מפת אירופה
צילום: shutterstock

פה זה לא אירופה

ישראל היא לא בדיוק באירופה, שלא לדבר על אוסטרליה. איך קרה שמדינת היהודים וארץ הקנגורו משתתפות באירוויזיון?
שחר גבע
20 בפברואר 2018
08:00

החל משנת 1973 ישראל לוקחת חלק בתחרות האירוויזיון ולנו זה נראה ברור מאליו, אך התחרות התחילה הרבה לפני שגילינו שאנחנו יכולים להיות חלק ממנה.

מסתבר שהכל בגלל הזמרת אילנית והמפיק שלמה צח, שהיו בסיבוב הופעות בגרמניה ב-1972 וגילו שישראל חברה באיגוד השידור האירופי (ה-EBU) ועל כן זכאית לשלוח נציג. 

כשחזרו לארץ פנו לרשות השידור והחלו לפעול לקראת הכניסה לתחרות.

וכך סיפרה אילנית בריאיון למאקו: "זו הייתה חוויה אדירה, התקשורת העולמית שהייתה שם התעניינה בנו במיוחד כי הזמנים היו מאוד מתוחים אז, כמה חודשים לפני מלחמת יום כיפור. בפעם הראשונה שיכנו משלחת במלון נפרד, לכל מקום שהלכנו ליוו אותנו ארבעה גברתנים חסונים ובכניסה לאולם בדקו ביטחונית את הקהל. עברה גם שמועה שהשמלה הרחבה שלבשתי הסתירה חליפה חסינת כדורים, דבר שכמובן לא היה נכון".

אילנית ונורית הירש, אירוויזיון 1973
אילנית בליווי נורית הירש, אירוויזין 1973, לוקסמבורג. צילום מסך מיוטיוב

סופו של מבצע האבטחה היה שאילנית, בליווי נורית הירש - ממנצחות התזמורת הראשונות בתחרות, זכתה עם השיר "אי שם" במקום הרביעי והמכובד.

בעוד שישראל נכנסה לתחרות מתוקף היותה חברה באיגוד השידור האירופי, באוסטרליה כבר מדובר פשוט בסיפור אהבה.

אוסטרליה החלה לשדר את האירוויזיון ב-1983, לא השתתפה בתחרות מעולם ולמרות זאת, בכל שנה זוכה משדר האירוויזיון באחוזי צפייה יפים ואפילו מאוד. 

משנת 2010 היא אף קיימה הצבעת און-ליין מקומית על שירי תחרות האירוויזיון, שלא נכללה בתחרות עצמה. עד שבשנת 2014, אחרי שנים של חיזור, אוסטרליה שלחה שיר והשתתפה בחלק האומנותי של הערב, בזמן שהקולות נאספו מרחבי אירופה.


ב-2015, כשהאירוויזיון חגג 60 להיווסדו, ניתנה לאוסטרליה האפשרות להשתתף בתחרות עצמה באופן חד פעמי, כמחווה. האוסטרלים עשו עבודה יפה והשיר, Tonight Again, זכה במקום החמישי ולהתלהבות רבה בקרב האירופאים. בשל ההצלחה החליטו ב-EBU להמשיך עם מדינת הקנגורו ולאפשר לה להשתתף בתחרות באופן קבוע.


השתתפות אוסטרליה באירוויזיון 2015 לא התקבלה בשמחה בקרב חלק מהמשתתפים, כיוון שהשיר המתחרה עלה ישירות לגמר, בעוד שמדינות אירופיות אחרות נבלמו ונשרו מהתחרות בשלב חצאי הגמר.

ב-2016 היתה לאוסטרליה הצלחה אדירה אף יותר, כשהשיר Sound Of Silence כמעט וזכה בתחרות, עד שברגע האחרון אוקראינה לקחה את הזכייה. אם אוסטרליה היתה מנצחת, האירוויזיון לא היה נערך שם לצער כל המעורבים בדבר, אלא בגרמניה, על פי הסכם שנחתם בין שתי המדינות לפני התחרות.

ישראל ואוסטרליה אינן המדינות היחידות שלקחו חלק באירוויזיון למרות שאינן נמצאות על היבשת הנכונה. מרוקו ביצעה גיחה חד פעמית לתחרות ב-1980 ובחרה לא להמשיך את השתתפותה לאחר תוצאות מאכזבות. גם הלבנונים ניסו להשתתף ב-2005, אך פרשו ברגע האחרון בעקבות המצב הפוליטי עם ישראל (כנראה ששירי מימון הצליחה להפחיד אותם). במידה ויום אחד יתחרטו, מרוקו ולבנון רשאיות להשתתף שוב בתחרות, בשל היותן חברות ב-EBU.

חצאי הגמר ישודרו בשידור ישיר מליסבון בתאריכים 8 ו-10 במאי, 2018 בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל, נטע תייצג את ישראל בחצי הגמר הראשון. 

הגמר הגדול ישודר בתאריך 12 במאי, גם כן בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל.