להקת חלב ודבש בשיר "הללויה", ירושלים 1979
לע"מ

אז מה היה לנו שם?

40 פעמים ישראל השתתפה באירוויזיון. הנה כמה פיקנטריות מסקרנות
שחר גבע
20 בפברואר 2018
09:16

האירוויזיון על כל שנותיו עבר גלגולים רבים, אך הצעירים שבנו יגידו שמדובר בדרך כלל באירוע עם הופעות ותלבושות קצת מוזרות, שלעיתים משמש גם כזירת קרבות פוליטית בין מעצמות אירופה.

ואולם, בשנים האחרונות נראה שהתחרות מנסה לחזור לימי הזוהר שלה ולתפוס חזרה את מרכז הקונצנזוס, עם הפקות מרשימות, שירים מושקעים והופעות אורח מושכות (מי אמר ג'סטין טימברלייק ולא קיבל?)

ג'סטין טימברלייק, אירוויזיון 2016OMG זה ג'סטין באירופה! שוודיה 2016. צילום: AP 


היו זמנים בהם ראו בישראל את התחרות כאירוע מדיה אדיר מימדים, ולא רק בחוגי קהילת הלהט"ב המקומית. השנה בה יזהר כהן עם "אבניבי" הצליח להביא את התחרות לירושלים היתה אירוע מכונן שדובר ושודר בכל בית, שלא לדבר על "הללויה", כמו גם ההצלחות היפות של עפרה חזה, אבי טולדנו וצמד הדצים, וכמובן-כמובן דנה אינטרנשיונל. בשנים האחרונות, עם החבירה ל''הכוכב הבא'' על מנת לבחור את הנציג שלנו לאירוויזיון, ניכר כי מד ההתעניינות עולה בחזרה ועמה ההתמקדות במהלך התחרות ובהכנות אליה.

הנה עוד כמה סיפורים מעניינים מאחורי הקלעים לאורך השנים: 

# בתחרות הראשונה בה השתתפנו ב-1973, אילנית זכתה במקום הרביעי, מקום אחד אחרי קליף ריצ'רד. התחרות התקיימה כשבעה חודשים לאחר טבח הספורטאים במינכן ולכן בכל תקופת שהותה בעיר, ליוותה את המשלחת הישראלית סוללת מאבטחים.

# כוורת הגיעה לאירוויזיון ב-1974 על כל שבעת חברי הלהקה. בשל תקנון התחרות שמאפשר רק לשישה לעמוד על הבמה, יוני רכטר תיפקד כמנצח התזמורת.

# השיר "הללויה" היה אמור להיות מבוצע על ידי להקת "הכל עובר חביבי" שהחליטה לוותר על ההשתתפות בתחרות, וכך בעצם פירגנו לגלי עטרי וללהקת חלב ודבש את הזכייה בשנת 1979. לימים השיר הפך לשיר האירוויזיון המצליח בכל הזמנים. איזו החמצה.

# ב-1981, עת "הכל עובר חביבי" הופיעו בתחרות עם "הלילה", שלומית אהרון היתה בהיריון מתקדם.

# "הורה" משמעותה "זונה" בפינית. אולי זו הסיבה שאבי טולדנו זכה בדוז פואה מפינלנד ב-1982...

# את השיר "חי" ששרה עפרה חזה בתחרות במינכן ב-1983, כתב אהוד מנור במטרה שיבוצע דווקא בגרמניה. הבגדים הצהובים של רקדני הליווי נבחרו כזכר לטלאי הצהוב.

# את יזהר כהן ב"עולה עולה" ליוו גם הזמר אדם וגם המעושרת טלי ריקליס, בתחרות של 1985.

יזהר כהן, עולה עולהיזהר כהן עם אדם (בצהוב) וטלי ריקליס (בירוק), שוודיה 1985


# לאחר שירדנה ארזי הפסידה בשלוש תחרויות קדם אירוויזיון כנראה נמאס לה, ולכן ב-1987 היא הנחתה אותו וב-1988 היא כבר נבחרה מראש לייצג אותנו בתחרות.

# למרות הדעה הרווחת, לגילי לא התחלף הקול ב-1989 בעת ביצוע "דרך המלך" עם גלית, אלא שמרוב התרגשות הוא בלע כמה מילים בסוף הבית השני. ורק בגללו הגבילו מאז את ההשתתפות בתחרות לגיל 16 ומעלה.

# בקדם 1992 דפנה דקל ו"זה רק ספורט" ניצחו את ענת עצמון בהפרש של נקודה. עצמון ניסתה את מזלה שוב כשערערה לאחר התחרות, בטענה שהשיר של דקל ארוך מהמותר בתקנון. לא עזר לה.

# דנה אינטרנשיונל היא הטרנסג'נדרית הראשונה שהופיעה באירוויזיון, ב-1998. חוץ מהסנסציה שיצרה עם ניצחונה באותה שנה, לעולם לא ישכחו לה את ההשתטחות עם פרס התחרות בשנה שלאחר מכן, בישראל. 

# אירוויזיון 1999 שהתקיים בירושלים שינה מעט מסדרי העולם שהיו נהוגים עד אז בתחרות: הגשה של שלושה מנחים (במקום שניים), שימוש בפלייבקים (במקום תזמורת חיה) וכן כל מדינה היתה חופשיה לבחור את השפה בה יושר השיר שלה (דבר שלא התאפשר מאז 1970). בנוסף, בשנה זו הוחלט כי: צרפת, גרמניה, ספרד ובריטניה ישתתפו אוטומטית בתחרות בכל שנה, ללא קשר לציון שקיבלו שנה קודם לכן, בשל התקציב הגבוה שהן משלמות לאיגוד השידור האירופי.

# לאחר שחברי להקת "פינג פונג" לא שמעו לאזהרות אנשי רשות השידור והניפו את דגלי סוריה בסוף השיר "שמייח" בשנת 2000, שקלו אנשי הרשות לתבוע את הלהקה על החזר הוצאות הנסיעה. זה לא קרה לבסוף.

# טל סונדק התחתן עם אחת מזמרות הליווי שלו מההופעה של "אין דבר" ב-2001. לסקרנים, דווקא לא מדובר בבחורה עמה הוא אוחז ידיים בתמונה, אלא בזו שעומדת מצדו השני.

טל סונדק
טל סונדק וזמרי הליווי, דנמרק 2001. צילום: AFP

# שירי מימון ו-"השקט שנשאר" כמעט ועוכבו לשידור בשל תביעת זכויות יוצרים של יוצרת אלמונית בשם רווית הראל, שטענה שהיא המלחינה המקורית. לבסוף אנשי הליקון הצליחו לבטל את צו המניעה הזמני שהוטל על השיר ושירי נשלחה לאירוויזיון 2005.

# ב-2009 אחינועם ניני פנתה למירה עווד שתשתתף איתה בתחרות, כי אם כבר היא נוסעת, היא מעוניינת לקדם מסר של שלום. השתיים נבחרו לאחר שמרינה מקסימיליאן הסירה את מועמדותה, לאחר שספגה ביקורות על שלא שירתה בצה"ל.

# ב-2010 הראל סקעת סומן כאחד משלושת המקומות הראשונים על ידי אתרי ההימורים, אך סיים רק במקום ה-14.

# כשמיי פיינגולד לא עלתה לגמר האירוויזיון ב-2014 לאחר הופעה מדהימה עם "Same Heart" ההפתעה היתה רבה, בעיקר מפני שבאתרי ההימורים ניבאו לה עליה בטוחה לגמר וגם מכיוון שהעיתונאים הזרים ניבאו לה בכלל את הניצחון.

# בהופעת הגמר של נדב גדג' על הבמה בוינה ב-2015, צפו כמחצית מצופי הטלוויזיה בישראל בו-זמנית. אולי הסיבה היא שנדב הצליח לעלות לגמר לאחר ארבע שנים רצופות בהן ישראל נעדרה ממנו.

# בשנת 2016 הנציג הישראלי חובי סטאר הופיע עם שירו "Made of Stars", וזיכה את ישראל בדוז פואה ראשון מאז 2005, אז הופיעה שירי מימון עם שירה ''השקט שנשאר''. זה הספיק רק למקום ה-14.

# אמרי זיו ושירו ''I Feel alive" זיכו את ישראל במקום ה-23 בלבד, כאשר הזוכה הגדולה הייתה פורטוגל שזכתה בפעם הראשונה בתולדותיה. שנה זו גם הייתה השנה האחרונה בה הועברה התחרות במסגרת רשות השידור שעתידה הייתה להיסגר. בעת הקראת התוצאות, בטרם הכריז על הדוז פואה הישראלי, נפרד עופר נחשון במילים: "הלילה זה הלילה האחרון שלנו כאן, ורשות השידור נסגרת. תודה רבה אירופה, על הכל".


ומה יהיה השנה? אנחנו סומכים על נטע והלופר שלה שיהיה מעניין מאוד.

חצאי הגמר ישודרו בשידור ישיר מליסבון בתאריכים 8 ו-10 במאי, 2018 בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל, נטע תייצג את ישראל בחצי הגמר הראשון. 

הגמר הגדול ישודר בתאריך 12 במאי, גם כן בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל.