יוליה סמוילובה, נציגת רוסיה
AFP

נקמה רוסית על כיסא גלגלים

אחרי שהסכסוך בין רוסיה לאוקראינה לבש פנים צבאיות, מדיניות וכלכליות - הקרב בין שתי המדינות הגיע לאירוויזיון
תומר שלפניק
04 באפריל 2017
13:55

אם יש מדינה אחת שממש לא רצתה שאוקראינה תזכה באירוויזיון לפני שנה - זאת רוסיה. על רקע מלחמת האזרחים במזרח אוקראינה, סיפוח חצי האי קרים בידי הצבא הרוסי וסוגיית הגז שמעוררת מחלוקות בין קייב למוסקבה – אפשר לדמיין איך הגיבו הרוסים לניצחון של ג'מאלה האוקרינית, שעקפה ברגע האחרון את השיר הרוסי.


"1944", השיר האוקראיני הזוכה מהשנה שעברהבעצם, לא חייבים לדמיין. הרוסים זעמו על השיר הזוכה - שעסק בגירוש שביצעו הרוסים בעם הטטרי באוקראינה בשנת 1944. "לדעתי כדאי שבשנה הבאה נשלח שיר על בשאר אל-אסד", כתבה בפייסבוק דוברת משרד החוץ הרוסי יום אחרי הזכייה, והוסיפה אפילו כמה שורות של השיר באנגלית, פרי עטה.

דוברת משרד החוץ הרוסיהפוסט של מריה זראקובה, דוברת משרד החוץ הרוסי

 

חוקי האירוויזיון ברורים: אסור להשמיע מסרים פוליטיים עכשוויים בשירי התחרות. אמנם האוקראינים הכחישו שהשיר הזוכה עוסק במלחמה הנוכחית מול הרוסים על חצי האי קרים, אלא בביקורת היסטורית בלבד, אבל הרוסים לא האמינו לתמימות האוקראינית שגזלה מהם את הזכייה.

מאז שתי המדינות מתבוננות בחשש על תאריכי התחרות שנערכת השנה בקייב. האוקראינים החלו לבדוק כיצד ניתן למנוע מהמשלחת הרוסית להשתתף בתחרות, ואילו הרוסים תכננו נקמה משלהם, שתביך את האוקראינים, או לפחות תפגע בהם תדמיתית.

ואכן, לפני שבועות ספורים התבשרנו על השיר הרוסי והזמרת שתבצע אותו על בימת המדינה היריבה. ו-הו! רואים כמה מחשבה הושקעה במלאכה. הזמרת היא יוליה סמוילובה, בת 28 מהעיירה אוח'טי, שתייצג את רוסיה בתחרות. סמוילובה, הסובלת ממחלת ניוון שרירים ומתניידת על כסא גלגלים, תבצע בלדה מרגשת שכתבו לה, הפתעה – זוג יוצרים ישראלים המתגוררים בגרמניה. אך הנקודה העיקרית בבחירת הזמרת הינה פוליטית - סמוילובה הינה תומכת מובהקת של סיפוח חצי האי קרים לרוסיה, ואפילו הופיעה במקום במהלך שיא העימות ב-2015, למרות התנגדות האוקראינים."Flame is Burning", השיר הרוסי והנציגה, יוליה סמוילובה


הרוסים מצדם ביצעו מהלך מבריק. כיצד תוכל אוקראינה לגרש מארצה זמרת צעירה, מוכשרת ונכה? ועוד בשנה בה הסלוגן של התחרות הוא "חוגגים את הגיוון"?! לכאורה, לא תיתכן מניעת כניסתה של הנציגה שאינה סתם אמנית, אלא בעלת עמדה פוליטית שכל פטריוט אוקראיני לא מסוגל לשמוע.

אך באוקראינה סירבו להעביר את המהלך לסדר היום. "היא אויב", קראו בטלוויזיה האוקראינית, ופצחו בדיונים כיצד ניתן להשיב על המהלך הפרובוקטיבי של הרוסים.

גם בקהילה הגאה - שחבריה הם מחובבי התחרות - זעמו על הבחירה הצינית בסמוילובה. בשנים האחרונות התקבלו השירים הרוסים בקריאות בוז על רקע העמדה הלהט"בופובית בה נוקט הקרמלין, ולכן אותם מוחים חוששים כעת שקריאות הבוז ישרתו את הצד הרוסי, שיטען שהקהילה הגאה אלימה ולא סובלנית.

במשך ימים חשבו באוקראינה על פתרון יצירתי לבעיה. רעיון מקורי אחד שמצאו הוא להושיב את הזמרת מעוררת הסימפטיה בשורה הראשונה- המיועדת לאנשים עם מוגבלויות, לצד חיילים אוקראינים שנפגעו בלחימתם ברוסים.

במקביל, פוליטיקאים התווכחו האם לאסור מראש על כניסתה של סמוילובה למדינה, או לאפשר לה לנחות בקייב רק כדי לעצור אותה. לבסוף החליטו בשירות הביטחון לאסור על כניסתה של הזמרת למדינה, צעד שגרר הודעת גינוי מאיגוד השידור האירופי (EBU) וחוסר שביעות רצון בקרב מעריצים רבים של התחרות.

איגוד השידור האירופי אמנם הציע לסמוילובה להופיע ברוסיה ושהופעתה תשודר בלוויין ומאוחר יותר אף הציע לרוסיה להחליף זמר, אך רוסיה דחתה את ההצעות על הסף. במקביל, ערוצי הטלוויזיה הרוסית הודיעו שאף אחד מהם לא מתכוון לשדר את התחרות, במידה וסמוילובה לא תיכנס למדינה.

נסיונות הגישור של EBU לא צלחו, רוסיה נשארה בסירובה לשדר את האירוויזיון ולכן, על פי חוקי התחרות רוסיה לא תוכל להשתתף באירוויזיון השנה. אוקראינה מצדה לא תישאר זכאית מכל העניין הסבוך וכנראה שתושעה מהתחרות למספר שנים החל מהשנה הבאה.
וכך, מאירוע א-פוליטי שנועד לקירוב לבבות יבשתי, נותרה תחרות זמר מתוחה שאמנם תצא לפועל כמעט על כל משתתפיה, אך ללא הרוח הספורטיבית שליוותה את התחרות במשך שנים רבות.