אליעזר פישמן בשיאו
(צילום: משה סיני, פלאש 90)

כל מה שאתם צריכים לדעת על התספורת של פישמן

במקום להיות פושט הרגל הגדול בהיסטוריה של המדינה, אליעזר פישמן בדרך להסדר חוב מצומצם במיוחד, שימחוק לו כמיליארד וחצי שקל. איך זה קרה?
ליאל קייזר
04 ביוני 2017
12:15
עודכן ב 12:24

אז תזכירו לי, מי זה אליעזר פישמן?
אליעזר פישמן הוא מה שנקרא, טייקון ישראלי. במשך השנים הוא אמנם הצליח להישאר הרחק מעיני הציבור הרחב, אבל בתכלס הוא היה לאורך השנים הבעלים של חלק גדול מהחברות והמותגים שכולנו מכירים. בין היתר הוא החזיק בידיעות אחרונות, בהוט, בגלובס, בביתילי, בהום סנטר, בטויס אר אס, בקווי זהב ובעיקר בהרבה מאוד נדל"ן.

ולמה הוא אמור לעניין אותי הבוקר?
פישמן והחברות שלו חייבים בסך הכל ארבעה וחצי מיליארד שקל. הם חייבים לרשות המסים, לבנק הפועלים, לבנק לאומי, לבנק מזרחי, לבנק דיסקונט, לבנק איגוד וגם לבנק מרכנתיל. פישמן היה בדרך להיות פושט הרגל הגדול ביותר בהיסטוריה הישראלית, אבל נכון להבוקר נראה שהוא הולך לעשות תספורת. ולא סתם תספורת אלא תספורת ענק.

באיזה סכום מדובר?
סכום פעוט של לפחות מיליארד וחצי שקל.

מה זה אומר תספורת?
תספורת היא שמיטת חובות שנעשית בהסכמת שני הצדדים, החייב ומי שהוא חייב לו. במקרה שלנו פישמן מצד אחד והבנקים ורשות המסים מצד שני. במילים פשוטות, זה אומר שפישמן הולך פשוט לא להחזיר חלק ענק מהחוב שלו. בימים האחרונים פישמן ומי שמונה על ידי בית המשפט לנהל את הנכסים שלו הגיעו להסדר חוב - שזו הדרך היפה לומר: תספורת.

רגע - כמה הוא יחזיר?
על פי ההסדר הזה, פישמן הולך להחזיר סכום שמסתכם בכ-400 מיליון שקל בלבד, וגם את זה הוא לא הולך לעשות מיד אלא לאורך 5 שנים ובשני שלבים. בשלב הראשון יעבירו בני משפחת פישמן 140 מיליון שקל לקופה של מי שמונה לפרק את החברות שלהם ולטפל בהחזר החוב ועוד 15 מיליון שקל לרשות המסים. בשלב השני, שאמור להתרחש רק בעוד 5 שנים, הם אמורים לשלם לקופת המפרק סכום של עד 260 מיליון שקל נוספים.

ועד עכשיו הוא לא שילם כלום?
חלק מהחוב של פישמן כבר הוחזר באמצעות מכירת נכסים שלו ושל החברות שלו, שעל פי הערכת בני משפחתו הביאה להשבה של כמיליארד ושלוש מאות מיליון שקל מהחוב הכולל. אם ההסדר הזה יאושר זה אומר שהבנקים הולכים לוותר לפישמן על חוב של בין מיליארד וחצי לשניים וחצי מיליארד שקל, תלוי את מי שואלים.

וזה הולך לקרות?
זה תלוי בבנקים ובבית המשפט. ביום שלישי, מחרתיים, צפויה להתכנס אסיפה של הנושים של פישמן, יישבו בה נציגים של כל אותם גופים שהוא חייב להם ויחליטו אם ללכת על ההסדר הזה. אם הם יאשרו אותו השלב הבא הוא לקחת אותו לבית המשפט, שייצטרך גם הוא להכריע אם זה נראה לו מהלך נכון.

איך טייקון כמו פישמן מגיע למצב כזה פתאום?
או. זה אחד הקטעים הבאמת מרגיזים בסיפור הזה. פישמן לא נקלע לחובות פתאום. המנהל המיוחד שמונה לנכסים שלו, זה שהגיע איתו להסדר החוב החדש, קבע שכבר לפני 16 שנה פישמן ובני המשפחה שלו התחילו להיערך לאפשרות שיפשוט רגל. על פי ההערכות הם הצליחו בתקופה הזו להבריח מהנושים שלהם נכסים בשווי של מאות מיליוני שקלים.


זאת אומרת שפישמן לא מסוגל לפרוע את החובות שלו עוד מתחילת המילניום ובכל זאת זה לא הפריע לו להמשיך לנהל עסקים וזה לא הפריע לבנקים להמשיך לתת לו כסף. בשנים האלה אגב הוא נתן לילדים, לנכדים ולבני הדודים שלו מתנות בשווי עשרות מיליוני שקלים.