אריה דרעי
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מה בדיוק הסיפור עם החקירה של דרעי?

15 שנה לאחר ששוחרר מהכלא, אריה דרעי שוב נמצא בחדר החקירות. כאן באמת מסבירים איך עמותת "מפעלות שמחה" וחמש דירות בירושלים קשורות לחשדות המשטרה
עקיבא ווייס
11 ביוני 2017
13:18
עודכן ב 21 יוני 14:06

ב-2002 שוחרר אריה דרעי מהכלא, לאחר שריצה שנתיים מאסר בשל שוחד, מרמה והפרת אמונים. ב-2012 הוא נבחר מחדש לכנסת ובינואר 2016 מונה בפעם השנייה לתפקיד שר הפנים. במאי 2017 חזר דרעי לחדרי החקירות. 

דרעי ורעייתו יפה נחקרו פעמיים בחשד לפלילים ביחידת להב 433 של המשטרה במהלך מאי. בנוסף, נחקרו 14 חשודים נוספים בחקירה שנערכת בשיתוף רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון.

אז מה לכאורה עשה דרעי הפעם?

השר אריה דרעי בדרכו לחקירה במשטרה ב5 ביוני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)השר אריה דרעי בדרכו לחקירה במשטרה ב-5 ביוני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אז מה הסיפור? במה דרעי חשוד עכשיו? 
דרעי חשוד היום בשתי פרשיות שונות. אחת קשורה לעמותה "מפעלות שמחה", שהוקמה על ידי אשתו, והשנייה בודקת שני נכסים ששייכים לו.

מה הסיפור של העמותה?
יפה דרעי הקימה ב-1999 עמותה שנקראת "מפעלות שמחה". העמותה הזו מפעילה בתי ספר וסמינר לבנות חרדיות מעדות המזרח. בנוסף, העמותה תומכת במשפחות קשות יום, ומעודדת אותן לשלוח את ילדיהם ללמוד מקצוע. יפה דרעי היא מנהלת העמותה ובנותיה, שיפי סננס, דסי אילוז ושמחה אביטן, עובדות בה.

ואיך העמותה מממנת את הפעילות שלה?
מתרומות. בשנים האחרונות העמותה, שמחזיקה באישור מנהל תקין, קיבלה תרומות של מאות אלפי שקלים מבעלי הון מוכרים: קרן דלק, של חברת דלק שבבעלותו של יצחק תשובה, העבירה במהלך השנים כ-200 אלף שקל לעמותה; איש העסקים החרדי דן גרטלר תרם 300 אלף שקל לעמותה ב-2013; מיכאל (מיכו) מירילשוילי ובנו יצחק תרמו 600 אלף שקל דרך קרן מרומים שבשליטתם ו-180 אלף שקל נוספים כתרומה אישית.

אוקיי, יפה מצדם. אז מה הבעיה?
חוקרי להב 433 ורשות המסים חושדים כי משפחת דרעי השתמשה בכספים שנתרמו לעמותה לצרכים פרטיים. כלומר, במקום שהתרומות ישמשו את פעילות העמותה, על פי החשד, המשפחה לקחה את הכסף לעצמה.

החשד השני שעלה הוא שעובדי העמותה המירו בצ'יינג'ים צ'קים של תרומות למזומן. כך, לכאורה, במקום שהכסף ייכנס לקופות העמותה, הוא הוסט למטרות אחרות.

 יפה דרעי בדרכה לחקירה במשטרה ב-5 ביוני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)יפה דרעי בדרכה לחקירה במשטרה ב-5 ביוני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אוקיי. ומה עם הפרשיה השנייה?
הפרשה השניה קשורה בנדל"ן. על פי החשד, אריה דרעי ביצע עבירות מס והלבנות הון באמצעות שתי עסקאות: מכירה של חמש דירות בירושלים ובניית וילה בספסופה. העבירות בוצעו כשדרעי היה איש עסקים פרטי, לפני שחזר לפוליטיקה ב-2012, אך גם בתקופת כוהנתו כח"כ וכשר.

מה הבעיה עם הדירות בירושלים?
דרעי מכר חמש דירות בשכונת גבעת שאול בירושלים לאחיו עו"ד שלמה (מומו) דרעי ב-4.2 מיליון שקל. אך על פי החשד הדירות האלו היו בכלל שוות 15 מיליון שקל - יותר מפי שלושה מסכום המכירה.

מה הפער הזה יכול להגיד?
פער כזה בין השווי למחיר בפועל עורר את חשד המשטרה, וכעת היא בודקת אם המכירה בוצעה כדי להלבין הון. כלומר, על פי החשד, הדירות עשויות להיות עדיין בבעלות אריה דרעי, אך כעת יש ברשותו כסף שהוא לא צריך להסביר את מקורו. דרעי, מצדו, טוען כי העסקה נעשתה כנדרש וכי הכל דווח לרשויות המס.

ומה קרה עם הווילה?
המשטרה בודקת כבר מעל לשנה וילה פרטית במושב ספסופה שבצפון, שנמצאת בבעלות השר, בתו דסי אילוז ואחיו שלמה. עלויות הבנייה של הווילה היו גבוהות מאוד, ובמשטרה וברשויות המס בודקים מאיפה בדיוק הגיע הכסף שמימן את הבנייה.

מה השלב הבא?
דרעי ואשתו צפויים להיחקר במשטרה בפעם השלישית בקרוב. הדרך להגשת כתוב אישום עדיין רחוקה. אם המשטרה תחליט להגיש כתב אישום, זה יקרה רק בעוד מספר חודשים.

בינתיים, דרעי של 2017 לא דומה לדרעי של 1999. הפעם הוא משתף פעולה עם החוקרים ולא תוקף את מערכת אכיפת החוק. הוא אף הצהיר לאחרונה כי "שיתפתי פעולה באופן מלא ועניתי על כל שאלות החוקרים. יש לי אמון במערכת אכיפת החוק".

מהשר אריה דרעי לא נמסרה תגובה. 

#מה_בדיוק_הסיפור: כתבי כאן באמת מסבירים הכל מהתחלה

מה בדיוק הסיפור עם המשבר בהדסה?

מה בדיוק הסיפור עם החקירה של אלוביץ'?

מה בדיוק הסיפור עם החקירה של דרעי?

מה בדיוק הסיפור עם המשבר בגלובוס מקס?