ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "הגידול הבדואי - עניין קיומי"

חשיפת "כאן": בדיון סגור שהתנהל השבוע הגדיר רה"מ את הילודה במגזר הבדואי - "עניין קיומי"
זאב קם
20 ביוני 2017
22:47

בישיבה של בכירים בקואליציה הגדיר השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו את הגידול הדמוגרפי במגזר הבדואי ככזה שמהווה עניין קיומי או איום קיומי על המדינה, כך חשפנו בחדשות הערב. נתניהו הסביר את דבריו באמצעות שני נימוקים: הראשון הוא דמוגרפי מספרי והשני נימוק פלילי של תופעת ניצול נשים.

נתניהו הציג לראשי הקואליציה נתונים שלטענתו הדהימו אותו ולפיהם שיעור הגידול השנתי של האוכלוסיה הבדואית עומד על 5%. הרבה יותר מהגידול בשאר המגזרים בישראל. לדברי נתניהו, האוכלוסייה הבדואית מכפילה את עצמה בכל 13 שנה.

הנימוק השני של נתניהו הוא נימוק פלילי הנוגע לתופעת ניצול נשים, בעיקר עקב פוליגמיה (ריבוי נשים אצל בעל אחד) שאסורה על פי חוק אבל קיימת במגזר הבדואי. לטענת נתניהו, הגידול נובע לא רק מריבוי טבעי – אלא גם מייבוא לא חוקי של נשים פלסטיניות מירדן ומהרשות. נשים אלה משמשות אשה רביעית וחמישית וכן מקבלות קצבאות פיקטיביות – מצהירות על גירושין למרות שהאסאלם לא מכיר בכך.

נתניהו ביקש מהשרים זאב אלקין, יריב לוין ואורי אריאל לגבש תכנית לאומית לטיפול בנושא, שמטרתה למנוע את הריבוי הלא טבעי ובהמשך תהפוך להצעת חוק בעלת שני רכיבים: רכיב כלכלי של שלילת קצבאות למי שלא זכאית ורכיב פלילי של אכיפה נוקשה של נושא הפוליגמיה.

הדברים זכו לגינוי חריף מצד חברי כנסת מהרשימה המשותפת: ח"כ טלב אבו עראר אמר כי "דברי ההסתה מפי ראש הממשלה בעניין הגידול הדמוגרפי והסכנה בקרב הבדואים בנגב הנן אלא הוכחה לשנאת הערבים בכלל והבדואים בנגב בפרט. ואנו רואים סכנה על קיומנו כערבים תחת שלטונו של נתניהו. הבדואים הם אזרחי המדינה והם אמורים להיות שווי זכויות".

"נתניהו כבר לא מנסה להסתיר את הביבי; את הגזענות ושנאת הערבים", אמר ח״כ אחמד טיבי. "למדינת ישראל יש מנהיג שלא רואה בערביי הארץ אזרחים, ילידים או בני אדם שווים 'חלילה', אלא רק איום ומקור לשיסוי ולמנדטים זולים. מי שאמר שהערבים נוהרים אומר כיום כי הבדואים יולדים ומצייר זאת כסכנה קיומית. כך אמר גם אז ב-2003 כשהיה שר אוצר. זוהי גזענות צרופה ונטולת עכבות".

ח"כ דב חנין מסר בתגובה לפרסום: "הגיע הזמן שנתניהו יבין שהאזרחים הבדואים הם אזרחים ולא אויב פנימי. במקום לספור אותם כמו פרעה, שיתחיל לקדם פתרונות לבעיות הקשות איתן הם מתמודדים".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "רה"מ נתניהו לא התייחס בדיון לשאלת הילודה במגזר הבדואי, אלא לתופעת יבוא נשים פלסטיניות מיהודה ושומרון וגירושים פיקטיביים עימן. מה שמאפשר לנשים הללו לתבוע תשלומי קצבאות והבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי".