה יש המון כאלה בארצות הברית. אפשר לראות את זה בגרף של ה־CNN. העמודות בצד ימין מראות את ההצבעה של בני 29-18 ב־2012 וב־2016. שיעור הצעירים הימנים נשאר יציב - 37%. אבל בקרב הצעירים הדמוקרטים המצב שונה - 60% הצביעו אז לאובמה, ורק 54% הצביעו לקלינטון. היתר הצביעו למועמדים עצמאיים, ובארה״ב צעד כזה נחשב להצבעת מחאה שמבטאת מיאוס כללי מהמערכת הפוליטית; ויש עוד המון צעירים שקלינטון היוותה פשרה מבחינתם עד כדי כך שהם לא הלכו להצביע בכלל, ולכן הם אפילו לא מופיעים בגרף הזה.

גרף 3

הצעירים לא הלכו להצביע


דור ה־Y לא בא להצביע בבחירות האלה. על פניו, לבייבי בומרס לא היה אמור להיות שום יתרון עליהם. כל בני דור ה־Y הם כבר בעלי זכות הצבעה. שני הדורות האלה הם כבר באותו הגודל - כ־69 מיליון איש. רק שהבייבי בומרס אשכרה יצאו מהבית - 69% מהם הצביעו. בקרב דור ה־Y, לעומת זאת, רק 46% הלכו להצביע.


האם דור ה-Y היה יכול להציל את הבחירות האלה אם הוא פשוט היה מנסה? קשה לדעת. האמת? כלל לא בטוח. חלק גדול מהם גר בערים גדולות בשני אזורי החוף, אזורים שבהם ממילא הניצחון היה של קלינטון, כך שגם אם הם היו מצביעים - זה לא היה משנה את התוצאה הסופית, בגלל שיטת האלקטורים.
בואו ננסה לבדוק את הטענה הזו בכל זאת - האם שיעורי הצבעה גבוהים יותר בקרב בני דור ה־Y היו משנים את תוצאות הבחירות? מתוך המדינות שנחשבו למדינות מתנדנדות, כאלה שבהן התוצאה הסופית אינה בכיס של אף מועמד, ישנן שתיים בהן טראמפ ניצח בסופו של דבר, למרות שרוב הצעירים בהן ככל הנראה העדיפו את הילרי: אוהיו ופלורידה.


הנה כך היתה נראית המפה הסופית של תוצאות הבחירות אם קלינטון היתה מנצחת באוהיו ובפלורידה, בנוסף על המדינות שניצחה בהן באמת. כך נראית מפת ניצחון.

מפת ניצחון דמיוני של קלינטון

רק שאנחנו לא יודעים אם אותם צעירים שלא הצביעו באמת היו מצביעים לקלינטון, ואפילו אם כן, לא בהכרח בכל מדינה הדבר היה מוביל לניצחון של קלינטון, בגלל שיטת האלקטורים שנהוגה בארה״ב, ואין מספיק נתונים ברמה המחוזית בשביל לנסות ולחשב זאת. ובכל מקרה, הנתונים האלה מבוססים על סקרים בנקודות ההצבעה, וכבר ראינו שלשקר בסקרים זה ענף אולימפי חדש.


האמת? כבר היינו בסיפור הזה, וממש לא מזמן. גם אחרי משאל העם על הברקזיט בבריטניה ביוני השנה התברר שרוב הצעירים הצביעו בעד הישארות באיחוד האירופי, ורוב המבוגרים הם אלה שהצביעו לעזוב, למרות שההחלטה הזו תשפיע יותר על הצעירים; גם אז בני דור ה־Y הבריטי זעמו על המבוגרים, שבחרו בבדלנות על חשבון הילדים שלהם; אלא שגם אז הטיעון הזה היה חלש, אפילו מביך, כשהתברר שרק 36% מבני ה־18-24 ו־58% מבני ה־34-24 טרחו להצביע - שיעורים נמוכים יותר מאשר כל הדורות המבוגרים יותר.