(צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
(צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

המגה הגרלה של כחלון: תרגיל יפה, תזמון מושלם

15 אלף הדירות החדשות של מחיר למשתכן ימסרו עוד כמה שנים, אבל כחלון הכריז עליהן כבר היום וגזר את הרווח הפוליטי
שאול אמסטרדמסקי
14 ביוני 2017
13:16

שר האוצר משה כחלון הפגין היום עוד קצת מהכישרון הפוליטי שלו. בתרגיל כלכלי-פוליטי מבריק, בתזמון פוליטי מבריק, הוא הודיע על מגה הגרלה של תכנית הדגל שלו - 15 אלף דירות של מחיר למשתכן - שתעזור לו יותר מלהכפיל תוך זמן מאוד קצר את כמות הזוכים בדירות מוזלות על חשבון המדינה.

הרעיון הוא כזה: תכנית מחיר למשתכן רצה כבר שנתיים, והמספרים קצת מביכים. אמנם 87 אלף זוגות צעירים נכנסו למאגר ההגרלות של הדירות, ואולם רק 10,000 זכו בדירה, ועד כה אף זוג צעיר עוד לא נכנס פיזית לשום דירה, כי שום דירה עוד לא מוכנה. לבנות בניין, מהתכנון ועד המפתח, זה עסק שלוקח כמה שנים, יותר מקדנציה פוליטית שלמה.

מאחר שכחלון ואנשיו כבר נמצאים עמוק בתוך קמפיין פוליטי, המגה-הגרלה הזו נותנת להם בדיוק את הויאגרה הפוליטית שהם צריכים. במקום זוגות צעירים מאוכזבים, עכשיו אפשר יהיה לצלם לקמפיין עשרות אלפי זוגות צעירים מאושרים. כפי שכחלון עצמו הודה במסיבת העיתונאים, לא לכל הדירות האלה יש בכלל היתר בניה בשלב הזה. כלומר שאת הדירות עצמן הזוגות האלה יראו רק בעוד כמה שנים - חלקם כלל לא, כי מניסיון התכנית עד כה תמיד יהיו זוגות צעירים שיגלו שהדירות הללו כלל לא מתאימות להם - אבל לפוליטיקאים אין כמה שנים לחכות.

יום לפני המדד

מסיבת העיתונאים של כחלון נערכה היום בתזמון מדויק מאין כמותו. מצד אחד ראש הממשלה בנימין נתניהו עולה מחר על מטוס לנסיעה מדינית ליוון, הנה הזדמנות לקחת לו פוקוס מבלי שהוא יכול להגיב. מלבד זה, מחר הלשכה המרכזית לסטטסיטיקה תפרסם את מדד המחירים לצרכן, שכולל גם את הנתון שכולם מחכים לו - מה קרה למחירי הדירות בחודש האחרון.

לפני חודש הלמ"ס בישרה על ירידה קלה מאוד של חצי אחוז. זה חצי אחוז של תקווה, וזה כל משה שכחלון צריך. הוא לא היה יכול לקחת את הסיכון בכותרות שליליות - אם המחירים יחזרו לעלות - ולכן כינס את מסיבת העיתונאים היום, רגע לפני שזה קורה.

מכת קור לשוק

בצד הכלכלי, מטרת התכנית היא לקרר עוד יותר את השוק. אלמלא המגה-הגרלה, ייתכן שזוגות צעירים היו מתייאשים מקצב הזכייה הנמוך במסגרת תכנית מחיר למשתכן וחוזרים לרכוש דירות בשוק החופשי. דבר כזה היה דוחף את מחירי הדיור בחזרה למעלה. זה הדבר האחרון שכחלון צריך.

המגה-הגרלה צפויה להקפיא את השוק. כל זוג צעיר שמתלבט אם לקנות דירה במחיר למשתכן או בשוק החופשי צפוי לנסות את מזלו במגה-הגרלה - זה הרי לא עולה כסף. אם זה נשמע לכם כמו פתרון זמני בלבד, זה בדיוק מה שזה. כי גם אחרי ההגרלה הזו יוותרו עוד עשרות אלפי זוגות צעירים שלא זכו בדירה, ולא קרובים לזכות. מה יהיה איתם? אולי כחלון ישלוף עוד שפן מהכובע בהמשך.