(צילומים: ויקיפדיה, שאטרסטוק)
(צילומים: ויקיפדיה, שאטרסטוק)

כך הארי פוטר שינה את שוק הספרים

שלושה גרפים שמראים איך הארי פוטר שינה את ענף המו"לות
פולי טובמן | עיצוב: אפרת לוי וטל הירשנזון
01 בספטמבר 2017
00:00

"אני חושב שאפשר לצפות ממך לדברים גדולים, הארי פוטר", אמר מוכר השרביטים הזקן לקוסם הצעיר ב"הארי פוטר ואבן החכמים". מוכר השרביטים צדק כמובן. בזמן שהארי פוטר ניצח פעם אחר פעם את "זה שאין להגיד את שמו", הספר הראשון בכיכובו, שיצא לאור לפני 20 שנה בדיוק (ב-26 ביוני 1997), ושישה הספרים שהגיעו אחריו כבשו פסגה אחר פסגה. כך, מעל ל-500 מיליון עותקים נמכרו ברחבי העולם, הסדרה הפכה לאימפריה כלכלית ששווה 25 מיליארד דולר והסופרת ג'יי קיי רולינג הפכה לאחת מהנשים העשירות בעולם.

אבל סדרת הארי פוטר עשתה יותר מאשר לשבות את לבבותיהם של הקוראים, צעירים ומבוגרים כאחד, ולהכניס הרבה מאוד כסף לכל המעורבים בהוצאתה. היא הצליחה לשנות תעשייה.
"כאן באמת" מציג שלושה גרפים שיסבירו איך קוסם אחד הצליח לשנות לחלוטין את ענף המו"לות בעולם.

שם את ספרי הנוער על המדף

ללא הארי פוטר, סדרות נוער רבות, כמו דמדומים, מפוצלים ומשחקי הרעב, כנראה שלא היו מקבלות אור ירוק מהוצאות הספרים. עד אז הן האמינו שבני נוער פשוט לא קוראים - ואין מה להשקיע בהם.

"בסוף שנות ה-90 ספרי נוער נחשבו לז'אנר שלא מוביל להצלחות רבות", מספר עילאי מלצר, מנכ"ל הוצאת הספרים "עליית גג", שמוציאה לאור את סדרת הארי פוטר בישראל. "המון בנים בגיל הזה מפסיקים לקרוא או קוראים פחות, וחשבו בהתחלה שהארי פוטר הוא בכלל ספר לבנים, כי הגיבור בן. ואז הגיעה הסדרה הזו ופשוט שברה הכל. הסתבר שכשנותנים לילדים ולנוער משהו שהם אוהבים, הם קוראים את זה בהמונים. עם ההצלחה, סוכנים התחילו לשלוח כל יומיים מייל שכותרתו 'זה הארי פוטר החדש' והנישה הזו, של ספרי פנטזיה לילדים, הפכה למשהו עצום וכזו שמחפשים". 

מלצר לא מגזים. בארה"ב, למשל, בתוך עשור מספר ספרי הנוער זינק פי שניים וחצי. מ-4,668 ספרים ב-2012 ל-10,276 ב-2012.


הקפיץ את מספר העמודים בספרים

סדרת הארי פוטר הוכיחה שאם ילדים נהנים מקריאה, הם יכולים לצלוח גם מאות עמודים. ואכן, הספר הראשון בסדרה, ממנו נמכרו עד היום מעל למאה מיליון עותקים, היה ארוך משמעותית מספרי הנוער שיצאו לצידו. כך, שבעוד במהדורה האמריקאית של הספר הראשון, שיצאה לאור בספטמבר 1998, היו 309 עמודים (במהדורה הישראלית היו 316 עמודים), ממוצע העמודים בספרי הנוער עמד על 137 בלבד ב-1996.

הספרים של הארי פוטר המשיכו לגדול ולתפוח (הארוך ביותר היה החמישי, שהכיל כבר מעל ל-750 עמודים), ואיתם התעבו גם שאר ספרי הנוער. כך, לפי הוצאת הספרים האמריקאית Booklist, ממוצע העמודים בספרי נוער כבר עמד על 209 ב-2016- זינוק עצום של כמעט פי שניים וחצי בעשרים שנה.

וגם המו"לים התעשרו

ב-1996 בלומסברי (Bloomsbury) היתה הוצאת ספרים קטנה מלונדון. הכנסות מחלקת ספרי הילדים שלהם באותה השנה, לפי השבועון הבריטי האקונומיסט, עמדו על 732 אלף ליש"ט בלבד. ואז ב-1997 הכל השתנה. המו"ל והמייסד נייג'ל ניוטון נתן לבתו בת השמונה פרק מכתב יד, שנדחה קודם לכן על ידי לא פחות מ-12 הוצאות ספרים שונות בבריטניה. הילדה רצתה לקרוא עוד, וניוטון החליט להחתים את ג'יי קיי רולינג. ההימור של ניוטון כמובן השתלם. ב-2016 ההכנסות של אותה מחלקת ספרי ילדים כבר עמדו על 41.8 מיליון ליש"ט. וגם היום, ספרי הארי פוטר הם ספרי הילדים הנמכרים ביותר של ההוצאה.

ההימור על הארי פוטר השתלם גם להוצאה הישראלית, עליית גג. "אבא שלי, יהודה מלצר (שהקים את ההוצאה - פ"ט), ראה ידיעה קטנה בשבועון שקשור לעולם המו"לות", מספר עילאי מלצר. "בידיעה סופר על בחורה שחתמה על חוזה לשבעה ספרים. ומה שתפס לו את העין, היה שכתוב שזה אמנם ספרי ילדים ונוער, אבל נצפו הרבה מבוגרים שקוראים את הספר ברכבת. לא היה לנו אז שום ספר לנוער, אבל החלטנו לנסות". עליית גג קנתה את הזכויות לספר באלף דולר ומאז 1999, השנה שבה יצא "הארי פוטר ואבן החכמים" בישראל, נמכרו כבר יותר ממיליון ספרים מהסדרה. מדי חודש ההוצאה מוכרת מאות ספרים נוספים.

"ההוצאה שלנו היא הוצאה קטנה, רק אבא שלי ואני", אומר מלצר. "ופתאום נפל אלינו דבר כזה. זה נתן לנו רווחה כלכלית גדולה, זה הפך אותנו לקצת מפורסמים, וזה נתן לנו אפשרות להוציא עוד ספרים, שהם הרבה פחות מסחריים. אין ספרים כמו הארי פוטר במו"לות הישראלית. אני חושב שזו הפעם הראשונה שנהיה מותג בעולם הספרות, שספר הוא הדבר הקול של עכשיו. בעולם שיש בו אינטרנט, גיימינג, רשתות חברתיות והילדים מתעסקים בדברים אחרים לגמרי, הארי פוטר עדיין חזק".

polinat@kan.org.il