צילום: תומר נויברג

יש אנשים שיושבים בבית סוהר על לא עוול בכפם

כך ד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית בריאיון ראשון בתגובה לדו"ח רוזן החושף ליקויים בעבודת המכון.
כאן רשת ב
28 במאי 2017
16:59
עודכן ב 18:23

לדבריו: "לא היה צריך לשנות את חוות הדעת ללא הנמקה, ואם יש טעויות שהמכון לרפואה משפטית עשה, מישהו משלם את המחיר וצריך לתקן את זה. אם יש חוות דעת ששונה ללא הנמקה, אי אפשר לישון בלילה אם מישהו 'אכל אותה' בגלל זה".


לשאלה האם צריך לפתוח את התיקים ענה ד"ר קוגל בתכניתנו "קלמן-ליברמן": "לא צריך לפתוח את כולם, אם יש טענה צריך לבחון אותה, צריך לבדוק מה משקל חוות הדעת של המכון בתוך ההרשעה. אם מישהו שינה עובדות הדבר חמור מאוד, והיו תיקים ששונו בהם עובדות, אם הפרשנות של העובדות השתנתה זה יכול להיות נתון להסבר, האם זה עומד בקנה מידה מדעי".


קוגל הוסיף : "חוות הדעת של המכון מקבלים אותן ככזה ראה וקדש. הבעיה, ואני אומר זאת בתור מנהל המכון, אין לנו אופוזיציה, אין לנו פלוגתא, אני לא יודע אם אנחנו טועים או לא טועים, מי שיכול להעיר את זה, הוא רק מכון נוסף של המדינה, שייתן חוות דעת לשני הצדדים, גם לפרקליטות וגם להגנה".

ליבסקינד: "יש אנשים שיושבים בבית סוהר על לא עוול בכפם?"
ד"ר קוגל: "כן".

לגבי ההתנהלות מול הפרקליטות אמר מנהל המכון לרפואה משפטית: "לגיטימי שפרקליט יבוא לרופא ויגיד לו שהוא טועה. השאלה מה היכולת של אותו רופא לעמוד נגד לחצים, וכאשר רופא נותן שינוי בחוות הדעת האם הוא יכול לנמק את זה"


בנוסף התייחס קוגל למצב הרפואה המשפטית בישראל: "הבעיה שיש במדינת ישראל בסף הכל 6 מומחים לרפואה משפטית, יחס של רופא למיליון, שהיחס בעולם הוא אחד ל100-200 אלף אזרחים. משרד הבריאות עושה מאמץ והקים וועדה, אך כשזו המציאות קל להפעיל לחצים. זו קבוצה קטנה וסגורה, ואם לא נגדיל ונרחיב אותה, אנחנו נמצאים בסכנה, לא רק בחקר האמת, יש מישהו שיכול להיפגע בסוף. אנחנו חושבים שאנחנו משרתים את המתים אבל יש שם מסכן שיושב שם ואולי הוא אשם ואולי הוא לא".

האזינו לשיחה:

קלמן-ליברמן
א'-ד'
8:00-10:00
כאן | רשת ב