אולפן הקלטות. אילוסטרציה, למצולם אין קשר לכתבה
(צילום: Shutterstock)

"אני קורא לזה עוקץ"

כמה עשרות אלפי שקלים שלוויתי הפכו ליותר מ-100 בכמה חודשים. זה האינטרס של הבנק: לדרדר את המצב, לא לפתור אותו. בעל עסק על החיים מול הפועלים
אוהד, תושב הדרום | הביאה לדפוס: ליאל קייזר
11 במאי 2017
13:08
עודכן ב 05 נובמבר 18:17

לפני שלוש שנים, אחרי שנים של עבודה כאיש סאונד שכיר, החלטתי לפתוח עסק. אולפן הקלטות בדרום הארץ. שום דבר מהעסק לא נבנה מהכסף של הבנק. קיבלתי ירושה לא מאוד גדולה שאפשרה לי לקנות את כל הציוד שהיה דרוש לי ולהקים מבנה על שטח ששייך לאבא שלי ולהקים בו את האולפן. כל זה לבד, מהכסף שלי. לא היה חסר לי כסף ברמה של בניית העסק אלא בשוטף, ברמה של להריץ את העסק בהתחלה.

ניגשתי לסניף שלי של הפועלים ולקחתי הלוואה של 30 אלף שקל בריבית יחסית נמוכה, בערך 3%. נתנו לי את הכסף בלי שום בעיה. רק רגע לפני זה הוצאתי מהחשבון שלי יותר מ-200 אלף שקל על העסק, אז למה שלא ייתנו לי עוד 30. אבל העסק לא התרומם מהר כמו שציפיתי. חודש אחד, כשהעסק עוד היה בשלבי הרצה, לא הצלחתי לעמוד בהחזר החודשי של ההלוואה. בכל התהליך של הקמת העסק תמיד הייתי עם יד על הדופק, התקשרתי אל מנהלת הסניף שלי ואמרתי 'תראי החודש אני לא אוכל לשלם, צריך למצוא פתרון'. ואז הכל התהפך.

על איחור חד פעמי בתשלום יש קנסות פשוט איומים, של עשרות אחוזים. ואז אתה מקבל קנס על קנס על קנס ותוך חודשיים שלושה אתה מבין שהקנסות האלה כמעט הכפילו לך את החוב. בבנק הציעו לי לקחת עוד הלוואה של כמה עשרות אלפי שקלים כדי להחזיר איתה את ההלוואה הראשונה. לקחתי. אבל מהר מאוד לא הצלחתי לשלם גם את ההחזר החודשי של ההלוואה השנייה. אתה נכנס למקומות שאתה כבר לא יכול לעמוד בהם. הבנק סגר לי את האשראי והתחלתי לקבל טלפונים מעורכי הדין שלהם. הם היו מתקשרים אליי כל בוקר ב-8 בבוקר כמו מאפיה 'אוהד איפה הכסף? איפה הכסף?' עורכי הדין של הבנק התקשרו אליי וניסו לגרור אותי להלוואה יותר גדולה בריביות שהם יקבעו, הם הציעו לי לקחת עוד הלוואה של 140 אלף שקל ל-7 שנים, כדי לכסות את מה שכבר לקחתי. וזה לא מעניין אותם, או שתבוא לחתום על מה שהם קובעים או שתלך לבית משפט. לא הסכמתי, אבל אני יודע שאחרים מסכימים מרוב לחץ.


אם את שואלת אותי זה פשוט עוקץ, כי ברור לכולם שאם אתה עוצר לעסק חדש את האשראי ואת תזרים המזומנים הוא פשוט לא עובד - ואם הוא לא עובד, איך אני אמור להחזיר את הכסף?הבנתי באותה שנייה שכשהם גורמים לי לקחת הלוואה נוספת בסכום כזה, זה בדיוק כמו ללכת לתביעה, זה כבר לא משנה.

כשלא הסכמתי לקחת הלוואה נוספת והבנק הגיש נגדי תביעה בסכום של כמעט 140 אלף ש"ח. זה הסכום שאליו כביכול החוב שלי תפח, כשהקרן של ההלוואות הייתה פחות מחצי. התביעה הוגשה בהליך שנקרא "סדר דין מקוצר" שבו מסתבר שאין לך, לנתבע, זכות אוטומטית להתגונן, אלא צריך לבקש מבית המשפט לעשות את זה. בית המשפט דרש ממני להפקיד המון כסף כדי שבכלל אקבל את הזכות הזו. לא הפקדתי כי לא יכולתי. אם היה לי את הסכום הזה אז הייתי משתמש בו כדי להחזיר את ההלוואה לבנק ולא הייתי מגיע למצב הזה. בית המשפט פסק נגדי על בסיס כתב התביעה, בלי שהתגוננתי בפניה. הבנק הזה ועוד הרבה בנקים לוקחים לאנשים כסף מהכיס כמו כלום וחיים כמו פרזיטים, זה הרבה מעבר לעסקים הקטנים. אחרי פסק הדין הבנק פתח נגדי בהליך הוצאה לפועל, הגעתי להסדר והיום אני עובד כדי לשלם את החוב בתשלומים חודשיים. האולפן כבר לא שייך לי.

אין לי חשבון בנק "אמיתי" וגם לא יהיה לי כזה בעתיד הנראה לעין, אלא רק חשבון בבנק הדואר.

לא מוכן לבכות על גנבים

אני לא כועס ולא נסער כמו שאנשים מצפים שאהיה, פשוט כי שמתי פה קרוב לרבע מיליון שקל על האולפן שלי. הכמה עשרות אלפי שקלים שלקחתי כהלוואה הפכו ליותר מ-100 בכמה חודשים. אני אדם ריאלי, אני יודע שמשהו פה במדינה מנוהל לא נכון, אם אפשר להגיע למצב כזה בתקופה מאוד מאוד קצרה. מה אני יכול לעשות? לבכות על גנבים?

זו חלק מהסגולה של הבנק, אם תרצי לקרוא לזה ככה, לדעת איך לעשות את הדברים. כששאלתי אותם למה על 30 אלף שקל הם עוצרים לי את האשראי, הם אמרו לי 'כי אתה לא שכיר'. כשהייתי שכיר הייתה לי מסגרת אשראי גדולה ואם היה צורך אז הם היו מגדילים לי אותה, כשאתה עסק הם אומרים לך בפנים 'לא מעניין אותנו, אנחנו לא סומכים עלייך שתחזיר לנו את הכסף הזה'.

אם את שואלת אותי זה פשוט עוקץ. כי הם יודעים, הם רואים שבנאדם הוציא המון כסף, הם רואים שבנאדם בונה מבנה, מקים ציוד, בונה אולפן במקרה שלי, ואז הם באים אחרי שנה וחוסמים לך את החשבון על 20 אלף שקל.

ברור לכולם שאם אתה עוצר לעסק חדש את האשראי ואת תזרים המזומנים הוא לא עובד. במקרה שלי על מינוס לא קריטי, הבנק בא ועשה לי Pause. אני בעל עסק, אם אני לא יכול להוציא חשבונית, אם אני לא יכול להפעיל פרסום - אז עצרתם לי את העסק. אם עצרתם לי את העסק אז איך אתם רוצים שאני אכניס כסף? הפניתי את השאלה הזאת לבנק הפועלים והם אמרו לי 'לא אכפת לנו, לא מעניין אותנו'. לי זה אומר שהם רוצים ללכת למשפט, זה האינטרס שלהם - ולכן אני קורא לזה עוקץ. ברור לכולם שברגע שלקחת הלוואה אתה חתום על חוזה וברור לכולם שהשופטת תפסוק לטובתם, אין פה שום שאלה. אם זה לא היה עוקץ הם היו מנסים לפתור את זה איתי ולא מדרדרים את המצב. יש להם אינטרס לדרדר את המצב.

האמת מאחורי יום העסקים הקטנים - פרויקט של כאן | באמת

הסיפור של אופיר

הסיפור של אוהד

מה בעצם הבעיה עם יום העסקים הקטנים

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: העסקים הקטנים הם מנוע הצמיחה המרכזי של המשק ולכן ב-2016 יותר מ- 50 אלף עסקים קטנים קיבלו אשראי מהבנק בתנאי מימון מועדפים. לקראת יום העסקים החמישי השיק הבנק הלוואה חסרת תקדים ל- 60 חודשים בריבית שנתית של פריים פלוס 1.5% ובדחיית התשלום של הקרן לתקופה של עד שישה חודשים.

הבנק הכשיר 80 סניפים למתן שירותי ייעוץ אישיים ומותאמים לעסקים קטנים ו- 230 סניפים המספקים בנקאי מומחה לעסקים קטנים. בשיתוף המכללה למינהל, קרן שכ"ל וארגון להב, השיק הבנק את "המרכז לליווי עסקים", המסייע בהצמחת עסקים קטנים על ידי ייעוץ אישי, ליווי, קורסים לניהול ושיווק לחירות הפיננסית.

הבנק דואג לעסקים קטנים שנקלעים לקשיים להחזר החוב באמצעות "פועלים להבראה". עד כה טופלו מעל 3000 עסקים קטנים במסגרת הפרויקט.

לבנק יש אינספור דוגמאות לעסקים שהצליחו לצאת ממשבר בזכות הליווי והתמיכה האישית והאנושית של הבנק, כגון: חברה משפחתית המנהלת יקב איכותי שנפגע באוגוסט 2014 מפגז סורי שנפל ביקב וגרם נזק גדול לבציר. הלקוח ביקש סיוע תזרימי כי העריך שיקבל פיצוי מהמדינה מיידית. הבנק ליווה את העסק בתמיכה תזרימית ומימון שיסייעו לצלוח את המשבר, סיוע שנמשך עד לקבלת פיצויים מהמדינה ב- 2015 , למרות שהתוצאות העסקיות של העסק הראו הרעה ושיקפו את הנזק הפיננסי. הבנק המשיך בליווי ותמך במתן אשראי דרך קרן פועלים לעסקי. כיום, תוצאות העסק מוכיחות את הפוטנציאל הקיים בו: העסק התאושש מהמשבר וממשיך לעבוד עם הבנק לשביעות רצונו. דוגמא נוספת: עסק בערבה לגידול ירקות ושיווקם בארץ ובחו"ל נקלע למשבר בשל עונה לא טובה שהביאה להפסדים גבוהים ומשבר תזרימי. במקרה זה תמכנו בעסק ואישרנו אשראי בהיקף של יותר מ- 2 מיליון שקל בקרן ההלוואות בערבות המדינה. ליווינו את העסק עד שיצא מהמשבר, חזר להיקפי שיווק גבוהים בארץ ובחו"ל והגדיל את מערך השיווק ובית האריזה במקום.