תחנת פיס
(צילום: קובי גדעון, פלאש 90)

התגעגעתם? הגרלות המזל של הפיס חזרו

בתחילת השנה חגג משרד האוצר את הפסקת השימוש במכונות המזל של הפיס. היום (שני), בשקט בשקט, הגרלות הקינו שמגלגלות מאות מיליוני שקלים חזרו לעבוד
עקיבא ווייס
16 במאי 2017
06:51

בתחילת 2017 הודיע שר האוצר, משה כחלון, על ביטול מכונות המזל, אותן כינה "מס לעניים". אך היום (יום ב'), שבו ההגרלות האלקטרוניות של מפעל הפיס, קינו, ל-220 החנויות של הפיס ברחבי הארץ. זאת בעקבות לחץ של בעלי דוכנים על משרד האוצר, אך במתכונת מצומצמת.

כבר לאחר ההחלטה על ביטול מכונות המזל, חשפנו ב"כאן באמת" הסכם פיצויים של 36 מיליון שקל בין האוצר והזכיינים, אם כן - מדוע שבו המכונות לעבוד?

ההגרלות ששוות 450 מיליון שקל

ב-2016 הכניס מפעל הפיס מהקינו 450 מיליון שקלים. בתחילת 2017 משרד האוצר החליט שלא לחדש את הפעלת מכונות המזל, שהכניסו 600 מיליון שקל ב-2016, וכן את ההגרלות הקינו האלקטרוני בניסיון להילחם בתופעת ההימורים שהרסה את חייהם של רבים מהמכורים.

מבין ההימורים החוקיים בישראל, הקינו ומכונות המזל נחשבים הממכרים ביותר. בדומה ללוטו, גם בקינו יש למלא טופס ולהשתתף בהגרלה - אלא שעד לתחילת השנה הנוכחית, הגרלות הקינו היו נערכות פעם בחצי שעה, 24 הגרלות ביום. המרחק הקצר בין המילוי להגרלה אחראי לאחוזי ההתמכרות הגבוהים.

"בזמנים הטובים שלי הייתי מוציא הרבה כסף. כל מה שהיה לי. היה לי אלף הייתי מוציא אלף, חמש מאות אז חמש מאות", אומר לכאן באמת אלברט, תושב אופקים ומהמר בקינו זה שנים. "הכל הלך על הקינו. זה משחק ממכר מאוד".

אך למרות שלל אמירות גדולות, באוצר לא עמדו בלחץ הזכיינים. במסגרת המו"מ מולם בנושא הפיצויים על סגירת מכונות המזל, הוחלט להחזיר את ההגרלות במתכונת מצומצמת. במקביל, המדינה תשלם לזכיינים 26 מיליון שקלים פיצוי על סגירת המכונות ומפעל הפיס ישלם 10 מיליון שקלים נוספים. הכסף של הפיס יגיע הישר מרווחי הקינו - כך סיפר לכאן באמת חיים טל, זכיין הפיס בקרית אתא.

עם זאת, בהסכם החדש הוחלט להקטין את מספר ההגרלות של הקינו. מעתה ואילך בכל יום יתקיימו 16 הגרלות - אחת לשעה, עד השעה 22:30. עוד סוכם כי בשנת 2018 מספר ההגרלות ירדו ל-8 הגרלות ביום. אבל הפגיעה במכורים תמשך.

"קזינו וקינו זה אותה גברת בשינוי אדרת. ומי הולך לשם?" שואל אלברט, "הרוב אנשי הביטוח הלאומי, אלה שאין להם. זה פגע בי בכיס. פגע בי אצל המשפחה. הוצאה לפועל, חובות, מה לא? כבר אין לי חיים. שנים כבר אין לי חיים בגלל זה".

"העניין הזה של הביטוח הלאומי מנופח מעל לכל פרופורציה", אומר חיים טל, זכיין הפיס מקרית אתא. "אנשי הביטוח הלאומי יכולים להמר בהימורים הבלתי חוקיים שזה הרבה יותר מסוכן". טל אף מגן על הקינו, וטוען כי המשחק מאפשר את "החזרי הזכיות הגבוהים בעולם ההימורים המקוונים, בסדר גודל שנע בין 72% ל80% החזרי זכייה. שיעור משמעותי ביותר. הממוצע בהימורים מקוונים עומד על 55% החזרי זכייה מסך המחזור".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: כחלק מרפורמת משרד האוצר להגבלת שוק ההימורים החוקיים הוחלט במשא ומתן עם הזכיינים, מתוך מטרה לפצות על פגיעה בהכנסותיהם ופרנסתם, כי מכונות המזל יבוטלו לחלוטין, משחקי הקינו יצומצמו באופן הדרגתי עד לצמצום משמעותי תוך הגבלה על זמני ההשתתפות בהגרלות. הרפורמה צפויה למתן את קצב גידול שוק ההימורים החוקיים, כך שהשפעתו השלילית על אזרחי המדינה תפחת, ובמקביל לייעל את הוצאות מפעל הפיס כך שנתח גדול יעבור לבניית מבני ציבור חדשים עבור אזרחי המדינה.