אילוסטרציה: צופים בקולנוע. תחרות קשה
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מה בדיוק הסיפור עם המשבר של "גלובוס מקס"?

מה יקרה עם העובדים? אפשר עדיין לבוא לסרט? כמה כסף הם חייבים? אנשים עדיין הולכים בכלל לקולנוע? כל התשובות על הסרט הרע של רשת בתי הקולנוע
גור מגידו
20 ביוני 2017
00:00
עודכן ב 21 יוני 14:02

מה קורה ברשת בתי הקולנוע "גלובוס מקס"?
"גלובוס מקס" ביקשה בשבוע שעבר מבית המשפט, בהסכמת בית ההשקעות פסגות, בעל החוב הגדול ביותר שלה, שיאפשר לה הקפאת הליכים למשך 90 יום. הזמן הזה אמור לאפשר לה לבחון את האפשרויות לחילוץ החברה מהמשבר שאליו נקלעה, כולל האפשרות של מכירת הרשת. בית המשפט הסכים להקפאת הליכים קצרה בת שבוע, אך סביר שיאריך את התקופה בהמשך לאחר לימוד מעמיק יותר של התיק.

מה זה אומר בדיוק, "הקפאת הליכים"? איזה הליכים מקפיאים?
כשחברה מגיעה למצב של רגע לפני קריסה כלכלית, היא יכולה לבקש מבית המשפט להורות על הקפאת זמנית של כל ההליכים לגביית חובות ממנה לזמן מוגבל.

 ההגיון אומר שקריסה כלכלית תהיה רעה גם לחברה, גם לעובדים שלה וגם לכל מי שהחברה חייבת לו כסף. לכן בית המשפט מאפשר לחברה הקפאה כדי לאפשר לה לקדם מהלך שימנע את הקריסה שלה. בזמן ההקפאה הוא מפקיד את ניהול החברה בידי מנהלים זמניים מטעמו, שמכונים נאמנים.

במקרה הזה, מונו כנאמנים לחברה שני עורכי דין, עו"ד גיל אורן שמייצג את בעל החוב הגדול ביותר – בית ההשקעות פסגות ועו"ד אלונה בומגרטן, שייצגה בעבר את החברה עצמה.

אז למה גלובוס מקס קורסת? זה כי אנשים רואים נטפליקס ולא הולכים לקולנוע?
מסתבר שלא מעט אנשים הולכים עדיין לקולנוע. ליתר דיוק, הישראלי הממוצע צפה בשני סרטי קולנוע בשנה שעברה, וזאת למרות כל האלטרנטיבות שישנן לצפיה בסרטים - מאתרי ההורדה הבלתי חוקיים ועד לחבילות התוכן שהולכות ונעשות זולות מאי-פעם, בחודשים האחרונים.

ב-2016 נמכרו 17 מיליון כרטיסי קולנוע בישראל. השנה צפויים להימכר אפילו יותר. בסך הכל בישראל פועלים היום 45 בתי קולנוע, 11 מהם בבעלות "גלובוס מקס".סך אולמות הקולנוע הפעילים בכל בתי הקולנוע בישראל עומד על כמעט 350 – מעל 100 מהם בבתי הקולנוע של "גלובוס מקס".

נו אז אם הכל כל כך טוב מה גרם לקריסה הזאת?
כי בכל זאת, בתי הקולנוע נדרשים היום להציע הרבה יותר מסרט כדי לגרום לנו לצאת מהבית. לפי הסטטיסטיקה, כל אחד מאיתנו חווה בשנה האחרונה את השינוי הזה: בתי הקולנוע התרחבו, המסכים גדלו, התמונה עולה ועולה באיכות שלה והסאונד רק הולך ומשתפר. התחרות היא על האולם, על חוויית הישיבה באולם, על הכנסת הטכנולוגיה החדשה ביותר לשימוש, בכל פעם – ואלה דברים שעולים המון כסף.

אגב, יש לזה בישראל אולי רק חריג אחד – רשת בתי הקולנוע "לב", שמביאה קולנוע עצמאי מהעולם, ומבדלת את עצמה בתוכן שהיא מביאה ובוחרת שלא להשתתף בתחרות על איכות הכסאות באולם, או על גודל המסך.

אבל "גלובוס מקס" כמו המתחרות שלה, "סינמה סיטי" ו"יס פלנט" (מקבוצת "תיאטראות ישראל"), בהחלט בתחרות הזו. ולכן החברה נדרשה להשקיע בתשתיות במסגרת מהלך התרחבות שלה בשנים האחרונות. לצורך כך, לקחה הלוואות בעשרות מיליונים, שהכניסו אותה בחודשים האחרונים לקשיי תזרים. לכך נלווה גם סכסוך בין חלק מבעלי המניות. על רקע אותו סכסוך, אתמול מסרו הנאמנים לבית המשפט כי הם בוחנים חשד לכך שמנהלים בחברה משכו ממנה כספים באופן בלתי חוקי וכי החברה שילמה לכאורה עבור הוצאות של אחד המנהלים, וכן לוותה לפי החשד כספים מגורם הקשור אליו, בריבית גבוהה במיוחד.

כמה כסף "גלובוס מקס" חייבת?
החברה חייבת כ-95 מיליון שקלים לצדדים שלישיים ועוד כ-65 מיליון שקלים לבעלי המניות בחברה, שנתנו לחברה הלוואות. בעלי החוב הגדולים ביותר הם בית ההשקעות פסגות, שלו חייבת החברה כ-30 מיליון שקל, וקרנות ההשתלמות של המורים והגננות שלהן חייבת החברה כ-9 מיליון שקל.

מה קורה עם העובדים של החברה?
לחברה כ-850 עובדים, שכרגע ממשיכים לעבוד בה כרגיל, עד שיתקבלו החלטות לגבי עתידה. בסוף השבוע האחרון קיבלו העובדים (באיחור של כשבוע וחצי) את משכורת מאי, שמומנה באמצעות הלוואה שהעמידו בעלי החברה לחברה (באישור בית המשפט כחלק מהתנאים להקפאת ההליכים). בשבועות הקרובים ינצלו הנאמנים שמונו לחברה את השהות שנתן להם בית המשפט כדי לנסות ולמכור את החברה או את פעילותה, ייתכן שתוך הסדר חוב ("תספורת") מסוימת שיספגו בעלי החוב. הרוכש העתידי, יגבש את התוכנית לעתידה של החברה, שעשויה לכלול גם פיטורים.

ואפשר עדיין ללכת לסרט?
כן, כרגע, הם ממשיכים לפעול וכך יש לקוות שיהיה גם בעתיד, לאחר שייכנסו לחברה בעלים חדשים.

#מה_בדיוק_הסיפור: כתבי כאן באמת מסבירים הכל מהתחלה

מה בדיוק הסיפור עם המשבר בהדסה?

מה בדיוק הסיפור עם החקירה של אלוביץ'?

מה בדיוק הסיפור עם החקירה של דרעי?